5 Ekim 2021

O atamaların perde arkası

ile Maksut Balmuk

Atamanın yapılış hızı ve 1 Temmuz 1958 doğumlu Çelik’in yaş haddinden emekliliğine az süre kalmış olması, bu iddiaları doğrular nitelikteyken seçime yakın dönemlerde bu tür atamalara sık sık rastlanıyor…

Fehmi Rasim Çelik 01.07.1958 Rize/Güneysu doğumlu. Rize Güneysu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi…

Bu özelliği ve Cumhurbaşkanına yakınlığı ile AKP iktidarlarında Milli Eğitim Kocaeli İl Müdürlüğü yapan Çelik,  Mahmut Özer’in bakanlık görevine başlaması ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığının en stratejik görevlerinden olan Personel Genel Müdürlüğüne getirildi.

Göreve gelmesinin üzerinden 1,5 ay geçmeden Cumhurbaşkanı tarafından bugün imzalanan kararname ile asaleten ataması yapıldı.

Son dönemde bakanlık merkez kadrosuna asaleten yapılan atamaların en hızlısı olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne de Bursa il Milli Eğitim Müdürü iken bakanlıkta görevlendirilen Sabahattin Dülger atandı.

Personel Genel Müdürlüğüne asaleten atanan Çelik’le ilgili olarak yaş haddinden emeklilik süresinin yaklaştığı genel müdür yapılarak emeklik maaşının da genel müdürlük düzeyinde hak kazanmasının sağlanacağı iddia edilmişti.

Atamanın yapılış hızı ve 1 Temmuz 1958 doğumlu Çelik’in yaş haddinden emekliliğine az süre kalmış olması, bu iddiaları doğrular nitelikteyken seçime yakın dönemlerde bu tür atamalara sık sık rastlanıyor.

İktidarların, bakanların üst düzey kadrolarda güvendikleri kişilerle çalışmak istemeleri gayet doğal bir durum. Fakat kişiler kurumları yani kamu adına kamu idaresini yöneteceklerinden kadronun gereklerine uygun, liyakat esaslı atama yapılması gerekir.

Bakanlıkta yıllardır görevlendirme olarak çalışmakta olup asaleten ataması yapılmayan birçok yönetici için performans değerlendirmesi yapıldığı söylenirken bazı kişilere kısa sürede kadro verilmesini kamuoyunun takdirine sunuyorum.

Maksut Balmuk

 

Kaynak: https://odatv4.com/analiz/o-atamalarin-perde-arkasi-218258