16 Ağustos 2023

Bakan Tekin’in Tayin Açıklaması Sonrası Açıklama Bekleniyor Ama Bürokrasi Suskun…

ile Maksut Balmuk

Bakan Yusuf Tekin’in “İkinci il içi/iller arası, mazeret hepsini tek bir takvimle bütün boş normları açarak yapacağız arkadaşlar. Hayırlı olsun.” açıklamasının üzerinden günler geçti fakat MEB bürokratlarından Personel Genel Müdürlüğünden bir açıklama gelmedi.
Öğretmenlerden gelen mail ve sosyal medya paylaşımından bir çok soruda cevap beklenmektedir.
1- Aynı takvim içerisinde yapılacak Mazeret, 2.il içi ve 2. İl dışı atamalarda öncelik sırası olacak mı? Biz mazeretin öncelikli olacağını öngördüğümüzü daha önce belirtmiştik.
https://www.memurlar.net/haber/1073715/meb-in-ogretmenlere-2-tayin-hakki-ve-olasi-durumlar.html
2- Mazeret tayininde geçmiş yıllarda da uygulanan il/ilçe emri uygulaması yapılacak mı? Mevzuatta yer almasa da uygulanacağını düşünüyoruz.
3- ikinci mazeret ataması olacak mı? MEB’in şu anda planında olmadığını düşünüyoruz.
Bu noktada bir değerlendirmeyi de Ahmet Kandemir yapmıştı.
https://www.memurlar.net/haber/1073684/meb-aciklamasinda-ikinci-mazerete-yer-verilmedi.html
4- ikinci mazeret ataması olmayacaksa İkinci isteğe bağlı a atamalarda ayrı kalan eşlere (eşlerden birinin tercih hakkı olmadığı için, kurum açılmadığı için ya da puan nedeniyle atanamadığı için atanamayanlara yönelik bir tedbir uygulanacak mı? (Sistem düzenlemesi buna göre yapılarak öğretmen olan eşler isteklerine bağlı olarak mazeretlerinin oluşacağı yerde birleştirilebilirler.)
5- 1. İl içi ve il dışı atamalarda tayinleri çıkıp iptal ettirenler 2.il içi/il dışı atamalara başvurabilecekler mi?
6- Hem mazeret hem de isteğe bağlı tercih hakkı olanlar sadece bir durumu mu seçmek zorunda kalacaklar( Tek duruma göre başvuru yapabileceklerini düşünüyoruz.)
… gibi bir çok soru cevap beklemektedir.
MEB yetkililerinin sistemsel çalışma yaptıklarını düşünüyoruz fakat bu kamuoyunu bilgilendirmek, sorulara cevap vermek için engel teşkil etmiyor.

Maksut BALMUK
Öğretmen