2 Temmuz 2013

Bu yıl da ek ortalama yükselme sınavı var mı?

ile Maksut Balmuk

Sayın AVCI Yüzbinlerce Öğrenci Sizi Bekliyor…

Sayın AVCI: her yıl on binlerce (bazı yıllarda yüzbinlerce) öğrencisınıf tekrarına kalır. Bu öğrencilerLise (ortaöğretim) öğrencileridir.

Bakanlık her defasında sayıyı azaltmak için Eylül ayında yapılan sorumluluk   sınavlarına Ortalama Yükseltmeyi de koyar.

Yani sınıf geçme ileilgili olarak bir şans daha tanınır.

Yıllarca söylüyoruz anlatamıyoruz, bu sınavları ya yönetmeliğe koyun ve her   defasında hop oturup hop kalkılmasın ya da hiç yapmayın…

Öncelikle söyleyelim:

Haziran ayına yani bugünlerde yapılan Ortalama Yükseltme Sınavları anlamsızdır.   Öğrenci bir yıl boyunca uğraşmış başaramamış bu öğrencilerden okul kapandıktan   bir hafta sonra başlayan sınavlarda başarı bekliyoruz.

Eylül’de yapılan sınavlar yönetmelik gereği sorumluluk sınavıdır fakat her defasında bir genelge ile Ortalama Yükseltmeler de kapsama alınmaktadır.

Bunu tekrar söyledikten sonra;

Şu anda veliler sormaya başladılar başka şansları var mı? Diye.

Okul idaresi de “her yıl bir şans daha verilir bu yıl da verilir diye düşünüyoruz   fakat yönetmelikte bulunmadığından kesin konuşamayız” demek zorunda kalıyor.

Şimdi bakanlıktan beklenen bu açıklamanın Ağustos ayına bırakılmadan bir an önce açıklanmasıdır. Hatta ve hatta bu konunun yeniden ele alınarak daha önce de yaptığımız öneriler doğrultusunda sınıf geçme sisteminin yeniden ele alınması gerekir.

Keyfiyete değil kurallara bağlı bir sistem artık kaçınılmazdır.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel
YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…