19 Haziran 2013

Maksut BALMUK’tan Yanlı Haberlere Cevap

ile Maksut Balmuk

maksut11

Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için bazı yandaş haber siteleri tarafından hedef gösterilmeye çalışan Maksut BALMUK’un bu habere verdiği cevabı yayınlıyoruz.

 

MAKSUT BALMUK HAKKINDA YAPILAN YANLI HABER

 

GEZİ PARKI EYLEMLERİNE OKUL MÜDÜRÜNDEN ” KOÇ ” GİBİ DESTEK

İstanbul ili Sarıyer İlçesi Vehbi Koç Lisesi Müdürü ve aynı zamanda memurlar.net sitesinin MEB haberlerini düzenleyen eğitim yöneticisi editörü Maksut BALMUK , Başbakan’ı haklı çıkaran eylem ve görüntülere imza attı.

Ülkemizde son 20 gündür Gezi Parkı eylemleri ile gerilim tavan yapmışken , Gezi Parkı eylemlerine başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir , Mersin , Antalya gibi illerimizde okul müdürü ve öğretmenler eylemlere öğrencileriyle katılıyor.

Eğitimsen ve Eğitim – İş’in 4 – 5 Haziran tarihleri arasında Gezi parkı eylemlerine destek ve iktidara tepki amacıyla grev yaptıkları ve göreve gelmedikleri biliniyor.

Bilindiği gibi sendikaların grev kararlarına katılan ve iş bırakma eylemlerine katılan ve sendikanın almış olduğu kararları uygulayan devlet memurlarına İLO sözleşmeleri ve mahkeme kararları dayanak gösterilerek ceza verilmiyor, hatta birçok okul müdürü göreve gelmeyen öğretmenlere tutanak bile tutmuyordu.

Gezi parkı eylemleri için iş bırakan ve ülkenin çeşitli yerlerinde eylemlere katılan öğretmenler ve idareciler için durum bu kez farklı olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı eyleme katılan tüm öğretmen ve yöneticilerin listesini ivedi olarak hafta sonu istedi. 

Hemen akabinde Pazar günü Başbakan’ın Kazlı Çeşme mitinginde , okul müdürleri öğrencileri yanına alarak eylemlere katılıyor sözleri bomba etkisi yarattı.

Başbakan’a gezi parkı eylemleri ile ilgili bilgi akışı çok sağlam geliyor. 

Okul idarecilerinin, öğrencilerinin canlarını tehlikeye atacak biçimde bu eylemlere destek vermesi ve örnek olması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu eyleme destek vererek çocukları dahi bu yolda kullanmayı mübah gören okul idarecileri ve öğretmenlere göz yuman idarecilerde kendilerine çeki düzen vermeli ve görevlerini yapmalıdır. 

Günlerdir gezi parkı ve yeşili koruma bahanesiyle özgürlük isteyen ve Başbakan’ı diktatör ilan eden zevatlar ; Başbakan’a her gece küfür ederek geziyorsunuz. Bu küfürleri her yere yazıyorsunuz. Milletin malını yakıp yıkıyorsunuz. Daha bundan büyük özgürlük mü olur. 

Aslında siz Başbakan’ın nezdinde bu ülkenin değerlerine ve ona oy veren milli iradeye küfrediyorsunuz. 

Üstad Necip Fazıl sizleri ne güzel anlatmış…

Siz iktidarı düşürme pahasına bu vatanı düşürmeyi göze alanlardansınız…

İŞTE O RESİM

Müdürün sağ ve solundaki kızlar öğrencileri , yatan bayan ise öğretmeni…

maksut1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAKSUT BALMUK’un BU HABERE CEVABI

 

Başbakan Kimi İşaret Etti?

