23 Ekim 2013

“M.Balmuk İsyanı” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hangi talebimizi yerine getirecek

ile Maksut Balmuk

maksut2010 yılından itibaren bir öğretmen olarak, bir okul yöneticisi olarak birçok başvuruda bulundum. Başvurularımın hiçbiri şahsıma yönelik değildi. Tamamı okulumuza ilişkindi.

13.02.2010’da yani göreve başlamamın üzerinden bir hafta geçmeden;

 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

(Trafik Koordinasyon Merkezi Başkanlığına)

Aşağıda adresi bulunan okulumuzun giriş kapısı önünde trafik lambası bulunmaktadır. Bu lambaların bulunduğu bölgenin EDS kapsamına alınmasını, hız sınırlaması getirilmesi ve hız ile EDS tabelaları koyulmasını ayrıca yol çizgilerinin hız kesimine yardımcı olacak şekilde düzenlenmesi, okul girişi uyarılarının yazılmasını talep etmekteyiz.

Bu konudaki en önemli gerekçemiz sahil yolunda bulunan okulumuz bölgesine gelindiğinde virajlı yol olması nedeniyle trafik ışıkları dahi görülmemektedir. Bu nedenle geçmiş yıllarda bir öğretmenimizin çocuğunun dahi trafik kazasına maruz kaldığı bilinmektedir.

Okul müdürlüğü görevine yeni başlamam nedeniyle tespit ettiğim bu hususta gerekli tedbirlerin alınmasını arz ederim.

Maksut BALMUK

Okul Müdürü

 Gelen cevap:

Sayın Maksut BALMUK,

 

İBB 2009 yılı bütçe imkanları doğrultusunda yeni EDS sistemlerinin kurulması ile ilgili ihaleye çıkılamamıştır. İhaleye çıkılması durumda talepleriniz değerlendirilebilecektir. Ancak şu an için bir süre veremiyoruz. EDS sistemleri sadece caydırıcılık sağlamaktadır. Kural ihlallerinin oluşmasını yüzde yüz engellememektedir. Bu nedenle kural ihlalleri konusunda Emniyet birimlerine müracaat edebilirsiniz. Bu kavşaktaki vatandaşların yapmak da olduğu kural ihlalleri ile ilgili şikayetlerinizi ve ihbarlarınızı 155@iem.gov.tr İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’ ne veya İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ihbar ve şikayet linklerinden bildirmelisiniz. Öncelikle belirtmek isteriz ki hız kesici kasis yapımı yasal olmadığı için İBB nin böyle bir çalışması yoktur.Yapılması ile ilgili ilçe belediyelere başvurabilirsiniz.  Biz Mailinizi konu ile ilgili olan çizgi birimimize iletmiş bulunmaktayız. Söz konusu bölgeye çift kompenant çizgi yapılabilirliği kontrol edildikten sonra gelen cevaplar tarafınıza iletilecektir.  İlginize teşekkür eder,iyi günler dileriz.

 

Bu cevaba ne dersiniz. Birkaç ay sonra 500m ilerimizde bulunan kazıklı yola EDS takıldı. Tüm Sarıyer’liler bilirler, 30km hız sınırı koyulup cezaların kesildiği dönem.

Aynı konuda çizgi yapın dedik olmadı, kaldırım yok dedik olmadı, otopark sorunu var dedik olmadı.

Bu arada okulumuz deprem güçlendirmesine girdi. Sonra 70 yıllık okulun fosseptik çukuru oldu. Foseptik basında haber olunca İSKİ’den açıklama geldi Esra BOĞAZLIYAN’ın 05 Ocak 2011 tarihli haberine İSKİ’den gelen cevabı sayınBOĞAZLIYAN’ın kaleminden görelim:

 

Ne diyor 2011 Şubat diyor. Bugün 2013 Ekim’indeyiz. Tüm Türkiye duysun bugün yani 2013 Türkiye’sinde halen okul bahçesinde Foseptik çukuru var. Yanı başımızdaki MilyonTL’lik yalılar ne mi yapıyorlar? Onların atıkları denize gidiyor. Evet denize…

Bıkmadım usanmadım durmadım ve yazmaya devam ettim:21.11.2011 tarihli başvurum. Ve cevabı:

T.C.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

BEYAZMASA

Başvurunuz:
Sarıyer Vehbi Koç Vakfi Lisesi Müdürüyüm. Okulumuz Sarıyer Merkez Mah. Meserburnu Cad. No:45′te bulunmaktadır.

