14 Şubat 2013

MEB Ders Kitabı zayiatını minimize etsin

ile Maksut Balmuk

MEB Ders Kitabı zayiatını minimize etsin

headline

 

MEB okullara gerekli ihale sürecini gerçekleştirebilmek için 2013-2014 eğitimöğretim yılına ait derskitaplarınıngirişinin yapılması talimatı vermiştir.

 

Gelecek yıl okullarda bulunacak öğrenci şimdiden belli olmadığından sağlıklıplanlama yapılması tabii ki mümkün değil. Fakat bazı konularda israfı yada zaman kabını minimiz etmek, süreci sağlıklı yürütmek için adım atmak mümkün.

 

Kitapgirişi talimatı verilmiş fakat 2012-2013 eğitim öğretim yılında 9.sınıfların haftalık ders saatleri 37’ye çıkarılmışken 2013-2014 için yapılacak düzenleme ve seçmeli dersler listesi henüz yayımlanmamıştır.

 


 

*İlk ve orta öğretim ders programları güncellendi/ Video

 


 

Daha dün Matematik Dersi Öğretim programı MEB’in sitesinde yayımlanmış ve kademeli olarak  Geometri dersleri  kaldırılmışken sistemde halen 9. Sınıf Geometri dersi bulunmaktadır.

 

Bu ve benzeri eksiklikler tamamlanır ve özellikle;

 

2013-2014’ten geçerli haftalık ders çizelgeleri,

 

Seçmeli dersler

 

Gibi konular belirlenirse durum daha açık hale gelebilecektir.

 

Ders kitabı sayısını özellikle etkileyen durumlardan bir tanesi de Alan uygulamasının kaldırılıp ders seçimi uygulamasının getirilmesidir. Bunun çok detaylı sorunlar yarattığını daha önce de ele almıştık. Fakat bu konuda bir gelişme olmayıp daha sonraki süreçte daha detaylı bir değerlendirme yapmamış söz konusu olacaktır.

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

YAZININ KAYNAK LİNKİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…