25 Nisan 2017

CHP’ye küfredene ödül gibi ceza

ile Maksut Balmuk

Bugün FETÖ’den haksız yere ihraç edilenleri bir yere koyarsak…

 Bugün FETÖ’den haksız yere ihraç edilenleri bir yere koyarsak yüzlerce öğretmen ya da kamu görevlisi özellikle sosyal medya paylaşımları yüzünden memuriyetten ihraç, binlercesi de bu fiiller ve sendika eylemleri nedeniyle cezalar ve sürgünler ile karşı karşıya.

Evet onlarca yıl mücadele edip, okuyup, sınav kazanıp öğretmen olmuşsunuz başarı ile çalışmışsınız, insan olmanın gereği olarak eleştiri hakkınızı kullanmışsınız bunun cezası belli ama zorlama kararlarla memuriyetten çıkarma cezaları ile karşıya kalıyorsunuz.

Yüksek Disiplin Kuruluna giriyor dosya inceleniyor derken iki dudak arasından çıkan karar ile memuriyete son. Varsa hata yargıda aklansın, aylarca sürünsün mantığı hakim ve  çoluğu, çocuğu aç kalsın, psikolojisi bozulsun kimin umurunda…

Ondan sonra Müslümanlıktan dem vurulsun, adalet denilsin, Hz Ali’nin dürüstlüğünden, cesaretinden, Hz. Ömer’in adaletinden bahsedilsin.

Suçlama ne?

Cumhurbaşkanına hakaret, siyasi paylaşımda bulunmak, bir partinin lehine ya da aleyhine paylaşımda bulunmak, terörü, darbeyi ve darbeciyi övmek, sendika kararı ile iş bırakmak…

 

 

Hayatı FETÖ ile mücadelede geçmiş bir öğretmene FETÖ’cü, ya da darbeyi övmekten nasıl soruşturma açılır anlamak zaten mümkün değil.

Hadi bunları bir tarafa koyduk aynı suçlama ile yandaş birisi ya da Cumhurbaşkanı hayranı birisi soruşturulursa elleri varmaz Uyarma cezası vermeye dahi. Hatta bırakın cezayı Şube Müdürü iken İl Mili Eğitim Müdür Yardımcısı yapılıp terfi bile ettirilir.

Bugün, “14 yıldır ektiğiniz tohumlar çiçek açtı” diye paylaşımda bulunan öğretmene verilen sürgün cezasını da disiplin cezasını da veremez aynı eller.

Cumhuriyet’e meydan okuyan Denizli’deki şube müdürü de Gaziantep’te Lozan’ı savunanlara sığır diyenler de görevde ama binlerce öğretmen suçunu dahi bilmeden açıkta bekliyor.

 

İşte bunu paylaşan bürokrat ödüllendirildi ve ceza olarak yyarma yeter denildi. Sadece bunu da paylaşmadı.

CHP yi PKK ile eşdeğer görmek de serbest ama A bile yazamazsınız.

CHP’li Gürsel Tekin’e Sırtlan diyebilirsiniz ama ne RTE diyebilirsininz ne milyonali, ne de inali…

CHP’ye “CHPKK” demek serbest ama AKP’ye “AKePe” dahi diyemezsiniz.

Bunları neden söylüyoruz biliyor musunuz?

Herkes görsün adaletsizlikleri diye. Yoksa bu anlayıştan medet umuyor değiliz.

MEB Yetkilileri, Sayın Bakan, Sayın Müsteşar sizlere sesleniyoruz. Bilmiyorsanız bilin diye söylüyoruz.

Bugün binlerce öğretmen 15 Temmuz sonrası açığa alındı ve halen açıkta bekliyor.

İhraç edilip ya da açığa alınıp yargı haklarında takipsizlik verdiği halde göreve iade edilmeyen Ordu’da, Isparta’da… öğretmenler var.

Bugüne kadar soruşturmasını tamamlamadığınız açıkta bekleyen Sakarya’da Ankara da… öğretmenler var.

Sendikanın aldığı karar gereği iş bırakan öğretmenlere verilen cezalar var. Anayasa Mahkemesi, Danıştay kararlarını hiçe sayan uygulamalarınız var.

Yakında yapılacak yüksek disiplin kurulunda görüşülecek olan dosyalarda haksız yere ihracı istenen öğretmenler var.

Bugün Gaziantep’te, Hatay’da, Mardin’de, Batman’da, Mersin’de… ve bir çok ilde 10 Ekim 2015 Gar Patlaması nedeniyle hükümetin bile 3 gün yas ilan ettiği dönemde iş bırakan, terörü lanetleyen kamu çalışanlarına uygulanan disiplin cezaları ve sürgünler var… Üstelik binlerce öğretmen.Ve başka tarihlerde sendika kararı ile iş bırakanların dosyaları var. Ve dosyalar önünüzde bekliyor.

MEB yetkilileri Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti ise kesinleşmiş yargı kararlarına inat uygulama yapamazsınız.

Aksi ahlde yaptığınız iş hukuka aykırı olur ve boş yere, hiç yere kul hakkı yersiniz.

Ve kanun (657) “l) Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşları veya iş sahiplerine hakarette bulunmak veya bunları tehdit etmek, ile o) Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak.”

Fiillerini kademe İlerlemesinin Durdurulması olarak cezalandırırken

Siz bu fiille suçlanan bazı kamu çalışanlarına memuriyetten çıkarma uygulayamazsınız. Üstelik bazı memurları da uyarma ile geçiştiremezsiniz.

Eğer siz FETÖ ile terör ile mücadele ediyorsanız öncelikle;

Bu bariz hataları yaptıranları,

Hukuka aykırı uygulamalara imza attıranları,

Çifte standart soruşturmaları yapanları, yaptıranları,

Yargı kararlarına rağmen zorlamaları,

15 Temmuz bahanesi ile fırsatçılık yapanları,

Kanuna aykırı cezaları zorla teklif ettirenleri,

Binlerce öğretmen açıkta beklesin diyenleri,

İhraç ettik şurada yanlış yaptık deyip yanlıştan dönmeyenleri,

Binlerce sürgün dosyalarını sunanları,

Bir gözden geçirin.

Yok onlar bizim talimatımızı uyguluyorlar diyorsanız o zaman da fikirlerinizi, hırslarınızı, amacınızı, makamınızı bir gözden geçirin,

Yine aynı yerde iseniz sizi o makamlara getirenlere bir danışın, o makamda milleti, devleti temsil ettiğinizi hatırlayın derim.

Maksut Balmuk

Odatv.com