1-Okulumuzun 67 yıllık denize akan kanalizasyon borusu 2010 yılında bir şekilde iptal olmuştur. O dönemde 2011 yılında bu hatta kanalizasyon borusu döşeneceği belirtildiği ihale aşamasında olduğu söylendiği haldebir gelişme görülmemektedir. BU hattın durumu nedir ne zaman tamamlanacaktır?

2-Okulumuzun bulunduğu bölgede okul tarafında kaldırım bulunmamaktadır. Kaldırım ile ilgili belediyeniz yetkilileri ile yaptığım görüşmelerde ihalenin yapıldığı müteahit firmanın elinde çok iş olduğundan buraya başlayamadığı belirtilmekte ve aylardır en kısa zamanda başlayacak denilmektedir. Bu en kısa zaman ne zaman sona erecek ve öğrencilerimin hayatını tehlikeye sokan durumdan ne zaman kurtulacağız?

3-Bu bölgede araç park edilecek tek bir yer yoktur. Okul bahçemizde küçük olduğundan öğretmen araçları okula alınamamaktadır. Bu konuda bir çalışma yapılabilir mi?

4-Özellikle giriş çıkış saatlerinde okul önüne ve öğrenci yürüyüş güzergahına araçlar park edilmektedir. Park yasağı levhası da bulunmamaktadır. Kafe lerin önlerine araçlar park edilmektedir. Bu da öğrencilerin güvenle eve gidiş gelişlerini engellemektedir.

5-153 kodlu Bahçeköy-sarıyerOtübüsü Akşam 17.40 civarında Bahçeköy istikametine çok yoğun olmaktadır. Okul dağılma saatine gelen bu saatte bir ek sefer yapılması mümkün müdür?

Saygılarımla…

Sayın MAKSUT BALMUK;

İlgi : 21/11/2011 12:15:37 Tarih ve 1317481 Nolu Başvurunuz
Başvurunuzda yer alan park yasağıyla ilgili konu, gereği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü yetkililerine iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu alınan cevap aşağıdaki gibidir: “Söz konusu yol 1. Dereceden Acil Ulaşım Yolu olması münasebetiyle park yasağı bulunmaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre trafiği düzenleme, yol kenarlarına, kaldırım üzerine park eden araçları kaldırma işlemi ve trafiği ilgilendiren her türlü faaliyete müdahale etme yetkisi Emniyet Müdürlüğü’nün Trafik Uygulama ve denetleme Daire Başkanlığına bağlı trafik polislerinin görev ve yetki sınırları içindedir. 155 Emniyet Müdürlüğü birimini arayarak ya da http://www.iem.gov.tr/adresine girerek kural ihlalleri ile ilgili şikayetlerinizi, ihbarlarınızı ve denetim talebinizi bildirebilirsiniz.” Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü Başvurunuzda yer alan diğer hususlar hakkında gerekli işlem ve değerlendirilmeler yapıldığında, konu içeriği ile ilgili yetkili personel tarafından bilgilendirileceksiniz.

İSKİ’den Cevap da gecikmedi:

Sayın MAKSUT BALMUK;

İlgi : 20/11/2011 00:40:49 Tarih ve 1301203 Nolu Başvurunuz
Başvuruda belirtilen kanal sorunu kısmı, Sarıyer İSKİ Teknik Şefliğine iletildi. Yapılan görüşmeler neticesinde tarafımıza gönderilen cevap aşğıdaki gibidir. “Bahse konu adreste İdaremize ait Atıksu kanal hattı bulunmamaktadır. Çayırbaşı Merkez Mahallesi sahil kuşaklama kolektörü yapılması için ihale sonuçlanarak yer teslimi yapılmıştır. İBB den kazı ruhsat alındıktan sonra ıslah çalışmasına başlanılacaktır.” Sarıyer İSKİ Teknik ŞefliğiTel:0212 328 17 50 Başvurunuzda yer alan diğer hususlar hakkında gerekli işlem ve değerlendirmeler yapıldığında, konu içeriği ile ilgili yetkili personel tarafından bilgilendirileceksiniz.

