28 Mart 2017

Erdoğan geliyor diye Samsun’da neler oluyor neler

ile Maksut Balmuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Samsun’a ziyareti önce okullar yarım gün tatil edildi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün toplu açılış törenine katılmak için Samsun’a gidiyor. Erdoğan’ın kenti ziyareti önce ise okullar yarım gün tatil edildi. 

Erdoğan’ın konuşma yapacağı saatlerde okulları tatil eden Milli Eğitim Müdürleri, tatilin gerekçesi olarak öğretmenlerin toplantısı gösterildi. Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü yazdığı yazıda “28.03.2017 Salı günü saat 13:00’da ekte sunulan gündem maddelerini değerlendirmek üzere toplantı yapılacaktır. Tam gün eğitim yapan okullarımızda yarım gün, ikili eğitim yapan okullarımızda 3’er ders eğitim yapılması, belirtilen tarih ve saatte, tüm öğretmenlerin ve idarecilerin okullarında yapılacak olan toplantılara katılmaları ve görevli sayılmaları müdürlüğümüzce uygun görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Aynı gün Tekkeköy ilçesinde de öğretmenlerin toplantısı olması ve okulların tatil edilmesi ise dikkat çekti.

Eğitim-İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk, konuya ilişkin Odatv’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Samsun’a geliyor diye türlü bahaneler ile okullar tatil edildi. 1 saatlik toplantı için (ki nedense daha önce örneği olmayan şekilde) okullar yarım gün tatil. 
Kaymakamlar şaka gibi bir karara imza atıyorlar. Nedense aynı gün aynı saatte yapmak gibi bir fikir akla gelmiş.
Bu toplantıyı Samsun’da okulların büyük bir kısmının kapandığı 15.00 dan sonra yapmak hiç bir kaymakamın ilçe müdürünün aklına gelmemiş.
Emin olun ki Bu toplantıların Cumhurbaşkanının Samsun’a gelişi ile hiç ilgisi yok tamamen tesadüf.
Cumhurbaşkanı bir ile geldiğinde geçmiş yıl ve hükümetlerde de benzer yaklaşımlar olmuştur fakat  o Cumhurbaşkanları taraflı değillerdi, o Cumhurbaşkanları partili olmayı savunmadılar, o Cumhurbaşkanları seçim için değil gerçekten tüm cumhur için  gelmişlerdir. 
Ve o dönemlerde Kaymakamlar,  valiler siyasilerin değil devletin Valisi,  kaymakamı idiler. En büyük sorun bu yaklaşım değil asıl sorun insanların aklıyla alay eder gibi yetkilerin, devlet olanaklarının kullanılması…
Eminiz ki herkes hakettiği Hayır’lısı ile alacak.”

İşte Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün yazısı: