11 Ağustos 2015

Sayın EBS Şube Başkanı Artık Susacağım…

ile Maksut Balmuk

Eğitim Birsen Şube Başkanı Sayın Talat YAVUZ “Yavaş’da Olsa Öğreniyor” diyecevap vermiş bana… Öğretmen için talep edilen ek dersi ve öğretmene fazla maaşı çok gördüğümden, yönetici atamayı çok ele aldığımdan ve bu konuda istediği kadar tartışabileceğinden ha bir de bana 28 Şubat üzerinden demokrasi dersi vermeye kalkışıyor. Hatta bir de “2013 Toplu Sözleşmesi, diğer bütün kazanımları bir kenara bırakacak olursak, özellikle biz eğitimcilerin ek ödeme sorununun çözüldüğü ve taban aylığa alınan zamla bütün kalemlerde uzun yıllar etkisi katlanarak artacak kazanımın elde edildiği başarılı bir toplu sözleşmedir.”

maksut

 

 Demiş sayın başkan;

Başkan ben öğretmenim ve öğretmenlerin maaşı çok düşüktür. Bana ders veriyorsunuz ya size bir iki ders de ben vereyim. Birincisi 2013’te toplu sözleşme döneminde aldığım maaş: 2286TL idi. Şimdi yıl 2015 ve  2718TL … Yani kazanım dediğiniz bundan ibaret. Hadi bu bir tarafa; bana “taban aylığa alınan zamla bütün kalemlerde uzun yıllar etkisi katlanarak artacak kazanım elde ettik “ dersini veriyorsun ya o kazanımın sadece maaşları etkilediğini hatırlatayım. Yani onun ek derse hiçbir etkisi yoktur. Peki koca bir yılı zamsız enflasyon farkı bile almadan geçirdiğimizi de hatırlatmama gerek yok sanırım.

Bir bilgi daha vereyim sayın başkan: 2014 için 3+3, 2015 için 4+4 zam alabilseydiniz maaşımız aynı olacaktı. Enflasyon farkı eklenince daha fazla alacağımız gibi ek dersimizi de aynı oranda fazla alacaktık.

Soru sormuyorum çünkü cevap yazma ihtiyacı duyuyorsunuz. 28 Şubat demokrasi dersi veriyorsunuz ya bir de dindarlıktan dem vuruyorsunuz ya aslında o cümleler kindarlığınızı yansıtıyor. Uygulama ve icraatlarınız da aynen öyle zaten… 28 Şubat döneminde aklımın nerede olduğunu sordunuz ya o dönemde üniversiteden yeni mezun olmuş, askerliğini yapmış bir genç olarak işsiz bir şekilde iş arıyordum sayın başkan. Bu nedenle siyasetin pek de içinde değildim. Emin olun ki haksızlık size de yapılsa karşı çıkarım, çünkü ben dilsiz şeytan olmamaya ant içmişim.

“Bugün yumuşak karnınız yönetici atama sistemi ile ilgili onlarca defa paylaşımda bulundum. Ne diyorsam açıkça söylüyorum. Her platformda bu konuyu sizinle tartışmaya varım, hodri meydan. 

Yok bu konuda siz biraz küçük gelirsiniz yaş olarak akan olsak da…Çünkü biz nice insanlar gördük elbisesi yok…. Ve biz hep olduğumuz gibi göründük sayın başkan siz bırakın da biz bu konuyu Genel Başkanınızla tartışalım. O daha bir duyarlı ve bilgili bu konuda. 

Çünkü: Sayın Hüseyin ÇELİK  bakanlığında başkanınızı 657 sayılı Kanunun 76.maddesi gereği müdür yaptığında “istemiyorum ben” diyerek rest çekmişti. Çok şaşırmıştım O zaman da yazmıştım ve tam da takdir ve tebrik edecektim, ne delikanlı adam diyordum ki gerçek ortaya çıktı. Sayın Yalçın kendi atamasına kızmamıştı Çekmeköy Halk Eğitim Merkezine kendi arkadaşı yerine başka sendikalı birinin atanmasına kızmıştı.  Genel başkanınızla buradan başlarız yönetici atamayı tartışmaya.  

Ha bir de başkan derdim müdürlük ya da koltuk olsa idi sizinkiler gibi takla atmama bile gerek yok sen bunu bildiğin halde Allah aşkına yapma oynama… Artık ben bu konuları kapatacağım. Sayın başkan.Geçmişi boş verelim de önümüze bakalım. 

Diyorum ki  

Sayın Genel Başkanınız sözünün eri olsun ve “taleplerimiz yerine getirilene kadar masadayız” sözünün arkasında dursun ve sadece ek dersle ilgili  16 tane talebiniz var, bunlardan sadece 3 tanesini;

– Ek ders saat ücreti 20,35TL olsun

– Hazırlık planlama 6 saate 1 olsun

– Nöbet görevine 6 saat ücret ödensin. kotarın başarı sayacağım kişi olarak..  

Tabii ki tüm bu başarıyı ek ders adına sayacağım.  Diğer kamu çalışanlarını ya da ek ders almayan öğretmeni sattım sanılmasın. Çünkü bizim kitabımızda yoktur adam satmak Bu nedenle maaşla ilgili taleplerinizi bir tarafta tutuyorum.…  (Bu arada başkan ben çalıştığım okulda haftada ya hiç ya da 2,3 saat ek ders alıyorum ha aklınıza bir şey gelmesin )

Sayın başkan öğretmenin ve tüm kamu çalışanlarının bugün aldığı maaş düşüktür dememe gerek var mı?. Odaklanmanız  gereken ek ders, ek ödeme … vs değil maaşlardaki artış olmalıdır diyeyim de belki unutmuşsunuzdur. 

Cümlelerimi anlamakta güçlük çektiğinizi düşündüğümden hatta aklı zorlayacak şekilde “Bu kadar parayı öğretmen ne yapacak?” diye kaygılanan bir sendikacının iyi niyetli olduğuna inanan varsa beri gelsin.” Cümlesini bile kurabildiğinizden çok daha fazla söz söylemeyeceğim. Aslında bu cevabı da yazmayacaktım ama kamuoyu yanlış bilgilenmesin diye yazdım.  Çok uzatmaya da gerek yok çünkü öyle laflar ediyorsunuz  ki…  lafa bakıyorum laf değil…

Kamuoyundan verdiğim geçici rahatsızlıktan özür diliyor saygılarımı sunuyorum…

Maksut BALMUK