25 Ocak 2021

MEB Özür Grubunda İl/ilçe Emri ve İl İçi Özrü Aydınlatmalıdır.

ile Maksut Balmuk

MEB Özür Grubunda İl/ilçe Emri ve İl İçi Özrü Aydınlatmalıdır.

MEB 2020-yarıyıl mazeret atamalarında tercih dönemini (ikinci aşama) başlattı. Son yıllarda yarı yıl dönemlerinde il/ilçe emri uygulamayan MEB bu yıl da bu konuda bir açıklama yapmış değil. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kuralın sonradan belirlenmesi maalesef farklı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Öğretmenlerin aile birliği ya da diğer mazeretlerinin karşılanması tabii ki önemli fakat bu konuda atılacak adımları MEB’in önceden belirlemesi ve açıklaması gerekir. Henüz tercih dönemi olduğu da göz önüne alınarak gerekli açıklamalar yapılmalıdır.

Yine mazeret grubunda ile ilgili il içi mazeret grubuna tabi öğretmenlerin yıllardır var olan sorunlarının çözülmesine yönelik hiçbir adım atılmış değil.

Bu atama döneminde;
İl dışı mazeret beyan edip başvuru yapan sayısı 5.762

İl içi mazeret beyan edip başvuru yapan sayısı 26.593

MEB il içine yönelik daha önce verilen sözleri de hatırlayarak çözüm yolu aramalıdır. Bakanlıkça zaman zaman bu yönde verilen talimatlara maalesef İl MEM’ler kayıtsız kalmışlar ve sorunun çözümü söz konusu olmamıştır.

Mazeret atamaların bir başka özelliği de boş kadroların tamamının sisteme yansıtılması. Bu atama döneminde sisteme yansıtılan kadro sayısı 107.909. Bu da bize, bazı kaçaklar olabileceği ihtimali de göz önüne alınmak şartıyla öğretmen açığı hakkında yaklaşık bilgi vermektedir.

Sayılarla 2021 Yarıyıl Dönemi Mazeret Atamaları