Yıl 2013 tekrar hatırlatalım. İhale ve yer teslimi yapılmış diyorlar.

Şimdi de İETT’nin başbakanın katılımıyla 758 Otobüs teslim aldığını duyunca öğrencilerimin aşağıdaki talebini ilettim:

Başvurunuz:

Başvurunuz : 
153 Bahçeköy-Sarıyer hattına öğrencilerimiz için 07.40 da bir otobüs eklenmesini istiyoruz. Bu talep öğrencilerimizden gelmekte olup geçmişte hat arttırımı talebimize Otobüs alımı yapıldığında değerlendirileceği belirtilmişti. Bir sonuç alınmadı. Bu saatte mümkünse sadece öğrencilere ve öğretmenlerimize bir otobüs dahi kaldırılabilir. Çünkü bir otobüs dolusu öğrencimiz gelmektedir. Öğrencilerimiz Bahçeköy den başlayıp yol boyunca binmektedirler. Çok kalabalık oluyor ve geç kalıyorlar. Merkeze yakın olan Kocataş sahil durağında inmektedirler. Saygılarımla…

Maksut BALMUK-Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü…
Cevaba bakalım:
Sayın MAKSUT BALMUK,
Kurumumuza yapmış olduğunuz 153 hattının araç sayısına ilişkin başvurunuz incelenmiştir.Tüm servislerimiz yolcu sirkülasyonu, personel ve araç sayısı dikkate alınarak ayarlanmakta olup, Otobüs filomuzun kapasitesi ölçüsünde ve yolcu yoğunluğunu göz önünde bulundurarak en iyi hizmet vermeye çalışılmaktadır. 153 hattımızda gün içinde 2 adet aracımız belirli aralıklarla servislerine devam etmektedirler.Okulların açılması ile siz yolcularımızdan gelen talepler doğrultusunda hatlarımızda saat düzenlemesi yapılmıştır.Filomuzda araç ve personel sayısının artması ile talebiniz tekrar değerlendirmeye alınacaktır.Bilgilerinize rica ederiz.

Bu talebe de red cevabı geldi. Tabii ki her okulun ya da vatandaşın talebi karşılanacak diye bir kural yok. Benim kızdığım nokta talebin karşılanmamasından öteye verilen cevapların arkasında durulmaması ve karşılanabilecek taleplerin dahi değerlendirilmemesi;

1-    Kaldırım yok çocuklar ezilecek diye korkuyorum diyorum kaldırım yapılmadığı gibi yola çizgi çizin bari dediğimizde de sorun çözümsüz.

2-    Foseptik için ihaleyi yaptık müteahhide teslim ettik deniliyor 3 yıldır icraat yok.

3-    EDS yapın bu yıl olmaz seneye bakarız deniliyor üstünden seneler geçiyor.

4-    Çocuklar sabahları mağdur otobüse binemiyoruz, zorlanıyoruz, okula geç kalıyoruz diyorlar buna çözüm bulun, her saat değil sadece sabahları 07.40’da ek bir otobüs koyun diyoruz yok olmaz deniliyor…

Acaba biz mi çok şey istiyoruz. Oysa ki bir miting olsa tahsis edilebiliyor neredeyse tüm otobüsler gün boyunca. Ya da geziye gideceğiz otobüs istiyoruz dediğimizde eskiden günlük para istenirken şimdi saat başı bilmem kaç TL öderseniz veririz denilebiliyor.

Bu işlere otobüs tahsis edeceğinize gençlerin sesine kulak veremez misiniz diye sormak istiyorum doğrusu?

Bir sorunumuz da çözümlense de teşekkür etsek sayınTOPBAŞ’a ya da konunun tüm muhataplarına…

Okulun adından mı hizmet yok, benim adımdan mı anlayabilmiş değilim. Sorun ben kaynaklı ise söylensin çözüm kolay yeter ki hizmet alsın okullar…

Maksut BALMUK
Eğitim İş Sendikası Özlük Hukuk Danışmanı