14 Nisan 2023

Öğretmene yasak bakana serbest!

ile Maksut Balmuk

Milletvekili aday adayı olmak için öğretmen Maksut Balmuk, kamu görevinden istifa ederken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve 15 bakan istifa etmeden aday oldu. Maksut Balmuk, adaylıklarının reddedilmesi talebiyle YSK’ya önceki gün itiraz etti.

YSK’YA BAŞVURDU

CHP İstanbul 3. Bölge milletvekili aday adayı olduğu için öğretmen Maksut Balmuk, yasalara uygun olarak kamu görevinden istifa etti. Öğretmen Balmuk istifa ederken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Ordu’dan aday olmasına rağmen görevini bırakmadı. Öğretmen Balmuk, Avukatı Tansu Batur imzalı bir dilekçeyle YSK’ya itiraz etti.

ANAYASA İHLALİ VAR

İtiraz dilekçesinde, “2839 sayılı Milletvekili Kanunu’nun 18. maddesine göre kamu görevlilerinin aday olabilmesi için 7 gün içinde görevini bırakması gerekir.

YSK, seçim yarışını Anayasa’ya ve yasalara uygun olarak eşit şartlarda yapılmasını temin etmek zorunda. Adil ve eşit bir yarış için kamu görevlilerinin propaganda sürecine alet edilmesinin önüne geçilmesi ve devlet gücünün aday olunan parti lehine kullanılması önlenmelidir. Aksi halde Anayasa aleni ihlal edilmiş olur” denildi.

“Aday olamazlar”
Kamu görevlerinden istifa etmeden AKP’den milletvekili adayı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bakanlar Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar, Mahmut Özer, Mustafa Varank, Derya Yanık, Vedat Bilgin, Murat Kurum, Fatih Dönmez, Muharrem Kasapoğlu, Nurettin Nebati, Vahit Kirişçi, Mehmet Muş ve Adil Karaismailoğlu’nun yasalara aykırı hareket ettiği için milletvekili adayı olamayacağı ve bu nedenle de YSK’nın adaylık başvurularını reddetmesi istendi. YSK, kararı bekleniyor.

 

Ulusal Basında haberimiz

Sözcü >>

OdaTv.com >>

 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN TAM METNİ

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların milletvekili adayı olacakları kamuoyuna duyurulmuştur.
Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların AK Parti tarafından bugün YSK’ya teslim edilen aday listelerinde yer aldıkları görülmektedir.

Belirlenen takvime rağmen Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların görevlerine devam ettikleri, görevden ayrılmadıkları görülmekte olup adaylık başvurularının kabul edilmemesi gerekir. Hukuka aykırı konuya ilişkin YSK’ya başvuru dilekçemiz avukatlarımız vasıtasıyla YSK’ya teslim edilmiştir.
Tüm kamuoyu çok iyi bilmektedir ki 21 yıllık Ak Parti iktidarları boyunca her seçim döneminde kamu kaynakları iktidar lehine kullanılmakta ve seçimde adalet zedelenmektedir.

Bir öğretmen olarak seçimlerde adalet için kamu görevimden istifa etmişken bakanların ve cumhurbaşkanı yardımcısının istifa etmeden seçim gününe kadar görevlerine devam etmeleri hukukun yanı sıra demokrasinin özüne ve adalete de aykırıdır.

Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların 2017 referandum değişikliğinden önce olduğu gibi TBMM tarafından değil, tek adam rejiminin sonucu olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve görevden alınabilen kamu görevlileridir.
Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve seçime etkisi çok daha az olan kamu görevlileri ile devletten maaş alan her türlü alt kademe kamu görevlileri seçimde adaylık için istifa etmeleri gerekirken seçimi her yönüyle lehlerine etkileyebilecek Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların görevlerine devam ediyor olmalarının, devletin araç, gereç ve personel imkanları dahil tüm imkanlarını kullanılabilecek olmalarının eşitlik ya da adalet ile izahı mümkün değildir.
Bu durum hukuk normları bir tarafa ülkemiz demokrasisine de zarar verici nitelikte olup milletvekili olmak isteyen bakanların da diğer adaylar gibi kendi imkanlarıyla, kendi araçlarıyla seçim faaliyeti yürütmeleri gerekir. Yüzlerce makam aracı, on binlerce personel ve diğer tüm imkanları emrinde bulunduranların diğer adaylarla yarışmasının yaratacağı haksızlık en çok da demokrasimize zarar verecektir. Kişiler kazansalar da demokrasimiz kaybedecektir.
Adayların demokrasiye inançları varsa amasız fakatsız kendi iradeleriyle kamu görevlerinden ayrılmaları ve seçim süreçlerini bu şekilde yönetmeleri gerekirdi. Bu demokratik olgunluğu gösteremeyenlerin seçimlerde kamu imkanlarını kullanmayacaklarını düşünmek iyi niyetten öteye geçemez. Bu iyi niyetin karşılığının olmadığı geçmiş seçim tecrübelerinden açıkça görülmektedir.

Burada tamamen Ak Parti genel başkanı Erdoğan’ın ikbali hesapları vardır. Başkaca hesap yoktur. Bu ikbalin sağlanması için kamu imkanları ve bakanlık makamının ağırlığı kullanılmak istenmiştir. Kişilerin ikballerine demokrasinin feda edilmesi, demokrasiye zarar verilmesi kabul edilemez. Kişiler olarak hepimiz faniyiz lakin Cumhuriyetimiz, demokrasimiz ve devletimiz bakidir. Bunlara zarar verecek adımların izahı olamaz.
Bu nedenlerle ülkemiz için çok önemli olan ve ülkemize asla yakışmayan, halkımız tarafından da kabul görmeyen bu ucube Cumhurbaşkanı hükümet (tek adam) sisteminin oylaması gibi geçecek 14 Mayıs 2023 seçimlerinde aday gösterilen ve yasal sürede (16 Mart 2023 tarihine kadar) görevden ayrılmayan Cumhurbaşkanı yardımcısı ile bakanların adaylık başvurularının YSK tarafından kabul edilmemesi gerekir.
Asıl tarihsel sorumluluk YSK’da olmakla birlikte demokrasiye ve cumhuriyet değerlerine inanan herkesin haksızlıklar karşısında susmama, hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi savunma sorumluluğunun gereği olarak yaptığımız başvuru ile tarihe not düşüyoruz.

Maksut BALMUK
Öğretmen, Yönetici, Yazar, Sendikacı