22 Mart 2023

45 Bin Öğretmen Atama Aldatmacası…

ile Maksut Balmuk

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın 45bin öğretmen ataması yapılacağı kişisel sosyal medya hesabından aşağıdaki cümlelerle açıklanmıştır:
“ Sevgili vatandaşlarım, eğitim camiamızın değerli üyeleri, buradan sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum
Eğitim sistemimizin kalitesini artırmak, eğitim kadromuzu daha da güçlendirmek için 45 bin yeni öğretmen ataması yapacağız.

Atanacak öğretmenlerimizi öncelikli olarak depremin yaralarını sarmak için afet bölgelerinde görevlendireceğiz.”
Bu açıklama hem eksikliklerle hem de yanlışlıklarla doludur.
1- Sayı 45 bin olarak açıklanmış olup bu sayı yeterli değildir. Yüzbinleri bulan aday olmasının yanında öğretmen açığını kapatacak bir sayı değildir.
2- Geçmiş yıllarda 20 bin açıklayan Erdoğan sayıya 45 bin diyerek her seçim öncesinde olduğu gibi seçim yatırımı yapmak istemektedir.
3- Millet İttifakının 100.yılda 100bin atama vaadinin ardından gelen 45bin sayısı iktidarın seçim hesabını ispatlar niteliktedir.
4-Bu açıklamadan sonra takvim kısa sürede açıklanacak bilgisi gelmiş olup iktidar adayları oyalamaya (zaman kazanmaya) çalışmaktadır.
5- Takvim açıklanınca görülecektir ki mülakat(sözlü) süreçleri vs derken seçim sonunu hedefleyen bir süreç işleyecektir.
6-Öncelikle yüzbinlerce öğretmen adayı oyalanmaya çalışılacaktır.
7-Sonraki aşamada (takvim bu işi netleştirecek) sözlü sınava 3 katı aday çağrılacağı düşünüldüğünde yaklaşık 150 bin öğretmen adayı ve aileleri yeni seçim hedefi olacaktır.
8-Millet ittifakının mülakatları kaldırma vaadi gözardı edilmemelidir.
9-Alınacak öğretmenler maalesef sözleşmeli alınacaktır. Öğretmen atamaları kadrolu olmalıdır.
10-Atanacak öğretmenlerin öncelikle deprem bölgesine atanacakları açıklanmıştır. Bu uygulama da doğru değildir çünkü:
a-) Bölgeye öncelikle tecrübeli öğretmenler atanmalıdır.
b-) Tecrübeli öğretmenlerin bölgeyi tercih etmeleri teşvik edilmelidir
– Ekonomik teşvik
-Barınma ihtiyaçlarının karşılanması
-Belli bir süre (3 yıl gibi) görev yapanlara bu süre sonunda başka illere öncelikli atanma hakkı
-Zorunlu hizmeti bulunan öğretmenlerin zorunlu hizmetlerini tamamlamış sayılmaması,
Gibi tedbirler harekete geçirilmeli buna rağmen boş kadro kalması halinde ilk atama yoluyla atama yapılmalıdır.
MEB çağrı yapılmasına rağmen deprem bölgesindeki kurumların tamamının zorunlu hizmet kapsamına alınmasını dahi hayata geçir(e)memiştir.
Erdoğan tarafından yapılan 45 bin öğretmen ataması tamamen eksiklikler ve yanlışlarla doludur. Oysa ki ülkemiz normal bir süreçten geçmemektedir.
Erdoğan’ın ve MEB’in bir an önce olağanüstü duruma göre tedbirler alması gerekir. Aksi halde bölgedeki eğitime daha büyük zararlar verilecektir. MEB bölgeden deprem nedeniyle ayrılmak isteyen öğretmenlerin yer değiştirmelerini kısıtlayıcı şartlara bağlamıştır.
Bu şartlara sahip olmayıp depremden maddi ya da özellikle psikolojik olarak etkilenmiş öğretmenler Mayıs-Haziran aylarında başlayacak isteğe bağlı yer değiştirme döneminde bölgeden ayrılmayı tercih edebileceklerdir. 45 bin sayısı açıklanırken EYT düzenlemesi nedeniyle emekli olacak öğretmen sayısının gözardı edildiği anlaşılmaktadır.
MEB’in günü kurtarma politikaları daha büyük sorunların habercisi olup bölgeden ayrılma olmaması için teşvik edici acil tedbirlere ve 2023-2024 eğitim öğretim yılına ülke genelinde öğretmen açığı bırakılmayacak şekilde planlamaya ihtiyaç vardır.

Maksut BALMUK
Öğretmen, Yazar