25 Eylül 2020

Sayın Bakan meseleyi yine mi anlamadınız… Online derste öğretmene küfür rezilliği

ile Maksut Balmuk

Yalova’da bir ortaokul öğretmeni bakanlığın yeterli kapasiteyi sağlayamadığı EBA dışında adres gösterdiği bir platformdan canlı ders anlatmak için öğrencileri ile buluştu. Derste o sınıfın öğrencileri dışında da kişiler vardı. Öğrenciler tarafından ID ve şifre verilmişti. Öğretmen ders anlatmaya başlayacakken küfürler yağmaya başladı. Öğretmenin nasıl zorda kaldığı kameralara yansıdı. Öğrencilerinin olduğu bir ortamda öğretmen küfürlerle karşılaştı fakat yapacak bir şeyi yoktu.


Bu açıklar ve yaşanacak sorunlarla ilgili bakanlığı defalarca uyardığımız halde EBA’dan yeterli kapasite yaratmayan, kontrolü MEB’in elinde olmayan başka platformlardaki dersleri nasıl zorunlu tutar? Mesele ders ücreti değil sayın bakan mesele mesleki onur, mesele güvenlik, meseleyi siz anlamasanız da biz anlatmaya devam edeceğiz.

MESELEYİ YİNE Mİ ANLAMADINIZ

Dün 20 aylık bir çocuğumuz balkondan düştü. Annesi ne mi yapıyordu? EBA’dan öğrencilerine canlı ders anlatıyordu. Evet sayın bakan ders anlatıyordu. O dayattığınız dersler var ya onlarla ilgileniyordu ana. Meseleyi yine mi anlamadınız?

Mesele eğitimde olmayan fırsat eşitliğini daha alt üst etmeniz aslında. Mesele imkanı olanlara özel okulda ve çatır çatır ders anlatılıyor, dershaneler (özel öğretim kursu) aylardır açık, Cumhurbaşkanının da vurguladığı “TAMAM” kuralını (Temizlik-Maske-Mesafe) kontrol ediyor musunuz? Devlet okulunda çocuklar LGS’ye üniversiteye hazırlık için haftada 2 saat matematik dersi alırken özel okulda, dershanede saatlerce ders alıyorlar, müfredatı işliyorlar, bilginiz vardır da tedbiriniz var mı? Ya özel ders alanlar? Ya merdiven altı kurslar, etütler… parası olan düdüğü çalarken siz ne yapıyorsunuz sayın bakan işte mesele bu?

Kandırmayalım birbirimizi, o dünyada birinci/ikinci olduğumuzu söylediğiniz uzaktan eğitim var ya hepsi hikaye. Kaç çocuğa dokunuyorsunuz, ne kadar verim alıyoruz ona bakın. Evinde bilgisayar olmayan çocuğa nasıl dokunuyorsunuz? Bilgisayar olsa da internet yok işte mesele mahcup olan anne babayı anlayabilmekte…

BİLGİSAYARI OLMAYAN ÇOCUKLARI NASIL YARIŞTIRACAĞIZ

Okullar açıkken ders saati 40 dakika, haftalık ders sayısı 30-40 ders ve yüz yüze eğitimle vermemiz gereken kazanımları uzaktan eğitim (ben öğretim diyorum) dediğiniz EBA sisteminde ders saati 30 dakika, haftalık saat EBA’da olursa yarısı değil, diğer platformlarla beraber zor dolan zamanda nasıl vereceğiz çocuklara, mesele burası sayın bakan?

Hani talimat yazdınız ya çocuklar tüm müfredattan sorumlu olacaklar diye. Özel okul, özel ders, dershane, merdiven altına giden ile bilgisayarı olmayan çocukları nasıl yarıştıracağız işte mesele burada?

Bir başka mesele söyleyeyim mi? Evde anne baba öğretmen, iki de çocuk var. Ama bilgisayar tek. Nasıl olacak şimdi? Bunu düşünebilmekte asıl mesele?

Öğretmenin yük olmadığını aksine yükün öğretmende olduğunu anladığınızda çözülecek asıl mesele?

Çocuklarımızı güvenle okula getirmeyi becerememenizin sorumlusu biz değiliz. O zaman bizim sırtımıza basılarak düzeltilmeye çalışılmasın bazı şeyler. Öğretmenin alacağı ders ücretini dahi dolanarak gasp etmenizde yatıyor tüm mesele.

Meselenin çözümü için daha doğrusu bir nebze eşitlik için;

–    Tüm öğretmen ve öğrencilere PC/tablet verin dedik ses yok,

–    Ücretsiz internet sağlayın dedik ses yok,

–    EBA’yı güçlendirin başka platform kullanılacaksa o da sizin güvencenizde olsun dedik ses yok,

–    Bari öğrenci ve öğretmene PC/Tablet alımında vergiyi sıfırlatın dedik onda da ses yok,

–    Müfredatı daraltın uzaktan öğretim ile yüz yüze öğretimin müfredatı bir olamaz dedik ses yok,

–    Bari herkes EBA TV’den izlesin dedik onda da ses yok,

–    Hatta bedava maske verecektiniz müdürlere bir gün yetecek bir bidon dezenfektan, bir paket maske verdiniz devamı zaten yok…

–    Hayatını riske atarak yüz yüze eğitim veren öğretmenlerimizi teşvik edin gidileri dersleri ücret karşılığı sayın dedik ses çıkmadığı gibi hafta sonu da bekleriz ücret yok dediniz,

–    “Uzaktan öğretim programları düzgün olsun. Öğretmen ve çocukları sabahtan akşama PC’ye mahkum etmeyin” dedik bırakın adım atmayı aksine öğretmenlere talimat yağdırarak “ders yapacaksın, yapmazsan maaş karşılığı da çalışmamış olursun, gece de olsa fark etmez deyip hafta sonunu da mesaiye kattım” dediniz.

Tekrar söyleyelim sağlıkta ve eğitimde tasarruf olmaz. İkisi de devlet eliyle, kontörlünde ve güvencesinde olmak zorunda.

Şimdi kalkmış diyorsunuz ki dünyada ilklerdeyiz. İşte mesele kağıt üstünde ilklerde olmak değil gerçekte ilklerde olmak. Mesele tüm öğrencilere ulaşabilmekte, onlara dokunabilmekte. Bizi kandırmaya kalkmayın komik oluyor. Dünyada birinciyiz ya dünya bizi izliyor hatta kıskanıyor kesin (!)

Yani; asıl mesele okuma yazma bilmek değil, gerçekleri okuyabilmek, tabii ki okuduğunu anlayabilmekte…

Maksut Balmuk

Kaynak:  https://odatv4.com/sayin-bakan-meseleyi-yine-mi-anlamadiniz-25092000.html