15 Ağustos 2015

Bakan AVCI’dan Okulumuzu Geri İstiyoruz… Çünkü haklıyız…

ile Maksut Balmuk

Başlıksız-1Sayın Nabi AVCI İstanbul’un, iktidar partisinin kalelerinden görülen, benim okuduğum,  yıllarca yaşadığım, ve çalıştığım yüzölçüm olarak en küçük ama nüfus olarak İstanbul ortalarında bulunan (300bin üstü) İlçesi Güngören.

Bu ilçenin en eski ve büyük okulu İzzet Ünver Lisesi yıllarca eğitime hizmet verdi. Okulun bağışçısı İzzet Ünver ‘de ülkemizin ilk sanayicilerinden ve İsmet İnönü, Adnan Menderes gibi Türk  siyasi ve bürokrasisinin önemli insanlarının terziliğini yapmış bir insan.

1972 yılında açılan açılan okula 1990’li yıllarda ek bir bina eklenmiş devlet tarafından.

Okulun kaderi son 3-4 yıl içerisinde değişti ve okul önce iki binada da İzzet Ünver İmam Hatip Lisesi oldu. Okul tek idi ama müdür iki tane idi. Eski(genel lise) öğrencilere bir müdür, yeni(imam hatip) öğrencilere bir müdür. Okul bu yönüyle ilklerden birini yaşadı ülkemizde.

Daha sonra Okulun adı değiştirildi Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi yapıldı.

Akabinde, gelen itirazlar ve konunun basında yer alması üzerine;

2014-2015 başında okulun eski binası İzzet Ünver Lisesi olarak kaldı, yeni bina Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi yapıldı.

Tüm bunlar yapılırken onbinlerce mezunu olan okulun mezunlar derneğinin(İZZETLİDER)  başkanlığını da yaparken il milli eğitim müdürümüz sayın Muammer Yıldız ile bir ekip olarak görüşmenin yanında yazılı taleplerde bulunduk ve dedik ki: ilçede herkesin bildiği ve 40 yıldır bu adla hizmet vermiş bir okulun adını değiştirmeyin. İki bina var en azından bir tanesi İmam Hatip Lisesi iken diğeri Anadolu Lisesi yapılsın hem ilçenin en büyük mahallesinde bir Anadolu Lisesi bulunsun. Halkın da talebi var dilekçelerimiz, imzalarımız da burada.

Bunun üzerine yazılı olarak da gelen cevapta İzzet Ünver Lisesinin bağışçı tarafından yapılan binasında devam ettiği Sultan Alparslan Anadolu Lisesinin ise devlet tarafından yapılan binada eğitim gördüğü söylendi.

Üstüne bir de İzzet Ünver’in varislerinin avukatlarının bu değişikliği onayladıklarını söylediler. Bu yalan idi çünkü ailenin basında da açıklaması var kendi görüşmemizde de bu durumdan rahatsız olduklarını ifade etmektedirler.

Kağıt üstünde böyle görülse de gerçek öyle değildi çünkü İzzet Ünver Lisesi genel lise olup kayıt almamaktadır. Yani Genel Lise öğrencilerinin tamamı mezun olduktan sonra okul fiilen kapanmış olacaktır.

 Genel lise mezun verdikçe boşalan derslikler Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine tahsis edilmektedir.

Yani okul hileli bir şekilde dönüşmekte ev kapanmaktadır.

Okul Türkiye’de bir başka ilklere daha örnektir. Bugün ülke genelindeki bütün liseler :

 • Anadolu İmam Hatip,
 • Anadolu Lisesi,
 • Çok Programlı Anadolu Lisesi,
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
 • Fen Lisesi,
 • Sosyal Bilimler Lisesi,
 • Spor Lisesi,
 • Güzel sanatlar Lisesi

Olarak hizmet verirken sözde devam ediyor denilen İzzet Ünver Lisesinin bir türü yoktur. Bu da ülke genelinde ilk ve tektir diye düşünüyoruz.  Bu nedenle bir ilki daha yaşıyor okul.

Her defasında önümüze konulan gerekçe halk nezdinde talep geldiği noktasındadır.  Bu da doğru değil.

Talep varsa okul kontenjanlarının dolması gerekir. Tüm reklamlara , velilere SMS, camilerde Cuma namazlarında duyurular, belediye tarafından yapılan çalışmalara rağmen okula yeterli talep yok. Üstelik ilçe dışından da öğrenci aldığı halde.

