2 Ocak 2021

Cendere’yi okuyunca…

ile Maksut Balmuk

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun yazdıkları “Cendere”yi okuyunca şaşkınlığım bir kez daha arttı. En çok da yazarların, Metastaz’da okuduklarımdan sonra Cendere’de de şaşkınlık hissini kaybetmemiş olmaları çok şaşırttı beni. Evet şaşırmak güzel bir eylemdi ama kanıksamanın körelteceğini bile bile ayakta tutabilmek şaşkınlığı arttırabilecek bir başarıydı.

Cendere’yi okuyunca dünü yeniden yaşayıp bugünü yorumlayabiliyorsunuz. İstanbul’un neden kaybedilmemesi gerektiğini de bir kez daha anlıyor insan. Bu devasa şehrin ülke kadar önemli olduğu ortaya çıkıyordu ve yerel iktidarın kaybının bu etkisi karşısında merkezi iktidar kaybının nereye varabileceğini insan kestiremiyor doğrusu.

Cendere’yi okuyunca; bir sosyal medya paylaşımım aklıma geldi nedense “bugünlerde FETÖ aleyhine kim çok bağırıyorsa bağırma gücü kadar maklube kaşıklamıştır.” demiştim.

Evet insanların pişmanlık duyabileceği zamanlar, olaylar olabilir ama “düşmanımın düşmanı dostum olamayacağı gibi dostumun dostu dostumdur tezi de doğru değildir.” aslında.

Cendere’yi okuyunca adaleti ve adalet sistemimizi bir kez daha düşünme zorunluluğu doğsa da “bozduğunuz kantar bir gün sizi de tartar.” diyesi geliyor insanın. Ve şahsen inancım tam buna.

Cendere’yi okuyunca; sadece bir bankaya para yatırdığı için halen mahkeme mahkeme sürünen beraat kararına rağmen mesleğine kavuşamayan öğretmenler aklıma geldi.

HEM KORUNACAKLARDI HEM KORUYACAKLARDI

Bir bankayı yönetmek, bankayı kurmak, bankaya milyonlarca lira para yatırmak suç değildi ama ufacık birikimini faizsiz diye yatırmak suç olabiliyordu mesela. Siz işinizden olabilirsiniz fakat birileri terfi edebilir, parasına para, gücüne güç katabilirdi. Çünkü onlar güçlüydü. Güçlü ile geçmişte de birlikteydiler ve onun koruması altında olmaları gerekiyordu. Hem korunacaklardı hem koruyacaklardı. Sahte alkolden zehirlenenlerin tedavisinde nasıl ki alkol kullanılıyorsa FETÖ tedavisinin ilacı da böyle bulunuyordu.

Cendere’yi okuyunca FETÖ darbe girişimi sonrası ihraç edilen bir öğretmen aklıma geldi. Öğretmen FETÖ’nün sendikasına üye olmakla suçlanıyordu. Oysa ki üye olduğu sendika ile idarenin hatalı olarak sisteme işlediği farklı olmuş sadece 3 ay üye göründüğü için ihraç edilmişti. Hatta okul/ilçe/il/valilik kabul etmişti hatayı ve aylarca dönüşü sağlanmamıştı. Birkaç kararnamede iade edilmeyince babanın beni arayıp “ben emekli öğretmenim eşimde öyle. Biz Atatürkçü öğretmenleriz. Çocuğumuzu da böyle yetiştirdik. Halen iade edilmediğine göre bizim bilmediğimiz bir şey mi var? Bir şey mi saklıyorsunuz bizden? Bilelim çocuğumuz kandırılmış da olabilir, bir yanlış yapmış da olabilir lütfen saklamayın” şeklindeki dudakları titreye titreye ağzından çıkan cümleleri hatırladım. Böyle olmadığına inandığım ve bildiğimden de ikna etmeye çalıştım o babayı. İşte o anne babanın ve bezerlerinin yaşadıkları aklıma geldi.

Cendere’yi okurken darbe girişimi sonrası olmadık insanların sosyal medya paylaşımları nedeniyle darbe ve terör örgütü destekçisi olmakla suçlanmaları, işlerinden olmaları aklıma geldi.  Oysa ki bu süreci hazırladığı ya da sebep olduğunu düşündükleri iktidarı eleştiriyorlardı. Bu itham işten atılmaktan daha ağır gelse de halen işlerinden mahrum kalan bu insanlarla düne kadar Cumhurbaşkanı’na ağza geleni söyleyen fakat şimdi ortak olanları, bakan olanları hatırlattı bana. Hatta hayatta işim olmayan, olmasına da imkan olmayan bu FETÖ’ye dön barış desem ne olurdu diye düşündüm bir ara.

