2 Haziran 2015

İstanbul MEM’de disiplin sorunu devam ediyor

ile Maksut Balmuk
headline (1)
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ve Disiplin Kurulu şaşırtmaya devam ediyor.

 

2013 yılında ele aldığımız bir haberde aynı konuda aynı günde aynı konuda (kılık kıyafet) aynı üyeler tarafından farklı kararlar, ikisinde cezanın onayı, ikisinde cezanın kaldırılması kararı verildiğini açıklamıştık.http://www.memurlar.net/haber/384974/

2014 yılında da;

Şikayeti müdür yapınca incele, öğretmen yapınca kapat başlıklı bir haber yapmıştık. Bu konuda halen gelişme yok. Ve milli eğitim tarih yazıyor, şikayetçinin ifadesi alınmaksızın soruşturma konuları sübuta ermedi. Üstelik mobbinge maruz kalan mağdurun ifadesi de alınmadan.

Yine geçen yıl İstanbul’da Soma faciası nedeniyle yapılan İş bırakma eylemi sonrasında Bağcılar ilçesinde açılan soruşturmalar basında yer almıştı.

Bu konuda ceza alan öğretmenlerin savunmaları, konuları… her şeyi aynı olduğu halde İl Disiplin Kurulu bazı itirazları kabul etti bazılarını etmedi.

Şimdi bir başka konuyu daha ele alalım:

Öğretmen bir konuda disiplin cezası alır. Cezaya itiraz etmek için verilen 7 günlük süre içerisinde dilekçesini Okul Müdürlüğüne sunar, okul müdürlüğü de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir.

Aradan uzun bir süre geçer ve öğretmen durumu merak eder. Bilgi Edinme hakkını kullanıp sorduğunda bir cevap alır ki evlere şenlik.

Özetleyelim:

Dilekçe okuldan İlçe Milli Eğitime geldi. İlçe Milli Eğitimde kayıt memurunun Kurumnet’inde kalmış. Yani ilgili birime göndermeyi unutmuş.

Biz de bunu İstanbul İl Milli Eğitime bildirdik. İl Milli Eğitim “zamanında disiplin kuruluna gelmeyen dilekçe için yapılacak işlem yoktur” dedi.

Yani öğretmende kusur yok. Ama bedeli öğretmen ödüyor.

Olur mu demeyin burası Türkiye, burası İstanbul…

Anlaşılan o ki devlette süreklilik yok. Her işi kendiniz bizzat takip edeceksiniz. Hatta ve hatta ilgili yere kadar kendiniz götüreceksiniz. Yada razı olacaksınız her şeye mücadele etmeyeceksiniz, hakkınızı aramayacaksınız….

Maksut BALMUK
Öğretmen

İşte o yazı…

Memurlar.Net - Özel