23 Ocak 2014

MEB müstaşarı sözünü yerine getirmelidir

ile Maksut Balmuk

MÜSTEŞAR

İl içi özür mağdurları MEB’in Eylül ayındakendilerine yönelik çalışma yapmamasını eleştirmişler, müsteşar sayın TEKİN Şubat’ta bu soruna eğilme sözü vermiştir.

MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN’e Eylül ayında yapılan çağrılara rağmen çözümlenmeyen İl içi özür grubu atama sorunuyla ilgili yayımladığı Twit’leri hatırlatmak istiyoruz.

Müsteşar; il içi özür grubu sorunuyla ilgili 3 Ekim 2013 tarihinde twitter hesabı üzerinden “Son bir konu iller arası özür sorunlarını elimizden geldiğince çözdük. Sosyal medya üzerinden iliçi özür grubu sorunu yaşayan arkadaş bize ulaştı. Şubat döneminde bunu inşallah çözmeye çalışacağız. Herkese hayırlı günler.” açıklamalarında bulunarak il içi özür durumu sorununu çözeceklerini beyan etmesine karşılık bu Twit’lerin yani verilen sözlerin gereği yerine gelmemiş, sorun yeterince çözülmemiştir.

Yarıyıl tatili dönemine ilişkin özür durumu yer değiştirmeleri hakkında bakanlıkça yapılan açıklama ise şöyle;

“Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 2014 yarıyıl tatili döneminde özür durumundan il içi ve iller arası yer değiştirme başvuruları 13-17 Ocak 2014 tarihleri arasında alınmış, atamalar ise 21 Ocak 2014 tarihinde sonuçlandırılmıştır.

Özür durumu yer değiştirme sonuçları

Bu atama döneminde toplam 34.029 başvuru yapılmış olup; il içinde 29.049 başvuruya karşılık 8.631; iller arasında ise 4.980 başvuruya karşılık 4.141 öğretmenin yer değiştirme işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

Sınıf öğretmenliği alanında toplam 15.562 başvuru yapılmış, 2704 öğretmenin yer değiştirme işlemi gerçekleştirilebilmiştir.

 

6287 sayılı Kanun ile eğitimin yapılanması sonucunda sınıf öğretmenliği alanında daralma olması sebebiyle bu alanda özür durumlarının tamamının gerçekleştirilmesi mümkün olamamıştır.

 

Diğer alanlar bakımından ise öğretmenlerin özür grubundan iller arası yer değiştirme taleplerinin tamamına yakını gerçekleştirilmiştir.”

Bakanlık açıklamasından da görüleceği üzere il içi mağdurlarından 29.049 kişi başvurmuş bunun sadece 8.631 gerçekleşebilmiştir.

Bu Twit’lerin yani verilen sözlerin gereği yerine gelmelidir. Çünkü;

Karşınızdaki kitle saygıyı sizin cümlelerinizde de olduğu gibi daima hak eden bir kitledir.

Ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimizdir,

Talepleri çoluk ya da çocuklarına yakın olma yani en insani taleptir.

İl dışında gösterilen hassasiyeti beklemektedirler çünkü bazen il dışında olmak il içinde olmaktan daha iyidir. Örneğin: içinde 250 km mesafede olursanız bu hafta sonu eve gelmeniz demektir. Eve gelmek için en az 10 saat yolda geçirirsiniz( geliş gidiş). Oysa ki uzak bir ilde olursunuz bir uçakla bir saatte ulaşabilirsiniz…

Bu durumun sorumlusu MEB’dir. Çok merak ediyoruz evine 240km mesafedeki öğretmenlerin tercih etmesine olanak verilmeyen 40-50km’de boş kalan okul olmuş mudur?

Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz.

Bu nedenle bazı önerileri de paylaşmıştık fakat MEB anlaşılan bildiğini okumaya devam edecek. Sorun çözümlensin de nasıl olduğu çok da önemli değildir.

Bakanlığı özellikle il içi özür sorununu bu şekilde çözemeyeceği noktasında uyardığımız halde dikkate alınmadı. Başka da çözümler bulunmadı.

Özür grubunda yer değişikliği gerçekleşen öğretmenleri tebrik ediyoruz. Yıllardır ailelerine kavuşmayı bekleyen her gün ya da her hafta yüzlerce km mesafe kat etmek zorunda kalan öğretmenlere ise sabırlar diliyoruz.

MEB konuya nede olsa onlar aynı ildeler bu nedenle il dışına önem vereyim mantığıyla bakarsa il içi özre tabi öğretmenlerin daha çok bekleyeceği açıktır.

MEB hazır başvurular ve sonuçlar elinde iken konuya bireysel yaklaşıp;

Daha önce de yazdığımız aşağıdaki cümleleri tekrar edelim:

“En azından bakanlık İl Milli Eğitim Müdürlüklerine talimat vererek;

– özür grubu başvurusu olup isteği yerine gelmeyen öğretmenleri toplamaları, bu öğretmenler için var olan ve İller arası özür gereği oluşacak açıkların ve alternatiflerin sunulmasını ve atamalarını yapması,

– ücretsiz izin, askerlik, doğum, görevlendirme gibi nedenlerle boş bulunan kadrolarda bu öğretmenlerin ailelerinin yanlarına gelmelerinin sağlanmasını emredebilir ve sorunu kalıcı ve duruma göre geçici olarak çözebilir.

Ne de olsa bu öğretmenler o ilin öğretmenleri…

Güven; saygı için de iş barışı için de çok önemlidir, bir yara aldı mı telafisi çok zordur.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitimci Danışman

http://www.memurlar.net/haber/450857