16 Temmuz 2013

MEB’in yeni kontenjan taktiği, sınıf mevcutlarını yükseltmek…

ile Maksut Balmuk

MEB Ortaöğretim Genel Müdürü sayın Ercan TÜRK yaptığı açıklamada sınavla öğrenci alanokulların kontenjanlarının %30 arttığını açıklamıştı.

İşin asıl ve gerçek yüzü bugün kontenjanların duyurulmasıyla ortaya çıktı.

MEB SınavlaÖğrencialanokulların kontenjanlarını, yeniokulbinalarıyladeğilsınıf mevcutlarını sessiz sedasız yukarı çekerek arttırdı.

Üstelik mevzuatdeğişikliğineihtiyaç bile duymadan. Yönetmeliklerinde mevcutlarının daha önce 24 iken 26’dan fazla olmaması gereken Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri ile diğer alanlarda mevcutları 30’a çıkardı.

Örnek:

Aynı şekilde mevzuatında ve uygulamada sınıf mevcutları 30’u geçmemesi gereken   başta Anadolu Liseleri (Anadolu Öğretmen Liseleri dahil) olmak üzere Anadolu   Meslek Liselerinde de mevcutlar 34’e çıkarıldı.

Aynı durum Anadolu İmam Hatip Liselerinde de geçerli.

Bu artışların genele yansıması %15 yani sayın genel müdür kontenjanlar %30 arttı derken %15’i matematiksel oyunla arttırdıklarından kalanı ise dönüşen okullardan arttırdıklarına değinmemiş.

Yeni bina yapmak akla bile gelmemiştir. ( ! )

Yani MEB’de bakan da değişse… Müsteşarda değişse fark etmiyor. Masa başında oturup karar veriliyor. Pedagoji, okulun fiziki yapısı, pansiyon durumu… Her şey hak getire. Düşünen yok. Umurunda olan da yok…

Kontenjan artışı ile ilgili bir değerlendirmeyi geçen   gün ele almıştık. MEB’in yukarıdaki şekildeki kontenjan arttırımına rağmen   aşağıda yeniden ele aldığımız sorunlar devam etmektedir.

Tıklayı… 200   bin öğrenci zorla meslek lisesine gidecek

 

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel
YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…