13 Eylül 2015

Olmayanlar da bu hale geldi

ile Maksut Balmuk

İstanbul, Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin koridorlarına “Namaz müminin miracıdır” yazılı çerçeveler asıldı.

İstanbul, Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin koridorlarına “Namaz müminin miracıdır. Ayakları Allah yolunda tozlanmış bir kula cehennem dokunmaz” yazılı çerçeveler asıldı.

Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde asılan çerçevelere ilişkin açıklama yaptı. Balmuk, “Bu çerçeveler nerede asılı dersiniz? Tabii ki okulda. Hemen İmam Hatip okulları aklınıza geliyor değil mi? Hayır, bu çerçeveler 40 yıldır Endüstri Meslek Lisesi olarak hizmet veren Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin koridorlarında asılı” dedi.

“TÜM BAYRAMPAŞA’DA HATTA İSTANBUL’DA VAR”

“40 yıllık Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin artık İmam Hatip aramalarına gerek yok” diyen Balmuk, “İşte tüm okulların kademe kademe nasıl İmam Hatip’e dönüştüğünün ispatı. Bu uygulama sadece bu okulda değil tüm Bayrampaşa’da hatta İstanbul’da var. Çünkü okulları ya da bakanlığı bürokratlar değil vakıflar, dernekler, belediyeler yönetiyorlar ve onlar ne diyorlarsa onlar oluyor” açıklamasında bulundu.

MEVZUAT NE DİYOR?

“Peki mevzuata göre koridorlara ne asılabilir?” diye soran Balmuk merak edilen bu soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine bakalım:

MADDE 96- … (4) Okulların koridor, salon ve diğer uygun mekânlarında, Türk tarihi ve kültürüne ait tablo ve levhalara, özlü sözlere, okulun özelliğine göre eğitici ve sanat değeri olan resimlerle dünyaca ünlü bilim, sanat, spor insanlarının söz ve resimlerine, dekoratif ve estetik tablolara, haritalara, duvar gazetesi ile öğrenci etkinliklerinin sergileneceği panolara da yer verilebilir.”

İşte çerçevelerde yazanlar:

– Zandan uzak durun. Zanna dayanılarak söylenen sözler sözlerin en yalanıdır.

– Namaz nurdur.

– Namaz müminin miracıdır.

– Ayakları Allah yolunda tozlanmış bir kula cehennem dokunmaz.

– Kıyamet günü, müminin terazisinde, güzel ahlâktan daha ağır bir şey yoktur.

– Allah’ın en sevdiği amel, vaktinde kılınan namazdır.

– Veren el alan elden üstündür

Odatv.com