15 Ağustos 2014

MEB, Özür grubunda Köy/Mahalle sorununu çözmeli

ile Maksut Balmuk

headlineÖğretmenlerden birisi ilçe merkezinde çalışıyorsa , eşi de aynı ilçenin bir köyünde çalışıyorsa özür grubunda yer değiştirme başvurusu yapıp birleşebilmeleri mümkündür. Aynı ilçenin ayrı mahallelerinde çalışanlar için ise aynı durum söz konusu değildir. Çünkü mahalle o ilçenin merkezi olarak kabul edilmektedir.
30 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir olan il sayısı 30’a çıkarılmıştır. 30’a çıkarılmasının yanı sıra Büyükşehirlerde bulunan beldeler, köyler kapatılmış tamamı mahalleye dönüştürülmüştür. İstanbul’da dahi köyler varken(örneğin Sarıyer Uskumruköy)30 Marttan sonra köy kalmamış tamamı mahalle olmuştur. Bu nedenle büyükşehir olan illerimizde eski adıyla köyde yeni adıyla mahallede çalışan öğretmenlerimiz mağduriyet yaşamaktadırlar. Yolu, ulaşımı dahi doğru düzgün olmayan bu yerle mahalle kabul edilerek öğretmenlerimiz mağdur edilmektedirler.

İl içi özür grubu ile ilgili ele aldığımız yazıda

“Yeni büyükşehir yasası ile beraber köyler mahalle olmuştur. Mahalle olan köylerde çalışan öğretmenler 30 Mart 2014 öncesinde ilçe içinde yani köyden şehre özür grubu yer değiştirme isteyebilmekte iken yeni yasa ile beraber köylerin mahalle olmasıyla bu şanslarını kaybetmektedirler. Bu durumdaki öğretmenler için bakanlık önlem almalı ve bu durumdaki mahallelerden yer değiştirme istenebilmelidir. Büyükşehir yasasıyla beraber kapatılan beldelerle ilgili bu tür sorunlarla ilgili de tedbir alınmalıdır.”

cümlelerine yer vermiştik. Bu noktada bakanlığın tedbir almadığı gelen maillerden anlaşılmaktadır. Bu bölgelerde harcırah alımı noktasında dahi hizmet giden yerler şeklinde bir yaklaşımı söz konusu iken, meclisin tatil olması ile ertelenen torba yasada dahi bu noktada düzenleme varken bakanlığın öğretmenlerini mağdur etmesi anlamsızdır.

Daha düne kadar yani 30 Mart’a kadar köy olan bir yer kanunla beraber mahalleye dönüşmüşse burada öğretmenin tasarrufu da suçu da yoktur. Kaldı ki Köy olan bir yerin 5 ay önce mahalle olmasıyla olumlu yönde (ulaşım, gelişmişlik…) büyük bir değişimi de göremiyoruz.

Hal böyle iken öğretmenlerin il içi yer değiştirmeleriyle ilgili verilen sözler tutulmamış ve bu döneme umut bağlanmışken bu umutları yıkmamak gerekir.

Bakanlığın en azından bu atama dönemine ait olmak üzere bu şekilde mahalle olan yerlerde çalışan öğretmenlerin özür grubu atamalarından istifade etmelerini sağlamalıdır.

Maksut BALMUK
Öğretmen

http://www.memurlar.net/haber/479933