FETÖ darbe girişiminden sonra örgüt başına ülkeye dön diye gazetede yazı yazanların ve tüm ailesinin halen itibar gördüğünü düşündükçe ailemizden bir kişi ile ilgili bağlantı kurulsa başımıza gelecekler aklıma geldi.

CENDERE’Yİ OKURKEN AKLIMA GELDİ

Cendere’yi okurken aklıma; birilerinin geçmişi biline biline, hatta geçmiş ödüllendirilircesine korunurlarken, takipsizlik kararına rağmen göreve dönemeyen öğretmenin engelli çocuğuna engelli parası verilmediği aklıma geldi mesela.

Yine Cendere’yi okurken; en ufak bağlantısı olmadığı halde maklube kaşıklayan yöneticinin kendini gizlemek için çalışanlarını özellikle de karşı karşıya kaldıklarını ihbar edip aylarca meslekten uzak tuttuğu örnekleri hatırladım.

Aslında Cendere’yi okurken anladım ki daha da ağır ve resmen iltisaklılar yerine kurban seçilen; okul, banka, maklube, himmet, sendika, bazı dernekler … adı altında memuriyetten ihraç edilenlerin, görevden uzaklaştırılanların sayıdan ibaret olduğunu düşündüm. Bilmem kaç kişi ihraç edildi, bilmem kaç kişi görevden uzaklaştırıldı, bilmem kaç kişi mahkum oldu… vesaireden ibaretti her şey.

Cendere’yi okurken Sosyal Bilimler Liseleri aklıma geldi. Bu okullar bakan Hüseyin Çelik tarafından “ülkemizde fen liseleri var sosyal bilimler lisesi niye yok diyerek kurmuş ama bu okullara kayıt olan öğrencilerin ağabeyler tarafından karşılandığı, yani FETÖ merkezi haline getirildiği, bu okullarda görev alan yöneticilerin korunup kollandığı, bakanlıkta üst düzey görevler aldıkları geldi aklıma. Hatta bu okulların imam hatiplerdeki katsayı sorunu nedeniyle paravan olarak kullanıldığı sonucunu hatırladım. Çünkü Sosyal Bilimler Liselerinden mezun olanların azımsanmayacak bir kısmı Tıp, Mühendislik kazanıyorlar yani sosyal bilimler dışında alanlara yöneliyorlardı.

Yine Cendere’yi okurken bakan Hüseyin Çelik’in giderayak 657 sayılı yasanın 76. Maddesi kapsamında bakan oluruyla atadığı bine yakın okul müdürünün kaçının FETÖ/PDY kapsamında olduğunu maklube kaşıkladığını aklıma getirdi soru olarak?

KPSS sınavına girmeden memur, ardından öğretmen ve yumurtadan civciv çıkma süresinden kısa sürede okul müdürü yapıldığı Kartal Anadolu İmam Hatip’in önemini tekrar gösterdi Cendere ve bu kıymetli müdürün her okul için kanunen en fazla 8 yıl olan görev süresinin kanuna rağmen nasıl uzatılabildiğini de izah etti(!) bizlere.

Cesur yürekli iki sağlam kalemden öte bir şeydir Cendere…

Ülkemizde yine yeniden bir gerici yapılanma olmaması için, FETÖ tipi yapılanmalara meydan verilmemesi için uyanık olmayı anlattı aslında Cendere.

Ve cendere şu pandemi döneminde aklın, bilimin, laikliğin önemini ve bu doğrultuda eğitimin önemini anlattı bize. Aksi kan, aksi ihanet, aksi hüsrandır dedirtti aslında.

Bu kitapların özetini beklemeyin çünkü her bölümü ayrı hikaye. Kitap okumayı dahi bilmeyenlerin ülke yönettiği bir dünyada özet de beş para etmeyecek, gerçekler yüze tokat gibi inecektir.

Ve Cendere boş çuval dik durmaz dedirtiyordu insana.

Gerçekten ve yürekten selamlıyorum Cendere’yi, Metastaz’ı yazan yürekleri…

Maksut Balmuk

Kaynak: https://odatv4.com/cendereyi-okuyunca…-02012122.html