21 Temmuz 2022

Millete seslenişteki ücretli öğretmenlik kandırmacası

ile Maksut Balmuk

Ücretli öğretmenlik kavramı öğretmen açığı bulunan kadrolara ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirilmesidir.

Cumhurbaşkanı ücretli öğretmenlik kandırmacasından vazgeçmelidir.

Ücretli öğretmenlik kavramı öğretmen açığı bulunan kadrolara ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirilmesidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19 Temmuz’daki konuşmasında, kabine toplantısı sonrası millete sesleniş konuşmasında şunları söyledi:

“Bir müjde de ücretli çalışan öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize vermek istiyorum. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenlere ve usta öğreticiler ile Kur’an kurslarında görevlendirilen öğreticilere her beş ders için ilave bir ek ders ödemesi yapacağız. Bu düzenlemenin ardından haftada 30 saat derse giren bir öğretmenin usta öğretici ve Kur’an kursu öğreticisinin alacağı ücret, 3 bin 400 liradan yüzde 68 artışla 5 bin 740 liraya yükselmektedir. Usta öğreticilerimizin 40 saat üzerinden alacakları ücret, 4 bin 500 liradan yüzde 64 artışla 7 bin 400 liraya çıkmaktadır.”

Öncelikle söyleyelim ki 5 saate 1 saat eklenerek yapılan hesaptan yüzde 20 artış çıkar. Yani yüzde 68 artış çıkmaz. Burada yapılan hesap memurlara temmuz ayında enflasyona da bağlı olarak yapılan yüzde 42’lik artış da kastedilmektedir.

Bu bir kandırmacadır çünkü ek derslere yüzde 42’lik artış zaten zorunludur ve maaş katsayısı açıklandığında otomatik olarak yansımıştır.

Bir başka kandırmaca ise ücretli öğretmenlerin aylık 5740,00 TL alacaklarıdır. Bu hesap haftalık 30 saat derse giren öğretmenler için yapılmıştır. Ücretli öğretmenlerin büyük çoğunluğu haftalık 30 saat derse gir(e)memektedirler. Girseler bile kar tatili, bayram tatili (milli/dini) gibi günlerde ve hasta olsalar dahi ücretleri kesilmektedir.

Daha büyük kandırmaca ise 2002 yılında diplomayı alan öğretmen atanacak diye iktidara gelen cumhurbaşkanının halen boş kadroları dahi doldurmuyor olmasıdır. Yani 8-9 ay çalışan bu öğretmenlere asgari ücret altında ücret reva görülmekte, sigortaları da aylık yarı yarıya yatırılmaktadır.

Ayrıca cumhurbaşkanına o ülke uçacak dediği yeni yönetim sisteminin ilk aylarında söylediği “Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılacak.” cümlelerini hatırlatmak isteriz.

Yani Cumhurbaşkanı kadrolu öğretmenin bugünkü şartlarda aldığı ek ders ücretinin ücretli öğretmenler için iki kat olacağını söylemiştir ve bunu ikinci yüz günde tamamlayacağını vurgulamıştır.

Ücretli öğretmenlik sürdürülebilir bir sistem değildir, ücretli köle niteliğindedir. Çözüm boş kadroların kadrolu öğretmenlerle doldurulması, ücretli, sözleşmeli, uzman/baş gibi aynı işi yapan öğretmenleri ayrıştıran uygulamalardan vazgeçilmelidir. Aynı durum usta öğreticiler için de geçerli olup olası zorunlu boşluklarda (istifa, ölüm, aylıksız izin…) vekil öğretmenlik sistemi uygulanarak kadrolu öğretmen maaşının 2/3’ü, ek dersin ise aynısı ödenerek boşluklar doldurulmalıdır.

Maksut Balmuk

Kaynak: Odatv.com