14 Ağustos 2013

MEB’’de Genel Müdür Ercan TÜRK’ü Alkışlıyoruz

ile Maksut Balmuk

maksut4  MEB’’de Genel Müdür Ercan TÜRK’ü Alkışlıyoruz

Genel Liselerin kapanmasıyla beraber bu yıl yaşanacak olan sorunla ilgili açıklamalar yapan http://www.memurlar.net/haber/396373/ Ortaöğretim Genel Müdürü sayın Ercan TÜRK’ü;

“Çok programlı lise, özel lise programları gibi seçenekler var. Kanun açık liseyi de örgün eğitim ile eş tutarak böyle bir seçeneği de bize sunuyor. Bunu belirtmek bence önümüzdeki seçeneklerin sınırlı olmadığını ortaya koymaktadır.”

Cümlelerini alkışlıyoruz. Devlet eliyle yapılması gereken ve zorunlu olan Lise eğitimi ile ilgili veli kaygısına karşı gösterdiği yol ya da alternatif; Özel Okul veya Açık Lise;

Devletin genel müdürü Özel Okulu gösteriyor ve yine devletin genel müdürü okula devam zorunluluğu olmayan Açık Liseyi işaret ediyor.

Tabii ki işaret eder. Açık lise için bile yatılı alternatifler bulan yurt sahipleri söz konusu. Yani o da bir bakıma özel okul.

Sayın Genel Müdür biz buna 2010’da karar verdik ve bu yıl hedeflediğimiz gibi son noktayı koyuyoruz diyor.  Genel Liselere Anadolu tabelası çakarak çözülmek istenen sorunla ilgili olarak 2010 yılından itibaren nasıl bir planlama yaptınız ve kaç tane yeni Ortaöğretim binası açtınız diye sormak istiyoruz?

Bir veli çocuğunu neden meslek lisesine göndermek zorunda kalsın? Bunun mantığı nedir? El becerim yoksa Makine okumak zorunda mıyım? Matematikle aram yoksa Muıhasebeye gitmek zorunda mıyım? Bakanlığa göre cevap evet yada Özel okul.

Sayın Genel Müdüre bir soru daha: 2010 yılında yaptığınız plana göre kaç tane yeni bina Meslek Lisesi açtınız? Cevap vereyim mi neredeyse hiç… Yada ihtiyaca cevap veremeyecek kadar az. Nasıl çözülecek sorun: Onu da cevaplandıralım: sınıf mevcutları arttırılacak, Meslek Liseleri ikili eğitime geçirilecek. Sonra de eğitimde, mesleki eğitimde kalite sağlanacak. Ekranlara çıkılıp bundan 10 yıl önce meslek lisesi öğrencisi yüzde 25 lerde iken şimdi yüzde 65 lere çıkardık denilecek.

Bununla da övünülecek.

Artık meslek lisesi memleket meselesi de denilmiyor çünkü proje nede olsa “Koç Holding”e ait.

İşte memleketimizden manzaralar…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK