14 Temmuz 2014

TEOG’da meslek lisesi tercihlerinde dikkat

ile Maksut Balmuk
TEOG sistemi ile beraber bu yıl sınavsız alan okul bırakılmadı. Meslek Liseleri de puanla öğrenci alacaklar. Sistem çok konuşuldu, tartışıldı fakat bir nokta hep gözden kaçırılıyor.
headline

TEOG sistemi ile beraber bu yıl sınavsız alan okul bırakılmadı. Meslek Liseleri de puanla öğrenci alacaklar. Sistem çok konuşuldu, tartışıldı fakat bir nokta hep gözden kaçırılıyor.

Yeni sisteme göre 6 tür okul var:

Tercih yaparken öncelikle tercih etmek istediğiniz okulları seçeceksiniz.

Sonra da zorunlu olarak 4 tane okul türü seçeceksiniz.

Gerek tercihlerinize gerekse tür olarak seçiminize “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” yazdıysanız sizi bekleyen tehlikeyi anlatmak istiyoruz.

Geçmiş yıllarda öğrenci Sınavla bir Meslek Lisesine yerleştiğinde alanı belli idi. Örneğin Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine yerleşen öğrenci 9-10-11-12.sınıfta okuyacağı alanbelli idi. Yiyecek İçecek Alanının seçmişse sonuna kadar bu alanda devam ediyordu.

Şimdi ise;

Tüm meslek liselerinde alan tercihi kaldırıldı. Okulların adı da kaldırıldı zaten. Listelere bakarsanız okullarda tür yazmıyor. Örneğin: Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi kaldırıldı yeni adı Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Bu durumda ben bu okulu kazandım ben turizm okuyacağım diyemezsiniz. Siz Turizm okuluna yada sağlık meslek lisesine yada Denizcilik okuluna değil “Meslek Lisesi”ne yerleşmiş olacaksınız. Ülkemizdeki tüm meslek liselerinde 9.sınıfta aynı dersler okutulacak. Hatta ve hatta Anadolu Liselerinde okutulan derslerle aynı sayıda ders okuyacaksınız. (Meslek Liseleri sadece 2 saat mesleki gelişim dersini farklı okuyacaklar.)

Bu durumda 10.sınıfa geldiğinizde alanınız belli olacak. Fakat 10.sınıfta bu okulda mı olacaksınız bu belli değil.

Çünkü: kılavuza göre;

YEP‘e göre öğrenci alan tüm resmi ve özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kayıtlar Anadolu meslek lisesi programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9’uncu Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı ile alana geçiş koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır. Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır.”

Bunun anlamı şudur.

Sizin hangi alanda okuyacağınız 10.sınıfta belli olacak ve bunun için de bu yılki TEOG’da hesaplanan YEP ve 9.sınıf başarınız dikkate alınacak. Bir de okulun özel şartları. Örneğin mülakatla alan okul ise mülakat değerlendirmeleri.

Ve sizin 10.sınıfta hangi okula gideceğiniz de şimdiden belli değil. Okulunuz da değişebilecek.

Bu nedenle bu yıl için tavsiyemiz meslek lisesi tercih edecekseniz;

9.sınıfı rahat okuyabileceğiniz, ulaşımı kolay olan, 10.sınıfta sizi istediğiniz okula taşıyacak ya da bu okulda bırakacak şartları gördüğünüz okullardan birkaç tanesini tercihlerinize alınız.

Yine tercihler için en önemli tavsiyemiz:

-Okumak istediğiniz okulu tercih edin.

-Puanı düşük diye istemediğiniz bir okulda mutsuz olmayı da tercih etmeyin, puanı yüksek diye daha düşük puanlı okuldan da vaz geçmeyin.

-Tercih listeniz istek listeniz olsun.

-Ama tercihleriniz mantığa , puanınıza ve yüzdelik diliminize uygun olsun.

MEB’e de tavsiyemiz: lütfen velileri yetkili ağızdan bilgilendirsinler ve 10.sınıfta okullarının değişebileceğini söylesinler. Ayrıca MEB gerekirse 10.sınıfta öğrencilerim meslekten Anadolu’ya Anadolu’dan Mesleğe geçişleri için de tedbirler alsın. Örneğin 9.sınıfta çok başarılı olan bir öğrencinin bu başarısını ödüllendirsinler.

Kamuoyuna:MEB bu yıl 8.sınıfta yaptığı TEOG benzeri sınavı 9.sınıflara da yaparsa şaşmayalım. Aksi halde 10.sınıfta bu kadar alana, bu kadar okula daha objektif yerleştirmeyi nasıl yapacak?

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel