9 Aralık 2016

MEB bu sorulara yanıt verebilecek mi

ile Maksut Balmuk

MEB müsteşarı sayın Yusuf Tekin; öğretmenler günü nedeniyle davet edilen öğretmenlerle kahvaltıda buluştu ve şunları dedi:

“Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışacak bir mekanizma kurduklarını belirterek, 2013 yılındaki yönetmelik değişikliğini internet ortamında öğretmenlerin görüşüne sunduk ve 15 bin civarında dönüş aldık. Dolayısıyla atacağımız her adımı, yönetişim kavramı doğrultusunda öğretmenlerle tartışarak, onlarla mutlaka istişare ederek atıyoruz. Dolayısıyla eksiklerimizi, hatalarımızı söyleyin hep birlikte düzeltelim.”

Sayın Tekin’in sözlerine kahvaltıda bulunan kaç öğretmenimiz inandı bilmiyoruz ama uygulama ile sözler maalesef hiç uyuşmuyor.

Sayın Tekin’in bahsettiği 2013 yılındaki anketler kesinlikle doğru. Sayın Tekin MEB Müsteşarlığı görevine geldiğinde böyle bir yönteme başvurdu ve birkaç deneme sonrası kaldırıldı.

KENDİSİNE SORUYORUM

O denemelerde de öğretmenlerden gelen talepler göz önüne alınmamıştır. Yani dostlar alışverişte görsün.
Sayın Tekin 3,5 yıldır MEB Müsteşarlığı yapıyor. Kendisine soruyorum.

Sayın Tekin;

“Dolayısıyla atacağımız her adımı, yönetişim kavramı doğrultusunda öğretmenlerle tartışarak, onlarla mutlaka istişare ederek atıyoruz.”

Diyorsunuz ya;

SBS kalksın TEOG gelsin, her öğrenci sınava girmek zorunda kalsın, sınavsız okul kalmasın diye size öğretmenler mi söyledi?

4+4+4 gelsin on binlerce öğretmen norm fazlası olsun, okul öncesi zorunlu olmasın, yan alana alan değiştirilsin diye öğretmenler mi söyledi?

Sayıları binleri bulan Genel Müdür, il müdürü, ilçe müdürü ve il müdür yardımcıları bir gecede görevden alınsın atıl bir şekilde maaş alsınlar diye öğretmenler mi söyledi? Peki bunların yerine yandaş sendika yöneticilerini atayın diyen de mi öğretmenler idi.

Onbinleri bulan Okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısının görevlerine bir KHK ile son verilsin, diye öğretmenler mi söyledi?

Peki yeni şube müdürü, okul müdürü sistemi sözlü ile olsun, kariyer liyakat hiçe sayılsın diye öğretmenler mi söyledi? Sakın meclis söyledi demeyin o zaman da meclise öğretmen mi söyledi diye sorulur.

Talim ve Terbiye Kurulu bu kadar özerk olmasın iki başlılık oluyor diye öğretmenler mi söyledi?

Peki müfettişler eğitim denetmeni olsun, olmadı eğitim müfettişi olsun beğenmedim Maarif müfettişi olsun diye öğretmenler mi söyledi?

Aynı müfettişlerle ilgili yeni yasa yolda, hepsi görevden alınacak ve denetim sistemi kaldırılarak bir kısım müfettiş alımı yapılacak bunu da mı öğretmenler söyledi?

Eğitim kurumları vakıf ve derneklerin yol geçen hanı olsun diye öğretmenler mi söyledi?

Laboratuvar, kütüphane, spor alanını bırakın tören alanı bile olmayan apartman okullar (Temel lise) açılsın diye öğretmenler mi söyledi?

Devlet okulunun hizmetlisi, malzemesi, araç gereci yokken özel okula teşvik verilsin diye öğretmenler mi söyledi?

Binlerce şube müdürü adayı mahkeme mahkeme dolaştırın, yargı kararını uygulamayın diye öğretmenler mi söyledi?

Yıllardır il içinde özür ataması bekleyen öğretmenlere sahip çıkmayın diye öğretmenler mi söyledi?

Doğuda çakılı kalan öğretmenler için kılınızı kıpırdatmayın diye öğretmenler mi söyledi?

Proje okulu icat edin, buralara istediğinizi atayın diyen öğretmenler miydi?

Tüm liselerin tabelasına “Anadolu” yazın her sorun biter okullar mükemmel olur diyen öğretmenler miydi?

Meslek Liselerine Cezbederek öğrenci alacağız denilerek cebrederek alın diyen öğretmenler miydi?

Yıllarca en iyi okul evine en yakın okuldur denildiği halde tüm öğrencilerin mahalle dışına itilmesini sağlayan, servise, özel okula muhtaç eden sistemi öğretmenler mi önerdi?

Okullar dönüştürülen öğretmenlere mi soruldu?

Okul öncesinde 20 olan bir sınıftaki öğrenci sayısını sınırsız yapın, müdürlere bırakın diyen öğretmenler miydi?

Aday öğretmene sözlü sınav getirin diyen yok yetmez KPSS de ne imiş sözlü sınav ile alım yapılsın diyen öğretmenler miydi? Daha önce kaldırılan Sözleşmeli öğretmenliği yeniden uygulayın diyen öğretmenler mi?

Kangrene dönen uzman öğretmenlik sorununu çözmeyin diyen öğretmenler mi?

Performans adı altında nasıl atandığı, atamada hangi kriterin arandığı açık olan okul müdürüne öğretmenleri teslim edin diyen öğretmenler miydi?

24 Kasım gününe TEOG sınavı koyalım da öğretmenler günü kutlanmasın diyen de mi öğretmenler idi?

Bu kadar ile yetinelim. Tüm bunlar son 3-4 yılın yani Sayın Tekin döneminin icraatları.

Değerli öğretmenim tabii ki bunları öğretmenler olarak biz önermedik. Çünkü öğretmenler eğitimin neferi olmanın yanında siyasetin amacı, kişilerin menfaati için değil toplumun çıkarları için mücadele ederler. İşimiz zor ama imkansız değil, zaten her zaman “zoru başarırız imkansız zaman alır” demiyor muyduk?

Laik, Demokratik, Bilimsel ve Kamusal eğitim için mücadele eden tüm Öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.

Sayın Tekin bu söylenenler yalan ise yalandan kim ölmüş diyebilirsiniz… Çünkü ben diyorum…

Yalnız hakkınızı yemeyelim 17-25 Aralık sonrası FETÖ ile mücadele ettiğiniz doğrudur. Bu her ne sebeple olursa olsun güzel bir şey fakat 15 Temmuz sonrası haksız yere ihraç edilen, açığa alınan öğretmenlere ilgili geri dönüş olmaması düşündürücü ve bu mücadelenize gölge düşürüyor. Örneğin Hatay da 34 öğretmenin haksız açığa alındığını herkes biliyor (ilçe müdürü, il müdürü, rehberlik denetim başkanı, insan kaynakları, bakan yardımcısı…) kabul ediyor ama sonuçta aylar oldu geri dönüş yok.

Valiliklerde olan dosyalarda aylardır ifade bile alınmayan öğretmenler var. Hayatı FETÖ ile mücadelede geçmiş insanlara FETÖ’cü diye soruşturma açbilen il müdürleriniz var. Birçok örnek verilebilir bunlara…

Maksut Balmuk / Öğretmen

Odatv.com