19 Temmuz 2013

MEB, ÖĞRENİM ÖZRÜ TAYİNLERİNİ YAPMALIDIR

ile Maksut Balmuk
Öğrenim Özrü ile ilgili 2012’de yaptığımız değerlendirmeyi aynen yayımlıyoruz. Bakanlığın samimiyetini görmek istiyoruz.

Öğrenim Özrü ile ilgili 2012’de yaptığımızdeğerlendirmeyi aynen yayımlıyoruz. Bakanlığın samimiyetini görmek istiyoruz.

Sayın Dinçer öğrenim özrünü takvimsiz gerçekleştirmelidir.

Öğrenim özrünün kılavuzda yer almaması bir çok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Herdefasında, en son da bakanlıktaki toplantıda, adında eğitim olan bir bakanlığın eğitimi teşvik etmesi gerekirken var olan hakları alması kabule dilemez dedik.

Şimdi sayın bakan çıkmış diyor ki herkes kendi ilinde yapsın yüksek lisansını. Öğretmenler de haklı olarak İbrahim Tatlıses misali ?Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık? diyorlar. Yani çalıştıkları yerlerdebu imkanı bulamamaktan şikayetçiler.

Sayın bakan öğretmenin yer değiştirmek için bu yola başvurduğunu düşündüğünden öğrenim özrünü kapattığını bilmeyen yoktur. Öğretmenleri böyle bir şeyle itham etmek bakanlığımıza yakışmamaktadır. Tabii ki arada bu tip vakaların olduğu olmuştur fakat bu tür vakaların önlemini almak devletin asli göreviolmalıdır.

Sayın bakana bir öneri getirelim ve sayın bakan öğrenim hakkından yararlanmak isteyen, yüksek lisans vedoktora yaparak kendini geliştirmek isteyen öğretmenlere olanak versin. Öğretmenin yüksek lisans yadadoktora yapması sistemin yararına olan bir durumdur. Bu nedenle bunu engellememekte fayda vardır.

Sayın bakan yönetmelikte değişiklik yapsın ve sayın bakan, yüksek lisans ve doktora yapmaya hak kazananlara bu hakkı kazandığını belgelendirdiği tarihten itibaren okulun bulunduğu yere öğrenimsüresince görevlendirsin. Öğrenim süresi sonunda da görevlendirmesini sonlandırsın.

Böylece bakanlığın kafasındaki ?öğretmen yer değiştirmek için yüksek lisans yapıyor? fikri de silinmiş olur. Öğretmen de yüksek öğrenimini tamamlamış olur. Kimse de mağdur olmamış olur.

Nihayetinde bakanlık da öğrenim özründeki yanlış düşüncesinden vazgeçmiş olur.

Saygılarımla

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

YAZIYA KAYNAK LİNKİNDEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…