19 Mayıs 2014

Somali’ye Yardıma Tamam da Soma’lıya Devlet Gerek…

ile Maksut Balmuk

8999173-640x360

Bir çok vatandaş, dernek ve diğer kuruluşların yardım kampanyalarına bir de başbakanlığın yardım kampanyası eklendi.

Bu bir facia, bu bir felaket ve yaralısı ile vefat edeni  ile 700-800 insanımızı ve yakınlarını ilgilendiriyor. Bu kadar sınırlı sayıdaki insanımız için yardım kampanyaları sonlandırılsa ve devlet bu vatandaşlarımıza sahip çıkabilir denilse daha iyi olmaz mı?

Bugün örtülü ödeneğe ayrılan kaynağın bir kısmı bile sorunu çözer aslında. Örtülü ödeneğin yaklaşık 1,3 Milyar TL olduğu düşünüldüğünde, devlet imkanları düşünüldüğünde böyle bir yardım kampanyasına gerek yoktur bence…

İstenirse örtülü ödeneğe de gerek yok. Havuz oluşturulsa yeter aslında tüm bu insanlarımıza. Devlet devlet olarak sahip çıkmalı yetim kalan çocuklara, aç kalan vatandaşa ve devlet devlet olduğu için açıkta bırakmamalı insanlarını…

Para her şekilde, her yerde bulunur da insanlara insanca muamele etmek lazım, yardımı bile yüze göze bulaştırmamak lazım. İnsanların gözüne sokmamak lazım. Sadece ve sadece baba şefkatini  esirgememeli, o insanlara babalarının yokluğunu hissettirmemenin yollarını bulmalıyız. Enerjimizi paraya değil, sevgiye, güvene, şefkate harcamalıyız.

Tüm bu nedenlerle yardım kampanyalarından vazgeçelim, bu mağdur insanlarımızın yüreklerindeki yarayı sarmaya çalışalım. Her biri sigortalıydı bu insanların (değillerse devlet sorsun hesabını) koskoca SGK’mız var uzatsın elini ve bağlasın maaşlarını.

Koskoca TOKİ’imiz var başını sokacak yeri olmayanları düşünsün. Borcu olan var mı? Derdi olan var mı bakılsın ve sessiz sedasız halledilsin sorunlar…

Devlet bir de yardım kampanyası düzenlemeye kalkışırsa bu ne  doğru olur ne de şık(!)

Millet olarak gerçekten yardımsever bir milletiz. Eminim ki duyarsız kalmaz insanımız ve iyi anlatılırsa yardım eder fakat gerek var mı böyle bir şeye? Gerçekten devlet sağlayamaz mı bu yardımı?

Haa bu arada bu  olayda sorumluğu olanların tazminata mahkum edilmeleri de söz konusu olabilir ve devlet bu noktada da yalnız bırakmamalı bu insanları.

Ülke olarak, millet olarak Van’da da, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz için de, Pakistan için de, Somali deki açlar için de yardımlar topladık, yardımdan yardıma koşup yaralara merhem olmaya çalıştık. Elbet ki bu insanlarımız için de koşulacaktır fakat tekrar edelim ki diğer felaketler yüzbinleri belki de milyonları ilgilendiriyordu Soma ise yüzlerle ifade edilen insanımızla ilgili.

Somali’ye kampanya lazımdı ama Soma’lıya devlet lazım…

Devlet olaya , sosyal, psikolojik ve insani bakmalı, maddi konu arka plana alınmalı ve devlet eliyle yaralar sarılmalıdır. Bu yaranın yürek yarası olduğu ise asla unutulmamalıdır.

Şefkat eli ister bu canlar,

dua ister yatanlar,

sağlık, sıhhat ister yaralılar…

saygı bekler analar, babalar,

güven bekler insanlar…

Hesap sorulsun, hak yerini bulsun derler hep bir ağızdan…

Ve derler ki koro halinde:

babasız kalmasın çocuklar,

bir daha ateş düşmesin ocaklara…

Çocuklar koşsun şefkatli kucaklara…

Tüm halkımızın başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin kaybettiğimiz canlara , yaralılar şifa bulsun tez zamanda…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK
Öğretmen