1 Ağustos 2015

İSTANBUL GÜNGÖREN ‘ DE ORTAOKUL BIRAKMADILAR…

ile Maksut Balmuk

 

k_20092648_md004710İlçede 11 mahalle var. 4+4+4 sisteminden sonra 12 okul ortaokul olarak planlandı. 2014-2015 ‘ te 4 İmam Hatip Ortaokulu, 8 Ortaokul vardı.
İlçe’ nin engin bilgi ve zengin öngörüye sahip yöneticileri 2015-2016 planlaması yaparken ilçenin en kalabalık Mahallesi sayılan Merkez mahallesindeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu,
İlçenin en başarılı okullarından Gaziler Ortaokulu ve Tozkoparan Mahallesinin tek Ortaokulu olan Tozkoparan Ortaokulunu da İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürdüler.
Böylece 2015- 2016 eğitim öğretim yılında 7 İmam Hatip Ortaokulu, 5 Ortaokul bulunacak.
Mahalle bazında düşünürsek;
Merkez Mahallesinde tüm okullar İmam Hatip oldu diyebiliriz. Bu mahallede 2 Imam Hatip Ortaokulu oldu.
Gençosman mahallesinde 2 İmam Hatip Ortaokulu olurken hiç ortaokul kalmadı.
Haznedar da bir İmam Hatip Ortaokulu bir Ortaokul (küçük binanın adı değiştirilerek Ortaokul yapıldı)
Tozkoparan’a gelince;
Bu mahallede bulunan ve tercih edilen bir okul olan Ali Fuat Cebesoy İlkögretim Okulu 444 ile beraber İmam Hatip Ortaokulu yapıldı. 2 bin civarında öğrencisi olan okula yüz öğrenci dahi kayıt olmadı. Sonra okulu İmam Hatip Lisesi yaptılar. Yine zorlanınca bu kez de Kız İmam Hatip yapmaya karar verdiler. Liseye gelen öğrenci malumunuzdur ki başka mahalle ve ilçelerden geliyor.
Bu mahallede İmam Hatip okulunun tutmayacağı açıktır çünkü yerleşik halk düşünüldüğünde bu görülür. Kaldı ki görüldü de.
Buna rağmen mahalledeki tek Ortaokulu da ısrarla bu yıl İmam Hatip e çeviriyorlar.
Başka okul yok nereye gidecek vatandaş?
Bunu da geçelim ve farz edelim ki ihtiyaç var, talep var yapılıyor…
İlçedeki okulların neredeyse tamamı ikili eğitim yapıyor.
Oysa ki İmam Hatip e dönüşüm olunca aynı binada Ortaokul öğrencileri ikili eğitim yaparken İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tekli (normal) eğitim yapacaklar.
444 ile beraber ilçeye sadece bir okul yapılmış o da Ömer Dinçer Imam Hatip Ortaokulu. Başkaca okul yapılmadı. Derslik artmadı. Bu da demek oluyor ki bir kaç yıl içerisinde İmam Hatip yapılan okuldaki Ortaokul öğrencileri mezun olunca yani okulda sadece İmam Hatip öğrencisi kalınca Normal Ortaokulların sınıf mevcutları tavan yapacak.
Bu işin faturası da gelecek yönetimlere çıkarılacak. Zorunlu olarak İmam Hatip okulları da ikili eğitime geçerse kıyamet koparılacak.
Zaman içerisinde İmam Hatip Ortaokulu nda sınıf mevcudu düşük, normal eğitim yapılırken Ortaokulda kalabalık sınıflarda ikili eğitim yapılınca sizce vatandaş zorunlu olarak nereye gidecek?
Ortaokul öğrencisini mağdur edecek şekilde icraata soyunanlar bunu hangi dini gerekçeye dayandıracaklardir?
Ortaokul öğrencisi aynı binada kalabalık sınıflarda ikili eğitim yaparken Imam hatip öğrencisine az mevcutlu sınıfta normal eğitim yaptırarak dindar olacağınızı mı sanıyorsunuz?
Çocuklar ve halkın maddi manevi duygu ve gelecek kaygılarını sömürerek siz dindar değil ancak ve ancak kindar olabilirsiniz.
Yüksek vakıflardan torpilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Kahraman;
Ben 30 yıldır Güngören’ liyim, çok iyi tanırım halkını da bölgeyi de.
Daha bir yıl önce abi dediğin yöneticileri harcamanız yetmedi de şimdi de halkı ve öğrencileri mi harcayacaksınız?
İlçede size itaat etmeyecek tek yönetici bırakmadınız, yenileri zaten el pençe divan, müdür yardımcısı seçimini bile müdürlere bırakmadınız. Ki bir okulda öğretmen sonrasında müdür yardımcısı olduğunuz ve harcadığınız insanların size sahip çıktıkları günleri siz unutsanız da biz unutmadık.
Öğrencilerin ve okulların üzerinden çekin elinizi hatta ve hatta Güngören ‘ den çekin elinizi…
Biz kindar değiliz ama yanar döner dindar hiç değiliz. Din kardeşlikse kabulüz ama kalleşlikte yokuz. Dindar vefalı ise kabulüz, kendine sefa halka cefacı ise karşısındayız.
Hani diyor ya Mevlana “ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün” diye.

Aslında diyor ki bazen şeytan ” Bir lafa bakarım söz mü diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye”
De geç.
Ama dayanamıyor insan ve diyorum ki insanlık bizde kalsın…
Bu sözler tabii ki sayın müdüre değil, alınana hiç değil bu sözler alanlayana…

Maksut Balmuk