2 Mart 2015

MEB liselerde 4. sınıfları kapatsın

ile Maksut Balmuk

headline kopyala

2016 yılında Üniversite sınavlarına girecek öğrenciler ve velileri bu durumda kara kara düşünmeye başlamışlardır.

Dershaneler yasası ile beraber gelecek yıl dershanelerin kapısına ya kilit vurulacak ya da halk tabiriyle hazırlık liselerine, temel liselere dönüştürülecek.

Hazırlık liseleri veya temel liselerde devlet okullarında uygulanacak normal müfredatın uygulanmayacağı, müfredatın kağıt üzerinde kalacağı da açıktır.

Bugünlerde okullarda ve dershane sektöründe büyük bir hareketlilik söz konusu. Çünkü gelecek yılını düşünen velilerde talep var, dershanelerde de gelecek yıla hazırlık ve kayıt yoğunluğu var.

Dershaneler eğitim yaparlarken binalarında eğitim verdikleri üniversiteye hazırlık öğrenci sayısı bu binalar okula dönüşünce üçte iki oranında düşecektir. Yani dershane iken 300 kişiye ders veren kurum okula dönünce öğrenci sayısı da 100 e düşecektir. Bir de dershaneden okula dönüşmenin, fiziki ve personel harcamalarını düşünürsek dershaneler açısından maliyet söz konusu olacaktır.

Tüm bunlar da veliye yansıyacaktır. Derslik az talep fazla olunca birde maliyet eklenince fiyatlar uçmaya başladı. Veli dershane iken 4-5bin TL öderken şimdi bu fiyat duruma göre 2-5 kat arası artmaktadır.

Bizim halkımız çocuğunu okutmak için ahırdaki ineğini dahi satmayı göze alır. Böyle bir toplumda velinin kaygı duyması gayet normal.

Son günlerde konuştuğumuz eğitimciler dahil gelecek yıl için kaygılı. Eğitimcilerden gelecek yıl çocuğu sınava girecek olanlar bile kaygılı ve kendilerine özel okul arıyorlar.

Başarılı öğrenciler devlet okullarını terk etmeye başladılar bile. Bu da gösteriyor ki kanun yapmakla sorun çözülmez. Sorun önce çalışma yapıp ortaya çıkacak durumları değerlendirip tedbir almakla çözülür.

Bazı okullarda öyle durumlar var ki gelecek yıl özel okula (temel lise, hazırlık lisesi… vs.) gidip kaydolmak için rezervasyonlar yapılmış ve gerçekleşmesi halinde okulda neredeyse 12.sınıf öğrenci kalmayacak.

Bir sendika üstelik eğitim sendikası bu konuda okullar gelecek yıl açacağı kursları planlasın, öğretmen ücreti arttırılsın, okuldaki ders saati sayısı düşürülsün hatta veliler den de ücret alınsın diye öneri getirmeye başlamışlardır. Eğitim sendikalarının böyle bir talepte bulunması gerçekten şaşırtıcıdır.

MEB’in bu konuyu acil bir şekilde ele alması gerekir. Aksi halde korkarız gelecek yıl parası olan özel okullara gidecek, yarışa bir adım önde başlayacak, bazıları da geri kalmamak için kredi, borç harç içerisine girecek ya da sistemde geride kalıp kaderine razı olacak.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel