17 Şubat 2017

MEB müdüründen skandal sözler

ile Maksut Balmuk

Cumhuriyetin memuru Cumhuriyete sövdü…

 
 

Denizli’nin merkez Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Zekeriya Çamlıbel’in sosyal medya hesabından yaptığı, ‘İlk kez ülkemizi geri almak için bu kadar yaklaştık. Bu 90 yıl sonraki ilk dönüm noktamız’ şeklindeki paylaşımı, büyük tepkiye neden oldu.

Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Zekeriya Çamlıbel, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından yaptığı, ‘İlk kez ülkemizi geri almak için bu kadar yaklaştık. Bu 90 yıl sonraki ilk dönüm noktamız’ diye başlayan paylaşımı kısa sürede yayılırken, eğitim camiası başta olmak üzere birçok kesimden tepkiler yükseldi.

Eğitim-İş Sendikası Denizli Şubesi Başkanı Kadem Özbay, konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Çamlıbel’in sosyal medyada, ‘İlk kez ülkemizi geri almak için bu kadar yaklaştık. Bu 90 yıl sonraki ilk dönüm noktamız. Ya sandıkları patlatıp Osmanlı’nın torunları olarak masaya yumruğumuzu vurup sahaya ineceğiz ya da bir 90 yıl daha sürünmeye devam edeceğiz. Ne diyordu İmam-ı Şafi Hazretleri, ‘Fitne zamanı, düşman oklarını takip edin, o sizi Hakka götürür’ şeklinde paylaşımda bulunduğunu belirten Kadem Özbay, “Bu paylaşımı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı ve bazı okul müdürü ve müdür yardımcıları da beğendi” dedi.

Eğitim- İş Denizli Şube Özbay, paylaşımı ‘rezalet’ ve ‘Cumhuriyet düşmanlığı’ olarak nitelendirirken, Çamlıbel hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Denizli Valiliği’ni ve Cumhuriyet Savcılığını göreve davet eden Özbay, şunları söyledi:

“94 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nde farklı görüş ve düşünceler bir arada varlığını sürdürmüştür. Bundan sonra da sürdürecektir. Ancak bugünün Türkiye’sinde birlikte yaşamamıza ve Cumhuriyetimize kastedecek pek çok gerici, bölücü ve ayrıştırıcı söylemle maalesef karşı karşıya kalmaktayız. Mesaj ilk bakışta bir şube müdürü tarafından yalnızca kendi düşüncesini ifade etmek için paylaşılmış gibi görünse de biraz araştırıldığında bu hastalıklı düşüncenin bir grup üzerinde yaygınlaştığı kolayca anlaşılmaktadır. Ne yazık ki sosyal medya üzerinde bu ve benzeri paylaşımlarda adeta bir saadet zinciri oluşmuştur. Korkarız ki yapılmak istenen Cumhuriyet düşmanı bu zihniyeti olağanlaştırmak ve yasalmış izlenimi yaratarak paylaşılmasını arttırmaktır.”

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘işgal devleti’, Cumhuriyet kazanımlarını da ‘sömürü’ olarak gören bir grubun, Milli Eğitimin önemli kademelerini işgal ettiğini söyleyen Özbay, “Halkı kin ve düşmanlığa adeta iç savaşa sürükleyici bu tür söylemlerin eğitimin içerisindeki kişiler tarafından ortaya atılması da en acısıdır” diye konuştu.

BALMUK: KİMSENİN CUMHURİYETTEN İNTİKAM ALMA HAKKI YOK

Eğitim-İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk ise Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Sosyal Medyada bu paylaşımı yapan Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube müdürü görevde, beğenen İl Milli Eğitim Şube Müdürü, Malumsen yöneticisi, Okul müdürü görevde” dedi.

Maksut Balmuk şunları söyledi:

“Evet bu zihniyet göreve devam ediyor.  Ama 15 yıldır ektiğiniz tohumlar çiçek açtı diye sosyal medyada yazan öğretmenimizi anında açığa almıştınız. Bu da yetmedi iktidar partisinin A’sını yazanı bile açığa alıyorsunuz. Darbe ile ilgili tek bir söz edeni açığa aldınız.  Tam 180 gündür suçunu bile bilmeden açıkta olan İstanbul’da öğretmenimiz var. Tek bir ifadesine dahi başvurulmadı. Daha geçen hafta binlerce öğretmeni ihraç ettiniz ve suçlarını dahi söylemiyorsunuz. İnsanlar işlerinden, aşlarından olmuşlar nedenini bilmiyorlar.

Bu mu sizin adaletiniz? Sayın Denizli Valisi soruşturmaları tamamlanana kadar bu kişiler derhal açığa alınmalıdırlar. Sayın İl Müdürü, Sayın  MEB Müsteşarı, Sayın Bakan kimsenin Cumhuriyetten intikam alma hakkı yok. Cumhuriyetten beslenen, cumhuriyetin koltuğunda oturanlara hesap soracaksınız.

Sormak zorundasınız. Sadece facebook paylaşımları ile insanlar ekmeklerinden olurken basına yansıyan bu konuda sessiz kalamazsınız. Sessiz kalanlar hakkında biz sessiz kalmayacağız. Cumhuriyet savcıları görevlerini yapacaklardır.

90 yıl daha sürünmeye devam edeceğiz diyen zat bu ülkenin ekmeğini yiyor. Üstelik bir makam sahibi… Daha ne istiyor bu zat. Kendisine taht mı yapalım? Nişan mı takalım? Saraylarda mı yaşatalım?

90 yıl önce bu millet kendi kaderini kendi çizmiştir. Bu millet hiçbir ayrım olmaksızın kaderini yazmıştır. Hem de kanı ile canı ile yazmıştır. Cumhuriyet size zül geliyorsa Türkiye Cumhuriyetinde yaşamaktan mutsuz iseniz o bahsettiğiniz torunlar gibi ülke dışında yaşayın…

Yetkilileri derhal göreve davet ediyoruz. Eğitim İş olarak bu konunun takipçisiyiz ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Odatv.com