13 Ocak 2021

Bir eğitim bilimci olarak uyarıyorum

ile Maksut Balmuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK göreve geldiğinde “bakan değil gören olacağım” demişti. Fakat maalesef bırakın görmeyi, duymanın, konuşmanın (konuşulması gereken) olmadığı bir durumla karşı karşıyayız. Her yıl olduğu gibi bu yıl de seçmeli ders dayatması yaşanmaktadır. Derslerin adı seçmeli ama dayatmalarla öğrenciye de veliye de zorunlu. Bu dayatma tek koldan da değil. Bunun dünyevi ve ahret yönlü baskıları olduğu gibi başkaca dayatmalar da söz konusu.

NEDİR SEÇMELİ DERS

Seçmeli dersler özellikle 4+4+4 yasasıyla yoğunlaştı. 4+4+4 yasası çıkarılırken ve sonrasında dönemin bakanı Ömer DİNÇER “Seçimlik dersleri çocuklar ilgi ve tercihine göre seçecekler. Ortaokulda ise tek bir dersi değil de yine kabiliyetine göre bu kez belki blok dersleri de seçme şansları olacak. Mesela Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Güzel Sanatlar ya da Din Eğitimi ile ilgili blok dersleri seçebilecekler. diyordu. (Kaynak: hürriyet.com.tr)

4+4+4 düzenlemesi ile;  “Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri Bakanlıkça belirlenir.” 1739 sayılı kanuna girdi.

İmam Hatip ile Diğer Ortaokulların Haftalık Çizelgelerden de görüleceği üzere;

İmam hatip ortaokullarında 5-6-7. sınıflarda 1 er saat seçmeli ders seçilebiliyor.

Ortaokullarda ise 5-6-7-8. sınıflarda 6’şar saat seçmeli ders var.

GENEL MÜDÜRLÜKTEN BAŞLAYAN BASKI

Her yıl MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü seçmeli derslerle ilgili bir açıklama yayınlıyor.  Bu yıl da geri kalmadı.

Kim Nazif Yılmaz görevi ne?

MEB Din Öğretimi Genel Müdürü. Din Öğretimi Genel Müdürü sadece İmam Hatip Ortaokul ve Liselerinden sorumlu birim.

Bu seçmeli derslerden tüm derslerde olduğu gibi öğrenci ve veli sorumlu iken kendini bu derslerden sorumlu hisseden şahsiyet.

Tabi genel müdür bunu yazınca hemen genellikle kaçak dövüş yazışmalar, paylaşımlar başlıyor ve herkes bunu paylaşıyor bakanlık talimatı diye. Bazıları üstüne atlayıp resmi yazı da yazabiliyorlar.

Yani kılıf hazırlıyor Genel Müdür Nazif Yılmaz. İl müdürlerine gelen mesaj ilçe müdürlerine, okullara derken öğretmenlere kadar ulaşıyor.

Tepki gösterseniz ya dinsiz oluyorsunuz ya dışlanıyorsunuz ya da hemen baskı yemeye başlıyorsunuz.

İşte bir baskı noktası burası. Okul müdürü de diğerleri de biz genel müdürün paylaşımını yolladık deyip işin içinden çıkmaya çalışıyorlar samimiyetsizce.

Okul müdürlerinin performanslarının Temel Dini Bilgiler, Kur-an’ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı derslerini seçme sayısına göre belirlendiğine de şahit olduk. Bunu tehdit olarak sunanlara da.

Nazif Yılmaz dedik ya İmam Hatip Ortaokullarından sorumlu diye. Ama İmam Hatip Ortaokullarında Peygamberimizin Hayatı, Kur-an’ı Kerim ile Temel Dini   Bilgiler dersleri zaten zorunlu ders. Yani bu okula giden çocuklar bu dersleri zorunlu olarak alıyorlar ve seçmeli dersleri sadece 1 saat olduğundan seçmeli ders listesinde bu derslerden sadece Kur-an-ı Kerim var.

Yani Nazif Yılmaz seçmeli dersleri kendi sorumlu olduğu okullar için istemiyor. Diğer okullardaki öğrenciler için istiyor.

Bu okulların genel müdürleri yok mu? Tabii ki var. Ortaokullardan sorumlu olan Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Liselerden (Anadolu-Fen-Sosyal Bilimler)  sorumlu Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ayrıca Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü. Bunlardan ses çıkıyor mu? Hayır. Çıkabilirler mi? Hayır. Çıkarsalar kim duyar? Kendileri…

Bunların bağlı olduğu bakan yardımcılarından ses var mı? O da yok. Hadi onu da geçelim bakandan ses var mı? Ne mümkün. Bakan olmayacağım gören olacağım diye göreve başlayan Ziya hoca görmüyor, duymuyor, konuşmuyor.

İşte buradan başlıyor sorun ve baskılar. Bununla da bitmiyor.

