21 Ocak 2021

Kursların açılmasının perde arkası

ile Maksut Balmuk

Neden aşıda bile öğretmenleri en sonlara atıp sözde köşe yazarlarının ağzına “Rahata alıştılar” diye malzeme yapıyorsunuz?

Bakanımız pandemi demeyelim salgın diyelim dedi. Biz de öyle diyelim. Salgın öncesinde de özel okullara hizmet için her türlü adımı atan MEB ve iktidar, salgın döneminde de aynı durumda. Salgın öncesinde de devlet okullarına kaynak ayırmazken özel okullara kaynak aktarmış, salgında da değişen bir şey yok. (Özele var devlete yok)

Okul öncesi eğitim kurumlarını önce kapattı, sonra bir tweet ile açtı ve gerekçe olarak da çalışan anne babaların çocukları için diyerek özrü kabahatinden büyük bir söyleme ve icraata imza attı.

“ÖĞRETMENE BAKICI MUAMELESİ YAPTILAR”

Bir taraftan öğretmenlere çocuk bakıcısı muamelesi yaparken diğer taraftan da okul öncesi eğitimi çocuk bakıcılığına indirgemiştir. Tabi ki çocuk bakıcılığını ya da bakıcılarını küçümsüyor değiliz. Onların da vazifeleri var ve çok da önemli.

Okul öncesini bir tweet ile açarken, salgın döneminde devlet okullarında sadece 3 saat ders yapıldığını ve bunun çalışan anne babalara bir katkısı olmayacağını herkes gibi bakanlık da biliyordu.

Şimdi de hafta başında “Bu, tatilden önceki son hafta çocuklarım. Çok yoruldunuz, gayret ettiniz. Zor günlerde gayreti elden bırakmadınız, var olun. Emekleri, gayretleri, yardımları için hem öğretmenlerimize hem öğrencilerimize ülkemiz adına teşekkür ediyorum” diye tweet atan bakan Selçuk çarşamba akşamı imza attığı yazı ile cuma günü yani çocukların tatile başlayacağı gün 8-12’nci sınıflarda “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını açıyoruz” dedi.

Birkaç saniye sonra da özel öğretim kursları (yani eski adıyla dershaneler) başlayabilir yazısı çıktı.

Cuma günü okullar kapanıyor. Öğretmenlerin aile ziyareti, ailecek dinlenmek gibi planları olamayacakmış gibi kanuni izin günlerinde kurslar başlayacak. Öğretmen bulmakta zorlanacakları gibi bulacakları öğretmenlerle devam edip daha önce görev almış ya da almak isteyen öğretmenleri mağdur edecekler. Bu da bir yana pansiyonlu okullarda okuyan çocuklar var ve pansiyonlar da açılmak zorunda. Pansiyonlar açılacağına göre pansiyonlara da nöbetçi öğretmen gerekiyor.

ÖĞRENCİLER HAKLI

Evet, doğru sınava hazırlanan 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerin büyük bir kısmı böyle bir açıklama bekliyordu. Fakat bu açıklama tatile iki gün kala yapılamaz. Bakanlığı Twitter ile yönetmeye alışmış bakan Selçuk en azından bir hafta önce bunun sinyalini verebilirdi.

Buradaki asıl baskı özel okul ve dershanelerden gelmiştir. Gelen baskılar karşısında özeller açılsa tepki oluşacak, devlette okuyan ekonomik durumu iyi olmayanlar ne olacak diye? Kesinlikle bu tepki oluşacak ve buna verilecek tek cevap; onları da açtık olması gerekiyordu. Özel baskısı devlete de yansıdı desek yalan olmaz.

Evet, özeller devlete göre daha avantajlılar salgında, ama bazıları. Örneğin, maske, mesafe, hijyen konusunda daha tedbirli ve donanımlılar. Devlet okullarında bunlar olmadığı gibi bunu düşünen de kaynak ayıran da yok. Bakanlık yazıyor bilim kurulunun tavsiye ettiği kurallara uyulacak. Tamam uyulacak da bunun için para gerekiyor. Para nerede? Malzeme nerede? Personel nerede?

Evet, bunları maalesef bazı özel okullarda bulabiliriz ama eski adıyla dershanelerde (özel öğretim kurslarında) neredeyse hiç bulamayacağız.  Mahalle aralarına, caddelere bakın hep beraber görelim maske, mesafe hijyeni. Hatta bunları bulamayacağınız gibi sokağa çıkıp dip dibe, burun buruna sigara içerken görürsünüz gençleri. Tıkış tıkış sınıfları da maske mesafeyi de kontrol eden, denetleyen olacak mı?

HAYIR, HAYIR, HAYIR!

Darbe girişimi sonrası denetleme mekanizması da kalmadı ki MEB’de. Evet, ders konusunda gençler haklılar. Geleceklerini belirleyecek bir sınava girecekler. Elbet ki bir adım daha yaklaşmak istiyorlar hedefe ama normal bir dönemde değiliz. Çocuklarımızın akademik başarısını düşünürken(!) sağlıkları ne olacak?

Neden devlet ya da özel tüm okullarda standardı oturtmuyorsunuz? Neden normalleşme denilince ilk aklınıza gelen okullar oluyor da kaynak ayırmaya gelince son sonraya atıyorsunuz?

Neden aşıda bile öğretmenleri en sonlara atıp sözde köşe yazarlarının ağzına “Rahata alıştılar” diye malzeme yapıyorsunuz?    

Öğrenci de öğretmen de bu durumdan memnun değil, okula sınıfa dönmek istiyorlar. Döndürmeyen, döndüremeyen bakanlıktır, iktidardır.

Bu işin sorumlusu, günlerce; çok yoruldunuz, çok fedakarlık gösterdiniz, hafta sonu tatil başlıyor diye tweetler atıp üstünden iki gün geçmeden hadi yarın okula diyen Ziya Selçuk’tur. Kimse sorumluluktan kaçmasın, kimse öğretmenin ya da öğrencilerin sırtına basmasın. Özel okulları rahatlatmak adına öğretmen ve öğrencilerin sağlığını kimse tehlikeye atmasın.

Özel okulların da bu süreçte çok zorluklar yaşadıkları doğrudur. Çalışan öğretmenlerin durumu da ortada. O zaman salgın fırsat olsun tüm özel okullar kamulaştırılsın. Parasız eğitim için en büyük adım atılsın. Özel devlet tüm okullar donanım, kadro, sosyal alan/tesis ve imkanlar açısından eşit hale getirilsin. İşte o zaman aynı anda açılabilir aynı anda kapatılabilir.

Maksut Balmuk

Kaynak: https://odatv4.com/ozel-okullar-kararinin-perde-arkasi-21012156.html