17 Eylül 2016

Öğretmene yer değiştirme iptal hakkı verilecek mi?

ile Maksut Balmuk

Başlığın görülmesi ile beraber hemen tepki geliyor. Bu işler çocuk oyuncağı mı? Bu kadar kararsızlık olur mu diye?

Evet başlangıçta iptal yok deyip sonradan getirmek iptal olmayacağı inancıyla tercih yapana da haksızlık olduğu gibi işin ciddiyetine de aykırı.

Fakat öyle siyasi kararlar alınıyor ki doğru, kurallara uygun davranınca kaybedebiliyor insanlar. İşin daha kötüsü hukuk kurallarına aykırı hareket ve MEB tarafından yayımlanan yönetmeliklere de aykırı davranılmış oluyor MEB eliyle.

Konumuza gelecek olursak;
MEB hemen bayram öncesinde Özür grubu yer değiştirmede iller arası atama talebinde bulunup ataması olmayan tüm öğretmenlerin atamasını özellikle FETÖ den boşalan kadroları kullanmak üzere gerçekleştirdi.

Bu konuyu biz de “MEB bu aşamadan sonra ivedilikle batıda FETÖ den boşalan kadrolara en azından özre tabi öğretmenleri görevlendirmeli, öğrencileri öğretmensiz bırakmamalı” şeklinde ele almıştık.

Bu atamalar yapılırken öğretmenin 41. maddeyi işaretleyip işaretlememesini önemsememiş. Yani ben o ildeki her okula giderim tercihini işaretlemeyen öğretmenlerin de ataması yapılmış. Geçtiğimiz yılın tecrübesine göre MEB bu noktada doğru yapmıştır çünkü yeni atanılan kurum daha önce tercihlerde olmadığına göre burayı isteyip istemediğini kestirmek güç idi.

Bir de MEB açtığı ikinci il dışı yer değiştirme sonucu da özürden hemen sonra açıklandı.

İşte bu noktalarda sorunlar var.

Çünkü ilginç durumlar ortaya çıktı.

Sorularla gidip önerilerle bitirelim.
1- Özür grubunda yer değiştirmem olmayınca ikinci isteğe bağlı da başvurdum. MEB Özür grubu atamamı yaptı ertesi gün de isteğe bağlı yer değiştirmede atamam oldu. Ben şimdi hangisine gideceğim?
Öneri: Bu durumdaki öğretmenlere dilekçe ile tercih hakkı verilmelidir.
2- Özür grubunda 41. Maddeyi işaretlemedigim halde resen atamam yapıldı düzenimi ona göre kurdum gitmek istemiyorum. Ne yapabilirim?
Öneri: MEB bu durumdaki öğretmenleri isteği ve tercihi dışında atamış olduğundan iptal hakkı tanımalı.

MEB’e daha önce de yaptığımız öneriyi yinelemek istiyoruz:

MEB bürokrasiyi, zaman kaybını, kağıt israfını ve iş gücü kaybını minimize etmek için; yukarıda belirttigimiz başvuruları MEBBIS üzerinden almalıdır. Öğretmenlere duyurulmalı ve öğretmenler bu atamalara yönelik tercihini MEBBIS te açılacak modül üzerinden şifreleri ile yapabilmelidirler.

Böylece kısa sürede sorun çözülmüş olacaktır.

Son bir öneri olarak da; gelecek yıllarda sistemi yap boza çeviren, mevzuata aykırı bu tür uygulamalara (yeniden atama, atama iptali. …) gidilmemesi için tedbirler alınmalı, mevzuata uygun davranılmalıdır.

Maksut Balmuk