29 Haziran 2013

Norm fazlası atamaya Bakanlık engeli

ile Maksut Balmuk

NORMİstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün norm fazlası öğretmenleri ilçe içerisinde atayacağınıduyurmuştuk.

Bakanlık maille MEM’leri bilgilendirerek atamaların durdurulmasını, 5 Temmuz’da norm kadroların onaylanacağını 8 Temmuzdan itibaren de İl İçi İsteğe bağlı yer değiştirmelerin başlatılarak bu öğretmenlerin o zaman yer değiştireceğini belirtmiştir.

İstanbul İl Milli Eğitimin uygulaması ile ilgili olarak;

Uygulamanın yerinde bir uygulama olduğunu yazımızda belirtmiştik. Tabii ki bu görüşümüze karşı çıkanlar da olmuştu. Onların en önemli dayanağı yüksek puanlı bir öğretmenin gidemediği bir okula düşük puanlı norm fazlası bir öğretmenin gidebildiği şeklindeydi.

Bu noktada belki haklı gibi görünüyorlar fakat;

Mağdura öncelik vermek gerekmektedir. Hale hele mağduriyeti yaratan devlet ise bunu önleyecek yada çözecek olan da devlet olmalıdır.

Örneklendirelim:

İki okuldan birisi Ortaokul diğeri ise İlkokul yapılmışsa öğrenci ve öğretmenler aynı mahalledeki bu okullara branşlarına ve durumlarına göre ilişkilendirildilerse bu ilişkilendirme sonucunda bazı öğretmenler norm fazlası olmuşlar bunun sorumlusu kimdir?

Bakanlığın uygulamasına göre İlkokul yapılan okula (okulu ortaokul olan okuldan) gelen Sınıf Öğretmeni daha önce çalışanı (mevzuata aykırı olarak) fazla durumuna düşürdüyse ne olacak?

İstanbul İl Milli Eğitim’in uygulaması yapılsaydı bu öğretmen ilçe içerisinde başka bir okula gidebilecekti.

Bakanlık Norm fazlası atamaları durdurarak bu öğretmenlerin o ilçe içerisine gitmelerini adeta engellemiştir. Çünkü öğretmen zaten puanı düşük olduğu için norm fazlası olmuştur. İl içi yer değiştirmede o ilçe içerisinde puanı yetmezse ya norm fazlası olmaya devam edecek yada başka ilçelere gitmek zorunda kalacak…

Buradaki en önemli sorun bakanlığın kendi yarattığı mağduriyeti kendisinin çözmemesi sorunudur. Sorun bu öğretmenleri sahipsiz ve sorunlarıyla baş başa bırakması sorunudur.

İstanbul gibi bir İl’de A ilçesinde çalışan bir öğretmenin okulu dönüştüğü için örneğin B ilçesine gitmek zorunda kalması sizce doğru mudur?

Bu öğretmen zaten A ilçesinde görev yapıyordu ve X okulu yerine aynı ilçedeki Y okuluna giderek sistemin yarattığı sorun çözümlenebilecekken bu çözümden kaçılmış böylece çözümsüzlüğe kucak açılmıştır.

Saygılarımla….

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

BU YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…