12 Temmuz 2023

Milli Eğitim ve Maliye Bakanlığı yetkilileri Odatv’ye açıkladı… Sorun düzeldi… Sebebi belli oldu

ile Maksut Balmuk

Haziran ayının 10. günü gelmesine karşın birçok ilçede öğretmenlerin ek ders ücretleri yatırılmadı. Birçok öğretmen mağduriyet yaşarken, okul öncesi öğrencilere verilen kahvaltı desteğinin ödenmediği de öne sürüldü. Konuyu gündeme taşıyan Odatv’ye konuşan Hazine ve Maliye Bakanlığı ve MEB yetkilileri, gecikmenin nedenini açıkladı. Ek ücretlerin yatırılacağı tarih de açıklandı.

Birçok ilin, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde öğretmenler hala Haziran ayı ek ders ücretini alamadı. Bazı ilçelerde ise haziran ayının 25’i civarı ya da Temmuz aynın 3-5’i arasında ödendi.

Öğretmenlerin bu ay en az bin lira ek ücret alması beklenirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi öğrenciler için verdiği ücretsiz kahvaltı desteğinin ödenekleri de henüz gönderilmediği ortaya çıktı. Ödemelerin yapıldığı Kamu Hesapları Bilgi Sistemi(KBS)’nin kapalı olması dikkat çekti.

Odatv’nin konuyu gündeme taşımasının ardından MEB harekete geçti. Öğretmenlerin ek ders işlemlerinin yapıldığı sistem açılırken, haziran ayı ek ders ücretlerini almayan öğretmenlerin, ücretlerinin cuma gününe kadar yatması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ve MEB’den yetkiliye ulaşan Odatv, sistemin kapanma sebebini öğrendi. Ek ders modülünde sistemsel sorun yaşandığının ortaya çıkmasından sonra, sistemsel düzeltmeler için sitenin yeniden kapatıldığı öğrenilirken, maaş katsayısına göre düzenleme yapıldığı ortaya çıktı. Odatv’ye konuşan yetkili, “Geçen hafta cuma sistem açıldı ve yeniden kapandı, şimdi ise tekrar kullanıma açıldı. Şu an sorun yok.” dedi.

Sistemin her yıl Temmuz ayının 1’inden itibaren kapatılmasının ve yeni katsayılarla birlikte kullanıma açılmasının rutin olduğu belirtilirken, gecikmenin nedeninin sistemsel olmadığı öğrenildi. Kurum uygulamasıyla ilgili problemlere dikkat çeken yetkili “Gecikmenin asıl kaynağı, okul mutemetlerinin haziran ayı sonuna kadar işlemleri geçekleştirmemeleri. Ay sonunun geçiş süreci bayrama denk geldi, gecikmeler yaşanmış olabilir. Maliye tarafına yansıyan bir durum yok.” diye konuştu.

Okul öncesi öğrenciler için ücretsiz verilen kahvaltı desteğinin ise henüz görülmediğini sorduğumuz yetkili, bütçe yetersizliğine dikkat çekerek “Yıl içinde kurum bütçesinden aktarmalar yapılarak kısmen ödemeler yapıldı. Ancak yetersiz kaldı. Yasalaştıktan ve Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra ek bütçe ile 4.4 milyar ödenek tahsis edilecek.”

Maksut Balmuk

Öğretmen

Kaynak: Odatv.com