DERNEK VAKIFLAR

FETÖ’den ders çıkarmayanlar nedeniyle dernek ve vakıf adı altında okulların kapısını ardına kadar açtıkları cemaat-tarikat yapılanmaları da işe el atıyorlar.

Slogan net:

Evet, dünya için de ahret için de vaat başlıyor.

Bir başka baskı dini değerler, hatta korkular üzerinden kuruluyor.

DİYANET GERİ KALIR MI

Bu da yetmez diyanet işleri başkanlığı da haddini aşarcasına işe el atıyor ve 10 Kasım’da dahi Atatürk ve silah arkadaşlarına ayırmadığı Cuma hutbesini Seçmeli Derslere ayırıyor.

07 Ocak 2021 tarihli hutbede cümleler şöyle: “…okullarımızda Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri, seçmeli dersler arasında yer almaktadır. Yavrularımızı, bu dersleri seçmeleri için teşvik edelim.”

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİ

Bu arada zorunlu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerini tüm öğrenciler zorunlu olarak alıyorlar. Bu derslerin İlkokul, Ortaokul ve Liselerde zorunlu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu derslerin saati AKP iktidarı döneminde arttırıldı. Örneğin liselerde  haftada bir saat iken iki saate çıkarıldı.

ÖĞRETMEN DURUMU

Çocuklar ya da veliler okul idarelerine; dini dersleri seçmek istemiyoruz örneğin İletişim ve Sunum Becerileri, Bilim Uygulamaları, Matematik Uygulamaları, Çevre Eğitimi, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Görsel Sanatlar, Müzik, Spor, Drama, Zeka Oyunları, Hukuk ve Adalet, Medya Okuryazarlığı, Düşünce Eğitimi gibi dersler almak istiyorum dediklerinde bu dersler için öğretmenimiz yok deniliyor. Yani hem din öneriyorlar hem de yalan konuşuyorlar.

Kaldı ki 19 yıllık AKP iktidarı döneminde en çok öğretmen ataması yapılan alanlardandır Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği. Diyanet İşleri Bakanlığından MEB’e geçenleri saymıyoruz bile. Bu alanın öğretmenleri okul yöneticiliklerine, il/ilçe yöneticiliklerine çok yetenekli ve liyakatli olduklarından her birimde bir kaç tanesine rastlamak mümkün. Hatta il müdürlerinin azımsanamayacak kısmı İmam Hatip kökenli.

Atama sayısının fazlalığına rağmen açıklar bitmiyor.

İMAMLARA GÖREV

Bana rağmen bu seçmeli dersler nasıl mı dolduruluyor?

Bu dersler için ders ücreti karşılığında cami imamları ve müftülük yetkilileri görev yapıyorlar.

Yani her yönüyle hile dolu yalan  dolu bir dayatma söz konusu.

SEÇME NASIL YAPILIYOR

Bugün geldiğimiz noktada tüm dersleri uzaktan EBA üzerinden yani internet kullanarak yaparken dersleri halen kağıt üstünden seçiyor çocuklar. Seçerken de şablon form tutuşturuluyor çocukların/velilerin eline ve imzaları alınıyor. Çoğu zaman bu bile yapılmıyor idareler seçiyor dersleri. Şikayet olursa hemen kılıf hazırlanıyor.

Oysa ki e-okul üzerinden tercih yapılsa bu denli baskı kuramayacaklar.  Veli evden bilgisayardan yoksa işinden/komşusundan tercihlerini yapacak ve onaylayacak.

DAYATMA YAPAN OKUL İDARELERİNE UYARI

Bugün okul yöneticisi olsanız da asli mesleğiniz  öğretmenliktir. Dayatmacı yaklaşım mesleğe ihanettir. Mesleki onurun zedelenmesine hizmet ettiğinizi, çocuklar ve veliler nezdinde itibar kaybına uğradığınızı unutmayınız.

Elinizde dindarlık ölçeği olmadığı gibi buna haddiniz de yok göreviniz de değil. Ya da siz çocukları ebeveynlerinden daha iyi, daha çok düşünemezsiniz. Onların geleceğine siz yön veremezsiniz hatta tavsiye dahi edemezsiniz. Bir öğrenciye sen Matematik’te çok iyisin Matematik uygulamaları da almalısın demek iyi niyet olabilir, meslekle de bağdaşabilir ama  dini dersleri dayatmanın, tavsiye etmenin bu yönde bir gerekçesi olamaz.

Sayın Bakan; evet eğitim çok önemli, hele hele bizim gibi ülkeler için bilime dayalı, demokratik ve laik eğitim kaçınılmazdır. Ama “yarım doktor candan, yarım imam dinden eder” misali yarım eğitim de ülkeyi yok eder bir eğitim bilimci olarak en iyi siz biliyorsunuzdur.

Maksut Balmuk

Kaynak: https://odatv4.com/bir-egitim-bilimci-olarak-uyariyorum-14012139.html