13 Mayıs 2013

Doğuda çakılı kalan öğretmenlerin talihsizliği

ile Maksut Balmuk

“Batıdaki öğretmen rotasyon kelimesini duymak istemezken doğudaki öğretmen adaletin kendileri için de çalışmasını bekliyor”

MEB Doğuda çakılı kalan Öğretmenlerimiz için tedbir almalıdır.

Bu konuya bir kaç kez yazılarımızdadeğinmiştik. Aynı konuyu şimdi de bir örğetmenin   kaleminden okuyalım.

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi
DOĞUDA ÇAKILI KALAN SINIFÇILARIN TALİHSİZLİĞİ TAYİNSİZLİĞİDİR

Bir öğretmen düşünün….Binbir emekle üniversiteyi bitirmiş sonrada atanma heyecanıyaşayan bir öğretmeni düşünün. Bu öğretmenyurdumun her yeri birdir diyor ve   çalışmaya gidiyor eş durumundan tayin isteyenlerin kaçmak istedikleri yerlere.   1 yıl geçiyor 3 yıl geçiyor 5 yıl geçiyor 10 yıl geçiyor. Yine koymuyor bu delikanlıyagecen yıllar. Çünkü onun kavli var öğretmenlikte. Ama işte cevresindeki herkes   1 yıl durup giderken, anne ve babası evladım sen ne zaman geleceksin herkesin   evladı bak hep geldi sen bir sorun mu yasadın demeseler yani kendisi dışındaki   sevdikleri tasa etmeseler gözünde o da yok. Bu öğretmenlerin hayalleri hayal   olup kalmalı mı?Onlar batıya tayin olmuş rotasyonun adını bile duymak istemeyen   binlerce öğretmen gibi aile kurmayı hak etmediler mi daha? İlla tayin olmak   için bir özrünün, eş özrünün olması mı gerekiyor? Bu konuda bakanlığımızın   artık bir çalışma yapma vakti gelmedi mi? Dahası bu öğretmenlere haksızlık yaptığınızı   hiç düşünmediniz mi?Sorular böyle devam edecek sorun devam ettiği müddetçe.

Eğitim camiasının şu sıralar merak ettiği en önemli konuların başında rotasyon   geliyor. Batıdaki öğretmen rotasyon kelimesini duymak istemezken doğudaki   öğretmen adaletin kendileri için de çalışmasını bekliyor. Artık rotasyon   kaçınılmaz hale gelmiştir. Neden mi? Şu anda doğuya hapsolan öğretmenler 10   -20 bin iken öğretmen ihtiyacı birkac yıl içinde kapanınca 100 bini geçecek.   Bu noktada 3 büyük sendikanın sözleri de doğuda çalışan öğretmenlerimizi yaralamaktadır.   Burada çalışacak öğretmenlerimize daha fazla ücret verilmesini savunurken benim   bir üyemde orada onunda bir derdi var mı acaba diye neden düşünmezler? Öyle   ya hekimler hastanın başına toplanmış hasta kendinden geçmiş kıvranıyor.Hekimler   hastanın başındakilere soruyor.Bunun nesi var?neden hasta oldu diye.Hasta yatağından   yavaş yavaş doğruluyor “sizler hekimsiniz derdi çeken benim bana sorun”   diyor.Sizler ne yapıyorsunuz “al şu parayı ortalığı karıştırma milletin   huzurunu da bozma otur oturduğun yerde” diyorsunuz. Bu hasta belki ölmeyecek   ama sizler üyeleriniz karşısında adalet terazisinin başında durmanız gerektiğini   ne zaman öğreneceksiniz?

Bakanlığımızın acilen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik yapmasını   bekliyoruz.Bize göre uygulanabilir olanları;

1-İl içi il dışı bir olmalı.İl dışına bütün boş kadrolar okul düzeyinde gösterilerek   isteğe bağlı il dışına bakanlığın gereken önemi verdiği gösterilmelidir.

2-Sınıf öğretmenlerine il dışı alan değişikliği açılarak ülkemizin ihtiyaç   duyduğu özel öğretim sınıflarında görev alma imkanı sağlanmalıdır.Zaten bu çalışma   ülkemiz içinde yer alması gereken bir eğitimdir.Bu sayede hem bakanlık özel   eğitime verdiği önemi gösterecek hem de sınıf öğretmenlerinin tayin sorununu   halledecektir.Ayrıca ülkemizin bir çok okulunda rehber öğretmene ihtiyaç vardır.Okullar   ayrıldıysa rehberlik ilkokul normları sınıf öğretmenlerine açılabilir.O yaştaki   çocuğu sınıf öğretmeninden başka kim anlar daha iyi.

3-Çeşitli nedenlerle alan değişikliği yapmış fakat yeni alanından memnun olmayan   öğretmenlerimiz var.Bu öğretmenlerimizin alan değişiklikleri hangi sebepten   yaptıklarını bildiğimiz için ağustos ayında yapılacak es özründe gerçekleştirilmelidir.Kendilerine   il içi il dışı atamadan önce verilecek bir hak başka haksızlıklara yol açacaktır.Çünkü   büyük balık küçük balığı her zaman yutar.

4-2010 yılında yani rotasyon affından sonra göreve başlayan sınıf öğretmenlerini   2013 haziran iller arası tayin döneminden önce rotasyona tabi tutarak batı bölgelerinde   yer açılabilir.Buna emekli olacak öğretmenlerin okullarını da sisteme daha önce   yansıtarak gereken özen gösterilebilir.

5-Bakanlık eş tayininde revizyona gidip artık eşleri 1. Ve 2. Hizmet bölgesinde   değil 3.hizmet bölgesinde görevlendirmelidir.Öğretmen eşinin yanın gelemiyorsa   eşi onun yanına gelebilmelidir.Beklenti aile bütünlüğüyse böyle bir çalışma   yapılabilir.Yok batıda yaşamaksa buna bakanlığımız müsaade etmemeli.Zaten böyle   bir çalışmayı yapmazsa da 1 yıl duran öğretmen eş özrüyle batıya kaçıyor.Bu   da yılların birikimi olup batıyı doldurdu doğuyu kaderine terk etti.

6-Atama ve tayin yönetmeliği değiştirilip tayinler tek bir çatı altında toplanmalıdır.Yönetmeliğimizde   tayinler hizmet puanına göre yapılır deniyor fakat gelin görün ki tayinler özür   durumuna bağlı gerçekleştiriliyor.Eğer böyle bir çalışma yapılamayacaksa da   yönetmelikteki maddeyi kaldıralım öğretmenlerimiz artık il dışı tayinle gidemez   özür durumu varsa gidebilir maddesi koyalım.

Doğuda çakılı kalan öğretmenler sahiplenmeyi bekliyor.Bu öğretmenler adam da   öldürmedi görevden de kaçmadı.Beklentileri sadece adalet .Evet adalet.İl dışına   boş yer yok denilirken es özrüne gelince öğretmenler okulların beğenilip beğenilmemesinden   şikayetçi oluyorlar.Oysa onlar o ile gideyim yeter bile derken diğer öğretmenler   bir otobüsün ,minibüsün hesabını yapıyorlar

Bakanlığımızın sınıf öğretmenlerine 2012 yılında 7 il açarak(5 i doğu ili)   il dışına yaşattığı kabusu bu sene yaşatmaması dileğiyle…

YAZININ KAYNAK LİNKİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…