22 Eylül 2021

Gençler Sokaklarda Yatarken İktidara Saraylar Yetmiyor

ile Maksut Balmuk

Öğrencilerin yurt sorunu almış başını gidiyor. Ankara’da, İstanbul’da ve bir çok şehirde kiralar uçtu, uçuk fiyatla bile kiralık konut yok.
Ankara’da iki ay önce 1500 TL olan kira bugün 3000TL olmuş.
Kiralık konutlarda da güvenlik yok çünkü binalar eski ve yeni konut sayısı çok az var olanlar da dolu.
Bu da yetmezmiş gibi kiracı beğenmeyen ev sahipleri, peşin kira bedelleri depozitolar.
Hal böyle iken devlette israfa baksanız insanın isyan edesi geliyor.
Başbakanlığa yapılıyor diye başlayan ve 1500 odası olan saraya eklemeler yapıldıkça yapıldı yapılıyor. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi öncesinde olmayan kurullar, kurumlar, başkanlıklar ortaya çıktı yeni sistemde. Bunlar 1500 odalı saraya sığdırılamadı devasa binalar tutuldu. Kim bilir kaç TL ödeniyor? Bu para ile kim bilir kaç gencimize yurt yapılabilirdi?
Örneğin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı için tahsis edilen benim  sayabildiğim 20 katlı devasa binada ne iş yapılır? Başkanı Fahrettin Altun dışında tek isim bilmediğimiz bu devasa binada iktidarın borazanlığı, reklamı ve algı operasyonları dışında ne üretilir merak ediyorum. Bunlar için bu kadar büyük binaya ihtiyaç var mı? Türkiye Cumhuriyeti; 100 yıldır bu başkanlık olmadan Mustafa Kemal Atatürk dahil 12 Cumhurbaşkanı döneminde nasıl yönetildi?
Bunca bakanlık varken iki başlılık yaratırcasına yeni makamlar niye? Sarayın 1500 odasında neler var?  Örneğin eğitimin her şeyinden sorumlu Milli Eğitim Bakanlığı varken Milli Eğitim Bakanının içinde olmadığı Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu neden vardır?
Gençlerimiz gelecek için geldikleri illerde sokakta yatarken saray ve ahalisine ne sarayın 1500 odası yetiyor ne koca koca binalar ne de makam, mevki, maaş…
Maksut BALMUK
Eğitlmci