 • 2013 yılında ilçede Genel Lise kalmayınca öğrenciler mecburen İmam Hatip olan okula kayıt oldular,
 • 2014 yılında ise öğrenciler tercih etmedikleri, tercihlerinde yazmadıkları halde yerleştirildiler ve kontenjanlar doldu gibi göründü. Taban puana bakıldığında zoraki bir doluluk olduğu aslında görülüyordu.
 • 2015 te yöntem değişince şapka düştü kel göründü ve okulla ilgili olarak;

1

2014-2015 Eğitim öğretim yılı için 560 kontenjan açıldı bunun sadece 170’i doldu. Yani 390 öğrencilik boş kontenjan var.

Üstelik alınacak öğrenciler için İzzet Ünver Lisesinin binası kullanılacak.

Sayın Bakan;

Her türlü girişimimize ve uyarılarımıza rağmen hatada ısrar edilmektedir. Lütfen bugünden tezi yok İzzet Ünver Lisesinin türünü Anadolu Lisesi olarak belirleyiniz ve bu okula kontenjan açılmasını sağlayınız. Bu kontenjanların dolacağı apaçık ortadadır. Pazartesi günü başlayacak nakillerde bu okula öğrenci kaydı alınmış böylece zorlama yöntemle 40’ aşkın yıldır Güngören halkına hizmet veren bir okul kapanmamış olur.

Sayın Bakan İlçe’de benzer hatalarda daha önce de ısrar edilmiştir.

Yine aynı ilçede Ali Fuat Cebesoy İlköğretim Okulu yıllarca 2000 mevcutla hizmet verirken 4+4+4 sistemiyle beraber okul İmam Hatip Ortaokulu yapılmıştır. O dönemde böyle bir ihtiyaç olmadığını doldurulamayacağını söyledik ama dinletemedik. Haklı çıktık ve okul dolmadı. Bu kez okul Anadolu İmam Hatip Lisesi yapıldı. Yine dolmadı. Şimdi de Kız Anadolu İmam Hatip yapıldı ve

2

Açılan 200 kontenjanın sadece 77’si doldu. Yani 123 boş kontenjan var. Yani 5 şube açacağız denilmiş sadece 2 şube doldurulabilmiş. Üstelik ilçe dışından da tercih alındığı ve ile genelinde kız imam hatip liseleri ful çektiği halde.

İstanbul genelinde 8.674  İmam Hatip kontenjanı boş kalmışken incelediğimizde Kız İmam Hatiplerin büyük bir kısmının dolduğu görülüyor ama bu okul buna rağmen dolmamış. Okulun fiziki yapısına bakarsak yeni binası var okulun. Yani eğitim için her türlü olanak var.

Evet sayın bakan yıllarca 2bin öğrenciye hizmet veren ve tercih edilen bu okul bugün itibariyle 32 derslikte 600 öğrenci ile eğitim yapıyor. İlçenin okul ihtiyacı had safhada olduğu halde hatada ısrar ediliyor.

Sayın bakan aynı mahalleye yeni yapılan okulu da bu yıl İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürdüler bürokratlarınız  ve mahallede ortaokul bırakmadılar. Daha da ileri bilgi verelim bugün itibariyle ilçede 12 Ortaokulun 7 tanesi İmam Hatip yapıldı ve vatandaş zorlanıyor kayıt için.

Sayın Bakan;

İstanbul gibi bir metropolde okul ihtiyacımız bu kadar çok iken bu hatalara imza atılıyor. Bile bile lades deniliyor. Uyarılar dikkate alınmıyor ve kaybeden vatandaş oluyor, kaynaklarımız oluyor, ülkemiz oluyor.

Sizden öncelikli ricam hatadan dönülerek öncelikle;


İzzet Ünver Lisesinin Anadolu Lisesi yapılması ve nakil sürecinde öğrenci kaydı alınmasıdır. Yani okulumuzu geri istiyoruz çünkü haklıyız.

 • Okula talep yok,
 • Bağışçısı dönüşümden rahatsız,
 • Mahallenin Anadolu Lisesi talebi var,

Ve sayın bakan yukarıda yer alan sıralı hataları da bir inceletmenizi rica ediyorum…

Maksut BALMUK
İZZETLİDER Kurucu Başkanı