28 Aralık 2015

MEB’de Branşlara Göre Yöneticilik Durumu

ile Maksut Balmuk

headlineYönetici Görevlendirme yönetmeliğinin değiştirilerek 06 Ekim 2015 tarihinde yayımlanmasından sonra bir çok değerlendirme yapılmış ve biz de bir hatayı geçen günlerde ele almıştık.

Ele aldığımız madde fıkrası:

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:
….

c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak vegörevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak.

Buradaki “VE” acaba “veya” mı olacaktı? “Veya” olursa ne olur, “Ve” olursa ne olur diye hukuki olarak değerlendirmiştik.

Yazımızın başlığı da;

“MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğindeki önemli hata” idi. http://www.memurlar.net/haber/552454/

Ardından;

İnsan Kaynakları Genel Müdürü sayın Hamza Aydoğdu’dan açıklama gelmişti.

Yapılan açıklamada hiçbir sorun olmadığı maksadın ne olduğu, maddenin neden böyle düzenlendiği ve nasıl yorumlanması gerektiği anlatılıyordu. http://www.memurlar.net/haber/552691/

Bu açıklamadan sonra küçük bir değerlendirme yapmış ve bu değerlendirme MEB, rehber öğretmenin sorununu, yorumla çözecek başlığıyla yayımlanmıştı.

Bakanlıkça yapılan açıklamaya hukuken katılmamız mümkün değildir. Hukuk kuralları evrenseldir ve hukukta “ve” bağlacının anlamı nettir. Buna rağmen farklı manalar yüklemeye çalışmak doğru değildir. Biz bu tartışmayı çok uzatmayacağız.

Fakat bu yazımız ile anlaşılmıştır ki yönetmeliğin bu maddesi kamuoyu tarafından yanlış bilinmekteydi ve biz bir yaraya daha parmak basmıştık.

Örneğin: Yönetmeliğin yayımlandığı gün bir değerlendirme yayımlayan Eğitim Bir Sen’in cümleleri de bu karışıklığı ortaya koyar ve bizi doğrular nitelikte…

Eğitim Bir Sen:

http://www.egitimbirsen.org.tr/ebs/manset/3333/yonetici-gorevlendirme-yonetmeligine-iliskin-degerlendirmemiz-

linkinde yayımlanan açıklamasında;

“Yönetici görevlendirme yönetmeliğine ilişkin değerlendirmemiz

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar;

…görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak veya aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak

Görevlendirilecek yönetici için, eğitim kurumunda görevlendirileceği tarihte (öğretmen olarak atanabilme şartını taşımak yerine) alanı itibarıyla aylık karşılığı okutabileceği dersin bulunması şartı getirilmiş olması yerindedir.”

Cümlelerine yer vermiştir.

Biz yazdığımız yazı vesileyle sorunun çözümüne katkı sunmuş olduk.

Çünkü İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre MEB’in niyetinin aşağıdaki şekilde olduğu ortaya çıkmıştır.

MEB’e göre kimler hangi kurumlara yönetici olabilirler?

– Türkçe, İlköğretim Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ortaokullara yönetici olabilecekler. Liselere yönetici olamayacaklar. Yani öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak hükmü uygulanacak.

– Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih öğretmenleri de Liselere yönetici olabilecekler, Ortaokullara yönetici olamayacaklar. Yani öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak hükmü uygulanacak.

– Meslek dersi öğretmenleri tüm mesleki okul/kurumlara yönetici olabilecekler. Onlar için ise; aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak hükmü geçerli.

– Rehber öğretmenleri zaten ele almış ve onlar için de öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak hükmü uygulanacak.

– Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenleri öğretmen olarak atanabilecekleri kurumlara yönetici olabilecekler.

– Diğer branşlardaki öğretmenler de öğretmen olarak atanabilecekleri kurumlara yönetici olabilecekler.

Sonuç olarak;

Özellikle ilk iki sırada yer alan kültür öğretmenleri soracaklardır: aynı madde branşlara göre farklı uygulanabilir mi? diye.

Bu sorunun cevabı bizde değil. Biz bu değerlendirmeyi MEB’in açıklamalarına göre yaptık.

Tekrar söylüyoruz ki bu madde bu haliyle sorunludur, bu haliyle ne bakanlığın söylediği ne de Eğitim Bir Sen’in değerlendirmesinde söylediği ve olumlu bulduğu amaca hizmet etmemektedir.

Aksi yorumlar zorlama yorumlardır.

Maksut BALMUK
Öğretmen

Memurlar.Net - Özel