24 Ekim 2021

İhraçlara dönüş yolu

ile Maksut Balmuk

Maksut Balmuk yazdı: FETÖ’cülerin affedileceği, yeniden devlete alınacağı, bu konuda çalışma yapıldığı ve seçim stratejisi izlendiği yönünde bir algı söz konusudur…

Son zamanlarda ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere siyasilerden 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ihraç edilen kamu çalışanlarına yönelik açıklamalara rastlamaktayız.

Açıklama sonrası FETÖ’cülerin affedileceği, yeniden devlete alınacağı, bu konuda çalışma yapıldığı ve seçim stratejisi izlendiği yönünde bir algı söz konusudur.

Oysa ki açıklamalar sadece FETÖ’cü diye haklı haksız adeta damgalananlara yönelik değil 15 Temmuz sonrası siyasi gerekçelerle ihraç edilen hatta bildiriye imza attıkları için üniversitelerden ilişikleri kesilen akademisyenleri de kapsamaktadır.

Ve bu noktada yapılan açıklamalarda yargıdan ceza almamış olanların göreve dönmesinden bahsedilmektedir. Yani kişiler ihraç edilmiş, yargılanmış hiç ceza almamış ya da aldığı ceza memuriyete engel değilse tekrar göreve dönmeleri, hiçbir soruşturmaya dahi tabi tutulmamış ya da soruşturması kovuşturmaya dönüşmemiş olanların haklarının teslim edilmesi belirtiliyor.

Öncelikle belirtelim, ya hukuktan yana olacaksınız ya da hukuksuzluktan. Hukuktan yana iseniz en temel ilke olan masumiyet karinesine inanacak ve uygulanmasını isteyeceksiniz. Masumiyet karinesine göre bir kişinin suçluluğu bağımsız mahkemelerce ispatlanmadığı sürece kişi suçsuzdur.  Anayasamızda da “suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz” hükmü vardır.

Olağanüstü hal vs gerekçelerle bu temel ilke işletil(e)memiştir. Evet olağanüstü bir durum söz konusu idi ve bazı tedbirlerin alınması kaçınılmaz idi. Bu tedbirler alınırken akla kara, haklı ile haksız, suçlu ile suçsuz da karıştırılmış olabilir. Fakat üzerinden 5 yılı aşkın zaman geçmiş bir konuda halen insanlar neyle suçlandıklarını neden suçlu kabul edildiklerini bilmiyorlar ve mağdur ediliyorlarsa burada bir yanlış vardır. Bir de uygulamada birlik yoksa at izi ile it izi karıştırılmışsa burada sorun daha büyüktür.

Aslında söylenen de budur ve adaletin yerini bulması için, hukuk kurallarının hakim kılınması için, ülkenin artık normalleşmesi için yapılması gereken de budur. Kişilerde şüphe bırakmayacak bir irtibat, iltisak bulamamışsanız kişileri cezalandırmaktan vaz geçmelisiniz. Yargı süreci varsa da bir an önce sonuçlandırmalısınız.

Evet ülkemizde PDY yapılanması söz konusu olmuştur. İktidarlar ki en çok da son dönem iktidarı bu yapıya parsel parsel destek vermiş ne istedilerse gerçekleştirmiştir.

“KANDIRILDIK” BAHANESİYLE KANDIRAMAZSINIZ

Eğer siz;

– FETÖ’nün sıradan bir üyesini hapse atarken, memuriyetten ihraç ederken tepe kadrosu elini kolunu sallaya sallaya gezebiliyorsa yanlışlık vardır.

– FETÖ okullarında okudu, çocuğunu okuttu diye insanları cezalandırırken, devlet kapısından içeri sokulmazken ekonomik, siyasi ve yetkisel güce sahip olanların ve eşraflarından; bu okulda okuyanlara/çocuğunu okutanlara bürokraside ve yönetimde görev vermeye devam ederseniz güvenilirliğiniz kalmaz.

– Kendi kendiniz 17-25 Aralık diye bir tarih koyup o tarihten sonra bankaya para yatıranları cezalandırırken, o tarihte sırf size cephe aldığı için inadına para yatıranları da, faizsiz kazanç diye bu bankayı seçenleri de cezalandıramazsınız

– Siz bu bankaya para yatırana ceza verirken bu bankanın açılışında kurdele kesenleri “kandırıldık” bahanesiyle kandıramazsınız. Sizin kandırılma hakkınız sınırsız iken en küçük eylemselliği olmayan, imkansızlıktan yurtlarında barınan, sohbetlerine katılanlara kandırılma hakkını sıfır olarak belirleyemezsiniz.

– FETÖ ye biz ezelden karşı iken yedikleri maklubeleri halen bağırsaklarda barındıranların her zaman olduğu gibi işlerini tıkır tıkır yaptıkları hatta etkili ve yetkili oldukları gerçeği ortada iken ekonomik gerekçelerle yurtlarında kalmış, okullarında çalışmış, derneklerine üye olmuş, bankaya para yatırmış olanları bu gerekçelerle hukuka aykırı bir şekilde mağdur edilmelerini izah edemezsiniz.

Evet yargı kararı olmayan, dava dahi açılmamış, irtibat yada iltisakı ispatlanmamış insanların sorunları elbet ki çözülmelidir. Bunun FETÖ ile işbirliği anlamına gelmeyeceğini herkes biliyor. FETÖ hain bir örgüttür, kanlı silah örgütüdür, darbe girişiminde bulunmuştur, bunlarda hemfikiriz fakat bu durum bize aradan geçen 5 yıla rağmen adaleti tesis etmemize engel olmaması, bugüne kadar sorunların da örgütün de çözülmüş olması gerekir.

Evet bundan sonra da zamanla ortaya çıkacak durumlar olacaktır ve hukuk gereğini yapacaktır. Yeter ki FETÖ’den ders çıkarabilen bir iktidar ve bağımsız bir yargı sistemi söz konusu olsun.

Sonuç olarak ya hukuktan yana olacaksınız ya da yaratılan korku imparatorluğu içerisinde hukuksuzluğa göz yumacak, insanların mağduriyetine ses çıkarmayarak dilsiz şeytan olacaksınız. Tercih  de karar da sizin!…

Bu arada bu satırları; bu noktada mağdur olmuş tek bir akrabası, dostu bulunmayan fakat onlarcasını bizzat dinlemiş, hukukun üstünlüğüne inanan, üstünlerin hukukunun karşısında bir kişi olarak yazdığımı ifade etmek isterim…

Maksut Balmuk

Kaynak: https://odatv4.com/analiz/ihraclara-donus-yolu-219875