26 Mayıs 2014

MEB lise öğrencilerine şans tanıyacak mı?

ile Maksut Balmuk
headline
Lise öğrencilerini ilgilendiren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği bu yıl yenilenmişti.

Eski yönetmeliğe göre başarısız dersi olan öğrenciler Haziran ayında sınava girerek bu dersleri verebildikleri gibi Eylül ayında da rutin hale gelen sınav haklarıyla sınıf geçebilmekteydiler.
Bu yıl yapılan değişiklikle bu sınavlar kaldırılmıştır. Öğrencilerin sorumluluk(borçlu geçtikleri derslerin) sınavları dahi Nisan ve Kasım aylarına alındı.

Tüm uyarılarımıza rağmen özellikle son sınıf öğrencileri YGS-LYS kazanıp üniversiteye yerleşseler bile mezun olamamakla karşı karşıya kalıyorlar. YÖK genellikle Kasım ayına kadar başvuruları uzatabiliyor fakat bu bile yaraya merhem olmayacak gibi.

Sistemde bir problem var, eski ve yeni sistemde öğrenci başarısız olduğu ders sayısı 3 ise bu derslerden sorumlu geçebiliyor. Bu geçiş doğru fakat daha sonraki yıllarda öğrencinin başarılı olması pek mümkün olmuyor. Örneğin öğrenci sadece 9.sınıfta gördüğü Fizik 9. Sınıf dersinden sorumlu geçmişse 4.sınıf sonunda da bu dersten sorumluluk sınavına giriyor. Belki de 9.sınıftan sonra hiç Fizik dersi görmeyen öğrenci bu dersten sorumlu olduğunda gelecek yıllarda başarılı olmasını beklemek çok da mantıklı değil ve her defasında okul idarelerinin ve öğretmenlerin kapısı çalınıyor ve deniliyor ki “müdür bey üniversiteye gidecek hukuk kazandı ama Fizik dersini veremiyor. Yardımcı olabilir misiniz?”

İşte bu durumlarla karşılaşılıyor. Sanki yanlış bir sistem uyguluyoruz gibi geliyor. Öğrenci sınıf geçecek kadar bir bilgiyi kısa süreliğine öğrense ne olur öğrenmese ne olur? Amaç sınıf geçmek değil de öğretmek ise burada bir yarar görülmüyor. O zaman yöntem değiştirmek lazım.
Örneğin:

– 9.sınıftaki dersten kalan bir öğrenci 10. sınıfta aynı dersi vermişse 9.sınıf dersinden de geçmiş sayılabilir.

– Öğrenci 9. Sınıfta sorumlu geçtiği halde 10.sınıfta sorumlu olmadan (ortalama ile ya da tüm derslerden başarılı olarak) geçmişse borçları (sorumlu dersleri silinebilir.)

– Öğrenci 9. Sınıfta sorumlu geçtiği halde 10.sınıfta da sorumlu geçti ise bir sınav hakkı tanınıp başarısız olursa sınıf tekrarına bırakılabilir.

Öğrenci 12.sınıfa gelmiş 12.sınıf sonunda başarısız olmuşsa Haziran ve Eylül aylarında sınav hakkı verilebilir.

Bu ve değişik yöntemler uygulanması gerektiği açıktır. Bu konunun tekrar ele alınmasında veli açısından da, öğretmen açısından da, öğrenci açısından da yarar vardır.

Ve MEB hiçbir şey yapmayacaksa bile adeta geçiş aşaması olan bu yıl için önlem almalıdır. En azından Eylül ayında (1-10 Eylül) tarihleri arasında sınav açacağını duyurmalıdır. Bu duyurunun en azından tatile girmekte iken yapılması gerekir ki öğrenciler yaz tatili boyunca açıklarını kapatabilsinler. Son anda yapılacak bir duyuru tatili de heba eder, çalışmayı da engeller…

Bu yaklaşım sergilenmezse sayısı yüz bini bulacak öğrencinin sınıf tekrarı söz konusu olacak ve üniversiteye yerleştiği halde mezun olamayan öğrencinin tüm emekleri heba olacaktır.

Maksut BALMUK
Öğretmen

 

Memurlar.Net - Özel