17 Ekim 2021

Öğrencilere “taşıma” eziyeti

ile Maksut Balmuk

Diyecekler ki öğrenci sayısına, talebe göre böyle bir şey yaptık. O zaman hali hazırdaki öğrenci sayılarını da verelim…

İki yıldır çivi çakılmayan okullar…

Bakan Özer ya da Cumhurbaşkanı tartından okul yapımı,  depreme dayanıklı hale getirilmesi gibi konularda sürekli açıklama yapılıyor fakat işin gerçeği farklı.

Ülke genelinde birçok örneği vardır ama bizzat bildiğimiz ve bir kaç gün önce ziyaretimiz (Abdi İpekçi Ortaokulu) nedeniyle karşılaştığımız bir örnekten hareket edelim.

Önce kısa tarihçe verelim.

Güngören ilçesinin Haznedar bölgesinde aynı arsada iki okul söz konusu:  isimleri Haznedar Ortaokulu ve Abdi İpekçi İlkokulu… 1997’de 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilince ayrı binalarda ama aynı bahçede bulunan okullar tek kurum yapılarak Haznedar Abdi İpekçi İlköğretim Okulu oldu. Yıllar sonra okulun hemen yan sokağında bulunan bir arsaya Mehmetçik İlköğretim Okulu adında bir okul açıldı. Okul binası okul olmaktan uzak olduğu gibi bahçesi de yok denilecek kadar küçük ama yüzlerce öğrencisi var.

Gelelim 4+4+4 sürecine. Tabii ki imam hatip aşkı depreşti ve bunun için binanın okula benzer olması ve bahçesinin de olması gerekiyordu. Bu durumda Haznedar Abdi İpekçi İlköğretim Okulu bahçesindeki binalara çevrildi gözler. Evet, aynı bahçedeki binalar bir ilkokul bir de imam hatip ortaokulu olarak belirlenecekti ki bir sorun çıktı ortaya. İmam Hatip Ortaokuluna Abdi İpekçi adını vermelerinin doğru olmayacağını düşünen aklı evveller Abdi İpekçi adını okul bahçesi dışındaki Mehmetçik adlı okula taşıdılar ve Okula benzemeyen binayı Haznedar Abdi İpekçi Ortaokulu yaptılar.

Diyecekler ki öğrenci sayısına, talebe göre böyle bir şey yaptık. O zaman hali hazırdaki öğrenci sayılarını da verelim.

Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu:400

Haznedar Abdi İpekçi İlkokulu:1212

Haznedar Abdi İpekçi Ortaokulu: 850

Yorum sizin…

Gelelim konumuza;

Yıl 2019 okullar henüz açılmışken Silivri depremi meydana gelir.

Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu, Haznedar Abdi İpekçi İlkokulu ile ilgili boşaltma kararı çıkar. İmam hatip yakın bir okula misafir olarak taşınırken ilkokul çocukları daha uzak bir okula taşınır.

Evet, taşınır diyoruz çocuklar servislerle taşınıyor çok öğrenci uzaktan az öğrenci yakından. Üstelik İlkokul çocukları mahalleden öğrenci alıyor, imam hatip her yerden. Taşıma işlemi devlet tarafından servislerle yapılmakta ve okulun yeniden yapılmadığı her gün devlet kasasından kaynak aktarılmaktadır.

Bugünlerde iki yılını dolduran süreçte bırakın yeni bina yapılması eski binalar dahi yıkılmış değil. Bakan Mahmut Özer yeni dersliklerle, yapılan binalarla ilgili açıklama yaparken hatta İstanbul’da derslik kazandırma ile ilgili yeni açıklamalar yapılırken İl müdürü Leven Yazıcı,  ilçe müdürü ya da diğer yetkililer bu okulla ilgili neler yapmaktadırlar? Bir kararname ile her türlü kararın alınabildiği bir dönemde yıllarca çivi çakılmamasının gerekçesi ne olabilir? Taşımalı sistemden alan memnun veren memnun misali bir durum mu vardır? Bugüne kadar taşımacılık için ne kadar ödeme yapılmıştır?

Aşağıda verdiğimiz fotoğraflar bir kaç gün önce çekilmiş olup ne velilerin ne de kamuoyunun konuya ilişkin bilgileri yoktur. Yukarıdaki soruların cevabını da merak ediyoruz doğrusu.

Ankara’dan bakıldığında her şey yolunda, her yer tozpembe görünüyor olabilir ama işin gerçeği böyle değildir.

İşte o fotoğraflar:

Maksut Balmuk

Kaynak: https://odatv4.com/siyaset/ogrencilere-tasima-eziyeti-219339