16 Mayıs 2021

Bakan Selçuk yüzde 40’ı aşılandı dedi ama: 15 günde 11 can gitti

ile Maksut Balmuk

Mart 2020’de başlayan pandemi nedeniyle 5 Mayıs 2021 tarihine kadar İstanbul’da Vefat eden eğitimci sayısının 92 olduğunu daha önce açıklamıştık. Bu sayıyı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi internet sitesinden aldığımızı vurgulamış; kaçının koronavirüs bağlı olduğunu ve siteye konulmayan başkaca vefatlar olup olmadığını da bilmediğimizi belirtmiştik.

Son günlerde ise okul yöneticilerinin vefatları ağırlık kazanmıştır. Mayıs ayı içerisinde yani 1-16 Mayıs aralığında vefat eden eğitimci sayısı 11 iken bunlardan beşi okul müdürü biri müdür yardımcısı ve beşi de öğretmen meslektaşımız.

MEB ilkokul ve okul öncesi öğretmenlerine aşı önceliği tanımışken son günlerde vefat edenlerin büyük çoğunluğunun aşılanmayan grupta olduğu görülmektedir.

MEB aşılamada 499bin eğitim çalışanına imkân tanındığını açıklasa da yarın yüz yüze eğitime başlayacak olan 8. ve 12. sınıflarda kurslarda görevli öğretmen ve yöneticiler aşılanmış değiller.

PLANSIZLIK, PROGRAMSIZLIK, ÖNGÖRÜSÜZLÜK VE ÇOK BAŞLILIK

MEB, 13 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü tüm kademelerde uzaktan eğitim yapılacak açıklaması yapmış iken bugün (16 Mayıs 2021 tarihinde) gelen açıklamada 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü Anaokulu, Destekleme ve Yetiştirme (8. ve 12.sınıf) Kursları ve Özel Eğitime muhtaç çocuklarımızın sınıflarının yüz yüze başlayacağını açıkladı.

17 Mayıs 2021 Pazartesi günü uzaktan eğitim diye plan yapmış olan aileler bugün yola düşecekler, izni olmayanlar ise bir de izin için uğraşacaklardır.

Bu kadar plansızlıklar içerisinde yürütülmeye çalışılan süreçte; yeni sistemde çok başlılık kalkacak denilmişken MEB’in bir açıklama (3 gün önce) yapması üzerine İçişleri Bakanlığının başka bir açıklama yapması çok başlılığın hatta çatışmaların da program yapamamanın da kaynağı olmuştur.

PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM YÖNETİCİLERİ

Evet atanma şekilleri ile süreçleri, kayırmalar, haksız görevden almalar gibi liyakatten uzak bir yapıyla belirlendiği tartışmalarının ve çoğu zaman gerçeğinin tam ortasındaki okul yöneticileri pandemi sürecinde en çok zorlanan kesimlerden olmuşlardır.

Çoğu zaman zor olmayan süreçleri liyakat eksikliği nedeniyle zora çevirmişler, kriz yönetimindeki başarısızlık ve tecrübesizliklerinden dolayı öğretmen, öğrenci ve velileri zora sokmuşlar, özellikle de yönetilenin(öğrenci, öğretmeni veli…) lehine almaları gereken kararları maalesef aleyhlerinde almışlardır. Bunun en büyük sorumlusu kendilerinden çok; bu makamlara getirenler ve getirdikten sonra yalnız bırakan, üst makamlardan sağlıklı ve hızlı bilgilerle besleyemeyenlerdir. Kişisel egolara, en iyisini ben bilirim, ben müdürüm tarzındaki yaklaşımlara sahip olanları tabii ki bunun dışında tutmak gerekir.

– Pandemi sürecinde okullara en çok giden,

– Gecenin bir vakti bir tweet ile yüz yüze eğitimi başlatan bakanlığın arkasını toplayan,

– Gece gelen tweet üzerine sabah için hazırlık yapan,

– Ders programı hazırlayan,

– Öğretmene, öğrenciye bilgi veren,

Onlar olmuşlardır.

Okulları bir aç bir kapa ya çeviren sistemde okullar açılacakken;

– Bedava olacak denilen maske temininde,

– Personel ihtiyacının karşılanmasında,

– Hijyen şartları için gerekli imkanlarda,

– Mali kaynak sağlanmasında…

Çoğu zaman yalnız çoğu zaman da veli ile karşı karşıya bırakılmışlardır.

– Hep görevde oldukları halde aşılamada önceliğe konulmayan,

– Vefa desteklere zorla koşturulan,

– İşyeri denetimlerine gönderilen,

– Ateş ölçtürülen,

Nerede angarya varsa orada hazır kıta gibi görülen onlar olmuşlardır.

Tüm eğitim çalışanları aynı süreci yaşamışlardır.

Tabii bunlara eğitimdeki tüm paydaşları da katmamız gerekiyor.

İl/ilçe/okul/kurum müdürlüklerindeki yönetici, memur, yardımcı personeller de aynı şeklide bir muameleye ve sürece tabi tutulmuşlardır.

Birçoğu bu süreçte pandemiye yakalanmış, çok zor atlatmış ya da maalesef vefat etmişlerdir.

İşin özü tepeden tırnağa krizi yönetmekte sınıfta kalınmıştır.

Yönetilemeyen krizin sonuçları da paylaşılmamaktadır.

Yönetemediğimiz krizin sonuçlarını paylaşmaktan imtina eden bir bakanlık söz konusudur. Bugün bu süreçte hastalığa yakalanan, vefat eden eğitim emekçisi sayısını açıklamaktan imtina eden bir Milli Eğitim Bakanlığı vardır.

350bin eğitim çalışanı aşılandı diye ses verdiğimizde 499bin eğitim çalışanına imkan tanıdık diye cevap yetiştiren ama geriye kalan 700bin eğitim çalışanının ne olacağına daire tek kelime söyle(ye)meyen, sadece İstanbul’da pandemi sürecinde 100 eğitim çalışanının taziye mesajı internet sitesinde yayınlanmıştır dediğimizde ülke geneli ile ilgili tek kelime etmeyen bir bakanlık söz konusu maalesef.

Bakan Selçuk’a tekrar çağrıda bulunuyoruz: göreve geldiği 2018 Temmuz ayından bugüne vefat eden eğitim emekçisi sayısı ay ay açıklansın.

Eğitim emekçileri hiç zaman kaybetmeden daha çok can kaybı yaşanmadan aşılansın. Yarın göreve başlayacak öğretmenlerin aşısız oldukları unutulmasın.

Bu yazı vesilesiyle; İstanbul’da taziye mesajı yayımlanan 1-16 Mayıs 2021 tarihleri arasında vefat etmiş eğitim emekçilerinin isimlerini paylaşırken; vefat eden tüm eğitim çalışanları ve vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.


Maksut Balmuk 

Kaynak: https://odatv4.com/15-gunde-11-can-gitti–16052137.html