11 Ağustos 2020

Milli Eğitim Bakanı doğru mu söylüyor… O okulları neden ayırıyor

ile Maksut Balmuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonucunda öğrencilerin tercihleri ile ilgili açıklamada bulundu. Selçuk’un açıklamalarına Eğitim İş yöneticisi Maksut Balmuk tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonucunda öğrencilerin tercihleri ile ilgili açıklamada bulundu.

Twitter’dan açıklama yapan Bakan Selçuk, İmam Hatip Liselerinin yüzde 99,8’inin dolduğunu belirtti.

Selçuk, “Anadolu İmam Hatip Liselerinin %99,8’si doldu ve yerleşen öğrencilerimizin %87’si ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu İmam Hatip lisesine yerleştiler” ifadelerini kullandı.

SELÇUK’A TEPKİ: AYRIM YAPMASI BAKANLIĞA OLAN GÜVENİ YOK EDER

Bakan Selçuk’un paylaşımına Eğitim İş Sendikası Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Maksut Balmuk tepki gösterdi. Odatv’ye değerlendirmelerde bulunan Balmuk, Selçuk’un ayrımcılık yaptığını İmam Hatiplerle ilgili tam rakamları vermediğini kaydetti.

Maksut Balmuk, “Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan bir Profesörün okul türleri arasında ayrım yapması, böyle bir algıya girmesi hem bakanlığa hem de bakana güveni zedelemez, yok eder” dedi.

Balmuk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bakanın bu paylaşımı kurumlar arasında ayrımcılığın bariz göstergesidir. Bu paylaşım bir algı yaratma çabasıdır.

Bakan Anadolu İmam Hatip Liselerinin yüzde 99.8’i doldu diyorsa ya yerleştirme türleri, okul ve kontenjan sayısını bilmiyor ya da yalan cümlelerle algı yaratıyordur. Dolan kontenjan olsa olsa sınavla öğrenci alan, Fen Lisesi Programı uygulayan, Sosyal Bilimler Lisesi Programı uygulayan, Spor Lisesi Programı uygulayan, Güzel Sanatlar Lisesi programı uygulayan diye süslenen ve bir de ‘proje okulu’ titri verilen Anadolu İmam Hatip Liseleridir. Eğer, Sosyal Bilimler ya da Fen Lisesi programları ülke için en yararlı programlar ise tüm liselerde bu programın uygulanması için bakanlığın önünde bir engel yok.

Paylaşımda Anadolu İmam Hatip Lisesi deyip sınavsız öğrenci alan okulları kapsam dışı tutmanın izahı yoktur. Sınavsız öğrenci alan ‘Anadolu İmam Hatip Liseleri’ başka bir tür müdür? Onlar ‘Anadolu İmam Hatip Lisesi’ değil midir? Bu okullarda doluluk oranı nedir?

Ülke genelinde en çok boş kalan her zaman sınavsız öğrenci alan Anadolu İmam Hatipler olmuştur. Bu okullara açıkta kalan öğrenciler zorla kaydedilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan bir Profesörün okul türleri arasında ayrım yapması, böyle bir algıya girmesi hem bakanlığa hem de bakana güveni zedelemez, yok eder. Nitelikli, niteliksiz tanımı yapan bakan İsmet Yılmaz’a çok kızmıştık ama haksızlık etmişiz çünkü Bakan Selçuk İmam Hatip olan olmayan ayrımına da girmiştir artık. İşte eğitimi dibe vuran bilimsel, demokratik ve laik eğitimi hiçe sayan bu anlayıştır. 18 yıldır gelen bakanlar da bu anlayışın yegane temsilcileri olmuşlardır.”

Kaynak : https://odatv4.com/bakandan-imam-hatip-cikisi-10082026.html