Bu sorunun cevabı bende yok ama;
Başbakanın işaret ettiği okul müdürleri başlığıyla yapılan habere istinaden aşağıdaki açıklamanın yayımlanmasını talep ediyorum.
Şimdi susacağım ve cevap vermeye değemez diyeceğim korktu, koltuk elden gidiyor konuşmuyor, söyleyecek sözü yok diye düşünecekler çıkacak eminim. Eminim çünkü yorumlar da gösteriyor okuyucu kitlesinin seviyesini (bazıları hariç). Ne olursa olsun bir insanı yargılamadan önce insaf sınırını zorlamayın. Ağzınıza geleni değil aklınızla düşündüğünüzü söyleyin. Böyle yapın ki Allah’ın verdiği aklı, insafı heba etmeyin. Sonra da elinizi vicdanınıza koyun ve öyle yorum yapın.
Beni daha doğrusu bizi bazı bukalemunlarla karıştırmayın. Biz her dönemde koltuk ya da saf değiştirenlerden değiliz.  Düne kadar Atatürk’ü ağızlarına bile almayan, hakaretten geri durmayıp bugünlerde ağızlarından düşürmeyenler gibi Gömlek değiştirenlerden ise hiç değiliz…
 
 
Yaptığımızı inkar edecek kadar korkak hiç değiliz. Biber gazlarının, asitli suların yaktığı vücudumuza daha acı gelen yüreğimizin yanmasıdır. Bu acıyı yaşayan bilir, çeken bilir.
 
 
O fotoğraf foto montaj diyerek kıvıracak değilim. O fotoğraf doğru. O fotoğrafta öğrencim ve öğretmenim olduğu da doğru. Bunlar doğru ve doğru olanları inkar etmiyorum. Ama o yazıda yalan ve yanlış olanlarla ilgili de başbakanın söylediği gibi “ispatlayamayan alçaktır, şerefsizdir.” 
Şimdi gezi parkına giden herkesi fişleyecek miyiz? Buyurun fişleyelim. Başında da ben yer alayım. (keşke başında olabilsem ama başında saygı duyduğum gençler var… ) Ne diyeceğiz onlara ya da bize, terörist mi? Sakın ola demeyelim yoksa tören, ağırlama yapmak zorunda kalmakla bitmez teröriste terörist demek suçtur soruşturmasıyla karşılaşabilirsiniz. Hatta ve hatta gün gelir Sayın diye anabilirsiniz…
Ne olacak şimdi görevden mi alınırım? Yapışmadım ki o koltuğa. Bileğimin hakkıyla, kariyerimle, liyakatimle, bilgimle geldim ve gerektiğinde de bırakırım. Çünkü ben öğretmenim gocunmam sınıfa girmekten. Ümitlenmeyin yasını da tutmam ama hakkımı ararım sonuna kadar…
Hayatım boyunca eğilmeden başım dik yürüyebildim. Haksızlıklara karşı dur diyebildim. 
Her aşamada işimle siyasi görüşümü ya da sendikal çalışmamı birbirine karıştırmadım. Aksini inkar edecek olan varsa önce okuluma bir adım atsın birkaç öğretmen ve öğrencimle görüşsün sonra yorum yapsın.
Kaldı ki benim siyasi görüşüm bellidir ve tektir. Atatürkçülüktür benim temel felsefem ve yaklaşımım. Onun rehberliği yeter bana ve bize her şey için…
 
 
Ne zaman ki bu yönde saldırı olur, ne zaman ki özgürlük alanları daralır ve ne zaman ki vatan elden gitmeye başlar o zaman değişir benim de tarzım ve tavrım.
 
 
Avrupa’da insanlar mesaide işlerini yaparlar ayrım yapmaksızın akşamları da üyesi oldukları partiye giderler siyaset için. Bizde bırakın Siyasi partiye gitmeyi Gezi Parkı ziyaretine, bir sendikacı olarak gidilen parkta karşılaşılan öğrenci yada öğretmenle mesai saati dışında oturulmasına  bile soruşturma açılır.    
Ayrıca; Yazıyorsunuz anladık da okulun bağışçısına neden dil uzatırsınız? Varsa bir suç benim suçumdur. Ne ilgisi vardır devlete bağış yapanın? Onlara neden laf atarsınız? Onlar mı getirmişlerdir beni bu koltuğa? Gerçekten yazık sizin haber anlayışınıza da, memleket sevginize de, bağışçıya saygınıza da…
Durumdan vazife çıkaracağınıza vazifenizi adam gibi tarafsız olarak yapsanız da biz de ayakta alkışlasak olmaz mıydı?
Şimdi tekrar söylüyorum: o fotoğraf gerçek, orası gezi parkı, yanımdan öğrenci ve öğretmen var, tek fotoğraf o değil. Fotoğraflar gizli de değil, fakat gerisini bir kere daha düşünün isterseniz…..