1 Temmuz 2014

Seçimde Herkes Neden Oy Kullanamıyor?

ile Maksut Balmuk

seçim

Bu yıl ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde her türlü tedbirin alındığı söylense de maalesef küçük adımlarla çözümlenebilecek büyük sorunlara kayıtsız kalınmıştır.

1- Seçmenler

Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmak üzere sandığa gidecek seçmen sayısını arttırmak için neden adres bölgesi esas alındı. Örneğin halk o dönemde tatilde ise tatilde olduğu, iş, bağ, bahçe için gitmiş ise bulunduğu yerde neden oy kullanamıyor? Bunu yapmak çok mu zor? Milletvekili seçimi yada belediye seçiminde anlayabiliyoruz kişi bölgesinin adayına oy versin isteniyor. Bu gayet mantıklı ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde böyle bir durum yok. Çıkacak birkaç adaydan birini tercih edecek ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanı seçilecek.

Durum böyle iken küçük bir tedbirle, gerekirse yasal düzenleme ile oy verme işlemi ikamet yeri dışında yapılabilirdi. Vatandaşa gün verilir şu tarihe kadar seçimde nerede olacağınız bildirin orada kullanın denilebilirdi. Bu yapılmadı ve on binlerce seçmen ya önceden ayarladığı tatilinde olacak yada bağ bahçe için gittiği memleketinde. Ve oy kullanamayacak. Kolay mı bağ bahçe için, çay için fındık için memlekete giden vatandaşın oy kullanmak için İstanbul’a Ankara’ya dönmesi?

Kaldı ki yurt dışındaki vatandaşlarımız için bile çok önemli tedbirler alınırken yurt içindeki vatandaşın tercihi yansımayacak sandığa.

2- Sandık Görevlileri:

Sandık kurulu başkan ve yardımcıları kamu görevlilerinden seçiliyor. Bu konuda başbakanlık genelge yayımladı ve tedbir alınsın denildi. Yani kısaca tatili, yıllık izni seçime göre ayarlayın denildi.

İyi güzel da insanlara yazık değil mi? Temmuz ayı gitti Ramazana, bir Ağustos var dinlenmek için, tatil için o da bölük pörçük olacak seçimden dolayı.
YSK küçük bir düzenleme ile memurlara başka illerde görev veremez mi mesela? Memur dese ki seçim tarihinde ben A ilinde olacağım görev alabilirim. YSK da buna göre düzenleme yapıp İl İlçe seçim kurulları buna göre görevlendirme yapamazlar mıydı?

Demokrasi, maksimum katılımın olduğu, sağlıklı seçimin yapıldığı rejim olması gerekirken, küçücük düzenlemelerle bu aşılabilecekken maalesef yapılmadı, yapılamadı.

Maksut Balmuk