28 Haziran 2013

MEB Müsteşarının önceliği ne olmalı?

ile Maksut Balmuk
headlineMEB Müsteşarı Yusuf TEKİN göreve gelir gelmez mevzuat değişiklikleriyle işe başladı. Kamuoyunu oyalayan taşra teşkilatı ve eğitim kurumu yöneticilerine el attı ilk etapta.

 

İkisi de gerçekten yapılması gereken düzenlemelerdi fakat önceliği öğretmenlere vermesi ve öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine el atması gerekirdi.

Bir an önce bu yönetmeliklerde düzenleme yapılmalı ve il içi-iller arası yer değiştirmeleri başlatmalıdır.

– Yönetmelikte Anadolu liselerine yapılacak atamalarla ilgili düzenleme şarttır. Genel lise kalmadığına göre genel lise öğretmenleri Anadolu Liselerine yer değiştirebilecekler midir? Bu sorunun cevabı mevzuatsal olarak yerini almalıdır.

– Özür grubu atamaları yeniden ele alınmalıdır.

– Alan değiştiren sınıf öğretmenleri sorunu açığa kavuşturulmalıdır.

– Dönüşen ilkokul ve ortaokullarla ilgili bir hüküm yönetmelikte bulunmadığı halde norm sayısından fazla atamalar yapılmıştır. Hukuki alt yapı olmadan yapılan bu atamalarla ilgili sorunlar çözümlenmelidir.

– Zorunlu hizmet bölgelerinde çakılıp yıllarca yer değiştiremeyenlere yönelik tedbir alınmalıdır. Bu öğretmenlerle ilgili formül bulunması mümkün olup bizim de değişik zamanlarda önerilerimiz olmuştu.

MEB’in önceliği öğretmenlere ayırması gerekirken gerçekten yapılması gereken diğer alanlara yönelmesi doğru olmamıştır. En azından süreç beraber yürütülebilirdi.

MEB’in şu anda yapması gereken ise;

Öğretmenlerin büyük bir kısmının hafta izne çıkacaklarını da düşünerek atama takvimini açıklamalı ve bu takvime uymalıdır.

– Mevzuat düzenlemesi ne zaman yapılacak?

– Duyuruya ne zaman çıkılacak?

– Atamalar ne zaman yapılacak?

– İl içinde sıra hangi zamanlarda çalıştırılacak?

İşte bu soruların cevabını MEB bu hafta vermelidir.

Aynı şekilde Yönetici atama ve Taşra atamaları için de rotayı çizmeli ve açıklamalıdır.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

BU YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…