10 Mart 2023

Okullarda “güçlendirme” şüphesi… Görüntüleri ortaya çıktı

ile Maksut Balmuk

Bursa’daki okullar deprem yönünden yeniden ele alınmalı, güçlendirilen okullar yeniden elden geçirilmeli,  daha önce yıkım kararı verilip daha sonra güçlendirme olarak değişen okullar var mıdır? Gerekçeleri nedir bilimsel bir şekilde incelenmelidir.

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğünün (MEM) çadır satın aldığı halde üretim yapıyormuş gibi reklam yaptığına yönelik Eğitim-İş Bursa Şubesinin yaptığı açıklama ile ilgili olarak MEB kaynakları tarafından ilk etapta çadır alımı yapıldığı, alınan çadırların sadece MEB amblemi basmak için değil kalite ve yangın dayanıklılık gibi testlerinin yapılması için Bursa’ya getirildiği belirtilmektedir.

Yine MEB Bursa’da eski adıyla Hamidiye Tarım Meslek Lisesi, yeni adıyla Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde daha önce sera üretimi yapılırken deprem sürecinde çadır üretimi yapıldığı bilgisi resmi web sitelerinde yayımlandı.

Bursa MEM’i sadece çadır meselesi ile kapatamayız çünkü Bursa MEM’de  6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden önce başlamış fay hatlarının yırtılması, patlaması ve depremin oluşması.

Bu deprem bugün mali konularla ilgili olsa da gelecekte öğrenci ve öğretmenleri enkaz altında bırakacak gibi görünüyor. Bursa’da ihalelerin hep aynı firmalara verildiği, aynı adreste bir çok şirket bulunduğu, yaklaşık 300-400 milyon TL’lik bir yolsuzluk olduğu konuşuluyor.

Bursa’daki;

-Okulların deprem durumu,

-Yönetim depremi,

-C tipi yapılanma

-Mali yolsuzluklar,

Konularını tek tek ele alacağız. Fakat öncelikle deprem gündemini ele alalım.

Bursa da örneğin;

-Kemalpaşa Atatürk,

-Öğretmen Davut,

-İnegöl Atatürk,

-Şakir Lakşe

İlk/ortaokullarının depreme karşı dayanıksız olduğu tespit edilmiş. Yıkım kararın verilen okullarla ilgili tamamen duygusal(!) gerekçelerle güçlendirme kararı çıkarılmış. Güçlendirme kararı çıkarılan okulların duvar, demir, temel ve taşıyıcılarına bakıldığında tehlikenin bile bile geleceğini söylemek mümkün.

Bursa’daki okullar deprem yönünden yeniden ele alınmalı, güçlendirilen okullar yeniden elden geçirilmeli,  daha önce yıkım kararı verilip daha sonra güçlendirme olarak değişen okullar var mıdır? Gerekçeleri nedir bilimsel bir şekilde incelenmelidir.

Bu taleplerimizin adil olarak karşılanacağına inancımız bulunmamakla birlikte tarihe not düşmek, kamuoyunu bilgilendirmek gibi bir sorumluluğumuz bulunmaktadır.

Verdiğimiz örnekler sadece birkaç okuldan ibaret olup çoğaltılması mümkündür.

Bu konuyu birkaç fotoğraf ile sonlandırıp takdiri okuyuculara bırakalım.

İşte o görüntüler:

 

 

Maksut Balmuk

 

Kaynak: Odatv.com