25 Temmuz 2013

İl içi yer değiştirmede ilişik kesme işlemleri

ile Maksut Balmuk

 

headline

İl içi yer değiştirmede ilişik kesme işlemleri

İl İçi yer değiştirmelerin yapılmasının ardından ilişik kesme işlemlerinin nez aman yapılacağı sorusu sıkça sorulmaktadır.

İlişik kesmek isteyen öğretmenlerkararnameleri okullarına gelir gelmez ilişiklerini kesebilirler. Tatildegörevyeri dışında bulunan öğretmenler ise göreve başlayacaklarıEylül ayının başında ilişiklerini kesebilirler. Çünkü bakanlıkyayımladığıduyuruda

“ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri16 Temmuztarihinden itibaren yapılacaktır.”

Cümleleriyle öğretmenlerin mağdur olmamalarını amaçlamıştır. Aksi halde ilişik kesme için tarih konulur ve öğretmenler de o tarihe kadar ilişik kesmek zorunda kalırlardı.

İllerde çıkan kararnamelerde her zaman olduğu gibi 15 gün içinde ilişik kesilmesi ifadesi bulunduğundan okul müdürlükleri de tereddüde düşmektedirler.

Okul müdürlerine hatırlatmamız gerekir ki okulunuzdan ayrılan bir öğretmen ilişik kesmese dahi onun boşaltacağı kadro sistemde boş görünmektedir. Yani o kadrolar il dışına da, ilk atamaya da, özür grubuna da görülebilmektedir.

Bu nedenle öğretmen gelmeyecek kaygısı yaşanması da yersizdir.

İl MEM’lerin, ilçelerini ve okulları bu yönde bilgilendirmeleri öğretmenlerle okul idarelerinin karşı karşıya gelmelerini önleyecektir.

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel