23 Haziran 2015

Naklen giden öğretmenler ve promosyon sorunu

ile Maksut Balmuk

headline-2

Meb promosyonlara el atmalıdır.

Bu uygulama doğru değildir. Yapılan anlaşma bu zamandan sonrasını kapsamaktadır. Anlaşma başka banka ile yapılmış olsaydı geri alınamayacak bir paranın fırsatçılık yapılırcasına yeniden aynı banka ile çalışılması sonucu tahsil edilmeye kalkışılması doğru değildir.

 

Bu konuya anlaşmaya imza atan İlçe Milli Eğitim Müdürü el atmalı, bankayı uyarmalıdır.

 

Örnek 2-

 

Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tayini çıkan öğretmenin ilişiğini kesmiyor. Önce kalan promosyonu ödeyeceksin sonra imza atarız deniliyor. Yani İlçe Milli Eğitim müdürlüğü bankanın tahsilat memuru gibi çalışıyor. Bu da abes bir durumdur. Bazı öğretmenler ödemeyi yaparken bazıları ısrar edince ödeme yapmadan ilişiğini kesiyor.

 

Örnek-3

 

Bağcılar ilçesinde de aynı şekilde aynı banka ile anlaşma yapılmıştır. Banka Nakil gelenlerin geçmişe dönük tahsilatını yaptığı gibi geçmişe dönük ödemesini elden yapıp ilişik kesen öğretmenden de yeniden kesinti yapmıştır.

 

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığının konu ile ilgili görüş yazısına rağmen yaşanan sorunlara bakanlık el atmalıdır.http://sgb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_08/19112816_promosyon.pdf

 

Maksut BALMUK

Öğretmen

www.memurlar.net