18 Temmuz 2014

MEB, il içi yer deştirenleri de kapsama almalı

ile Maksut Balmuk
MEB, Temmuz ayı il içi duyurusunu yayımladı. Duyuruda daha önce il içi yer değişikliği yapanlar kapsam dışında tutuldu

MEB, il içi yer deştirenleri de kapsama almalı

MEB il içi yer değiştirme duyurusuna çıktı ve bu duyuruda Haziran ayında il içinde yer değiştirenleri göz ardı etti. memurlar.net olarak, bu konuyu tam bir ay önce ele almıştık.

Onları bir kez değil birkaç kez mağdur ediyor.

1-İl içinde Haziran’da norm güncellemesi ya da dönüşüm nedeniyle boş olmayan okullara atanamayan öğretmenler başka yere atandılar diye oraya razı olmak zorundalar.

2-İl içi tayin isteyen ve atanan öğretmen yönetmeliğin verdiği sıra tayininden yararlanamıyor. Yararlansa sıra çalıştırılır ve belki de bir üst tercihine atanabilirken bu hakkından mahrum oluyor.

3-Sıra çalıştırılsa bile Sınıf öğretmeni o dönemde ilkokul olmayan ama şimdi ilkokula dönüştürülen okula yer değiştirme isteyememiştir. (Branş öğretmeni de ortaokula)

Bunları arttırmak mümkün.

Neler oldu? Neler yaşanacak bir de bu konuyu örneklerle açıklayalım.

-İl dışından öğretmen geldi. Başladı ve okulu dönüştü. Yani gelir gelmez okulu değişti. Birini fazlaya çıkardı ya da kendisi fazla oldu. Hadi yer değiştirmeye.

-A öğretmen İl içi istedi puanı yetmediği 1-2-3 tercihlerine atanamadı 4. tercihine atandı. Bir başkası da aynı okulları tercih etti puanı düşük olduğu için hiçbir yere atanamadı. Şimdi isteyecek ve kendinden yüksek puanlı öğretmenin atanamadığı 1-2-3. Okullarda norm güncellemesi ya da dönüşüm nedeniyle boşalan kadrolara atanacaklar.

-İl içi istedi atandı başladı. Okul ortaokul oldu. Başka okula devredildi bu öğretmenler. Bu öğretmen yer değiştirme isteyecek ve yukarıdaki 1-2-3 e atanacaklar.

Yani yüksek puanlının gidemediği yere düşük puanlı öğretmenlerimiz atanacaklar.

Bu işin vebali norm güncellenmeden, okullar dönüşmeden yer değiştirmeyi başlatanlarındır. Özellikle de yer değiştirme aşamasında bize cevap verirken tedbir almayanlarındır.

Bütün tedbirleri aldık diyorlarsa bu atama neden? Yani bir yılda iki kez il içi yer değiştirmeyi nasıl açıklayacaksınız?

Bu atamalarda, kimsenin hakkı yenmesin mağduriyetler giderilsin (minimize edilsin) isteniyorsa il içinde yer değiştirenlere de başvuru hakkı vermelisiniz diyoruz.

Bu mümkün mü? Evet mümkün daha dün İstanbul’a gelen öğretmenimizin okulu dönüştüğü için, norm fazlası olduğu için başvuru hakkı verebiliyorsak bu öğretmenlere de pekala verebiliriz.

Bir de il dışı yer değiştirmeler var…

İl dışı yer değiştirmelerle ilgili kılavuzda yer alan;

“11- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. ”

Madde kafaları karıştırdı ve il dışı atama bekleyen öğretmenleri umutlandırdı. Benim şahsi görüşüm bu kılavuz Mayıs dönemindeki kılavuzdan kopyala yapıştır olarak gelmiştir. Aksi halde bakanlığın evet biz il dışı atama yapacağız deyip açıklaması kafidir. Bakanlık bunu yapar mı? Bizce yapmaz ama ümit ediyoruz ki yanılırız. Yapmaz çünkü açacağı kadroyu açtı, yapacağını kendince yaptı. Yani norm güncellenince yeni kadro oluştu diyenler yanılıyorlar. Kadro oluşsa bile önemli olan onu bakanlığın açıp açmayacağıdır. Haziran’da İl dışı atama yapılırken de tüm kadrolar açılmamıştı. Var olan tüm kadrolar değil bakanlığın uygun gördüğü kadrolar açılmıştı. Bu nedenle anlayış değişmediği sürece yaraya merhem olmaz…

Öğretmenler adına MEB‘i mağduriyetleri gidermeye yönelik yaklaşım ve anlayışa davet ediyoruz…

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel