7 Haziran 2013

Alan değiştiren sınıf öğretmenlerine MEB süprizi…

ile Maksut Balmuk

headline

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçirilen sınıf öğretmenlerine hizmetiçi eğitim verilecek

MEB’in Gizli Belgesi Ortaya Çıktı

MEB 4+4+4 sisteminin sonucu ortaya çıkan sınıföğretmenliği fazlalığını ortadan kaldırmak için SınıfÖğretmenleri, Teknoloji Tasarım ve ZihinselEngelliler Sınıf Öğretmenliğine atamıştı.

Alan değişikliği şeklinde yapılan bu atamalarda Talim ve Terbiye Kurulunun 5110 sayılı mütalaasını dayanak gösterilmişti.

Bu mütalaa bilgi edinme talebi dahil hiçbir suretlekamuoyuna açıklanmamıştı. Bu nedenle MEB’in Gizli Belgesi 5110 başlığıyla haber yapmıştık.

Bu haberimizde yapılanın doğru olmadığını bu mütalaayı hereksin özellikle de atama isteyeceköğretmenlerin bilmeye hakları olduğunu belirtmiştik.

Ve o yazıda;

“O mütalaa da ne yazmaktadır? Örneğin Teknoloji Tasarım’a yada Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğinealan değiştirenleri bekleyen neler vardır? Bu alana atananlara hizmet içi eğitim öngörülüyor olabilir mi? Yada şartlı bir geçiş söz konusu olabilir mi?”

cümlelerini kullanmıştık. Maalesef haklı çıktık ve bu öğretmenlere Hizmet İçi Eğitim yolu göründü. Üstelik zorunlu bir eğitim. Bir aya yakın sürecek bir eğitim.

Bakanlık yazısı aynen şöyle diyor:

“Zorunlu eğitimin yeniden yapılandırılması sonucu oluşan norm kadro fazlası sımf öğretmenlerinden isteğe bağlı olarak alan değişikliği yoluyla Teknoloji ve Tasarım öğretmenliğine geçirilenlerin ilgi (b) kurul mütalaası (5110) gereği hizmetiçi eğitim yoluyla yetiştirilmeleri gerekmektedir.”

İşte bizim karşı çıktığımız, eleştirdiğimiz, iş bilmezler dediğimiz yapı budur. Türkiye’nin en büyükbakanlığını bu yapı yönetmektedir maalesef. Asırlar öncesinde bile suçluya suçu ve cezası söylenirdi. Günümüzdeki bu anlayış ise gelecekte kendisini ne beklediğini bilmemeyi (söylememeyi) tercih etmektedir. Kim bilir daha ne gizli hesaplar yada çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaktadır teşkilatta.

Bunun en büyük sorumlularından birisi de biz 4+4+4 ile 50bin sınıf öğretmeni norm fazlası olur diye bağırdığımızda hayır böyle bir şey olmayacak Sınıf Öğretmenlerinin güvencesi biziz diye bağıran sayısal olarak yetkili ama bana göre etkili olmayan sendikacılardır. Onlar bu lafları yerde kalmasın diye 60 aylık çocukların okula alınması bir yana öğretmenlerin uzmanı olmadıkları alana kaydırılmasının da müsebbibidirler.

Öğretmene bedel ödeten zihniyet bakanlığı yönettiği sürece yapılan uygulamalara şüphe ile bakmamak mümkün değildir.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Detayları okumak isteyenler aşağıdaki linKlere bakabilir

“MEB’den ‘teknoloji ve tasarım kursu’ yazısı”

EK-1 Uygulama Esasları

EK-2 Teknoloji ve Tasarım eğitimi kursu programı

EK-3 Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin listesi

EK-4 Teknoloji ve Tasarım kursunun yapılacağı iller ve katılımcı sayıları

EK-5 Sonuç/değerlendirme çizelgesi

EK-6 2012 yılında açılan kursa katılmayanların listesi

YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ….