1 Kasım 2021

Amacından Uzak Şura

ile Maksut Balmuk

20. Milli Eğitim Şûrası için uzatılan görüş alma süreci tamamlandı. Eğitimci Maksut Balmuk, iktidarın yapılan şûraları kendi amaçları için kullandığına dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Eğitimde Fırsat Eşitliği” temasıyla toplanacak 20. Milli Eğitim Şûrası’na ilişkin görüşlerin iletilmesi için verdiği ek süre tamamlandı. Şûra kararlarının bağlayıcılığının olmaması nedeniyle şimdiye kadar büyük kısmının uygulanmadığını anımsatan eğitimci Maksut Balmuk, “Şûra adeta iktidarın kendi istediği alanları tartıştırıp gündeme taşıdığı ve ‘Yaptık ama şûra kararı olduğu için yaptık’ bahanesinin altyapısının oluşturulduğu merci halini aldı” dedi.

‘BAZILARI SADECE KATILIMCI’

Şûrada gündeme gelebilecek konular arasında “4-6 yaş Kuran kurslarının zorunlu eğitim kapsamına alınması, hafızlık eğitiminin iki yıla çıkarılması, vakıfların eğitime daha çok dahil edilmesi, dini temelli seçme derslerin zorunlu hale getirilmesi, karma eğitimin kaldırılması” olabileceğine işaret eden Balmuk, “Şûra, yapısı itibarıyla da bu konulara çok uygun bir zemin çünkü belli siyasi ve inanç kesimlerinin hâkim olduğu, bazı katılımcıların sadece katılımcı olarak kalabildiği, seslerini yükseltebildikleri oranda tarihe not düşmekten öteye girmeyecek etkilerinin olduğu bir yapıya sahip” diye konuştu.

‘ÜVEY EVLAT MUAMELESİ’

Şûranın ana teması olan fırsat eşitliğine de değinen Balmuk, bu konunun eğitimin temel sorunu olduğuna işaret etti. Aynı mahallede bulunan imam hatip lisesinde 15-20 kişilik sınıflar varken, hemen yanındaki Anadolu lisesinde 40 kişilik sınıflarda ders işlenen örneklerin olduğuna işaret eden Balmuk, “İmam hatiplere donanım yönünden her türlü kaynak aktarılırken diğer kurumlar üvey evlat muamelesi görüyor. Hatta imam hatiplere öğrenci kaydı için yemek, ücretsiz servis teşvikinin yanında burs teşviki de devreye sokulurken diğer okullardaki öğrenciler kendi kaderlerine terk ediliyor” ifadelerini kullandı.

Maksut Balmuk

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/mebin-20-milli-egitim-surasi-icin-uzatilan-gorus-alma-suresi-tamamlandi-1881059

Yazının Tamamı : MİLLİ-EĞİTİM-ŞURASI-NEYE-HİZMET-EDECEK